Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ciech otrzymał 5 mln zł z NCBR na projekt zwiększenia płynności produkcji sody

2
Podziel się:

Grupa Ciech otrzymała dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) na projekt wykorzystujący nowoczesne technologie w celu zwiększenia płynności produkcji sody w zakładzie w Inowrocławiu, podał Ciech. Wartość projektu to ok. 10 mln zł, z czego prawie 5 mln to grant z NCBR.

Ciech otrzymał 5 mln zł z NCBR na projekt zwiększenia płynności produkcji sody
bEEBrkwR

W ramach tego grantu Ciech pracuje również nad optymalizacją produkcji sody metodą amoniakalną poprzez wykorzystanie m.in. modelu opartego na sieciach neuronowych. Efekty prowadzonych prac, w postaci pozytywnego wpływu na wynik finansowy biznesu sodowego, powinny pojawić się od IV kwartału 2020 roku, poinformowano.

"W Grupie Ciech zdajemy sobie sprawę, jak ogromne możliwości w zakresie optymalizacji produkcji przynosi czwarta rewolucja przemysłowa. Takie rozwiązania, jak sieci neuronowe i uczenie maszynowe pozwalają wydajnie projektować procesy, sterować nimi, a nawet zapobiegać awariom. Dzięki współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz najlepszymi firmami technologicznymi jesteśmy w stanie testować rozwiązania na najwyższym światowym poziomie, które realnie przełożą się na wzrost efektywności produkcji i wyniki grupy" - powiedział członek zarządu Ciechu odpowiedzialny m.in. za procesy produkcyjne i inwestycje Mirosław Skowron, cytowany w komunikacie.

Projekt dofinansowany przez NCBR w ramach Programu Operacyjnego "Inteligentny Rozwój 2014-2020" dotyczy przede wszystkim działań z zakresu tzw. predictive maintenance, czyli umożliwiających ocenę stanu urządzeń na liniach produkcyjnych i tym samym zapewnienie maksymalnie płynnej produkcji. W pierwszym etapie przeprowadzone zostaną dokładne analizy, które pozwolą na identyfikację zależności między parametrami i zdarzeniami oraz testy algorytmów detekcji anomalii. Następnie w wybranych obszarach produkcji zostaną wdrożone systemy, które pozwolą na nadzorowanie produkcji przy pomocy urządzeń mobilnych. Takie rozwiązanie pozwoli na maksymalnie szybki czas reakcji w bieżącej obsłudze linii produkcyjnej i urządzeń. Efektem działań ma być zwiększenie efektywności w obszarze utrzymania parku maszynowego, podkreślono.

bEEBrkwT

Innym realizowanym projektem jest optymalizacja produkcji sody przy wykorzystaniu m.in. modelu opartego na sieciach neuronowych z wykorzystaniem danych historycznych. Wszystkie te działania pozwolą na zwiększenie płynności i wydajności produkcji przy jednoczesnym zwiększeniu przewidywalności pracy całej instalacji oraz poprawie wskaźników zużycia surowców używanych do produkcji. We współpracy z partnerami z dziedziny inżynierii przemysłowej fabryka ma też zacząć stosować mechanizm machine learning w punktowych udoskonaleniach linii produkcyjnych sody, podsumowano.

Efekty prowadzonych projektów, mające przełożenie na wynik finansowy biznesu sodowego, powinny pojawić się od czwartego kwartału 2020 roku, podano także.

Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego. Jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jednocześnie jedynym producentem tej substancji w Polsce. Od 2005 r. Ciech notowany jest na warszawskiej giełdzie. Jego skonsolidowane przychody wyniosły 3,67 mld zł w 2018 r.

bEEBrkxu
media
telekomunikacja
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
kamil
2 lata temu
i to wielki krok do przodu
patryk
2 lata temu
fajnie ze ciech zostaje doceniony dofinansowaniem