Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Coface: Liczba upadłości i restrukturyzacji wzrosła o 5% r/r do 224 w I kw. 2019

0
Podziel się:

Warszawa, 12.04.2019 (ISBnews) - Liczba upadłości i restrukturyzacji firm w Polsce wyniosła 224 w I kwartale 2019 r., podało Coface. To o 5% r/r więcej niż w analogicznym okresie 2018 roku, kiedy baza była dość wysoka. Wśród wszystkich rodzajów postępowań najwięcej ogłoszono upadłości (123, tj. 55%).

Coface: Liczba upadłości i restrukturyzacji wzrosła o 5% r/r do 224 w I kw. 2019

"Rok 2018 zakończył się 10-proc. wzrostem łącznej liczby postanowień, podczas gdy w pierwszych trzech miesiącach 2019 r. odnotowano zwiększenie upadłości i restrukturyzacji o 5% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Przedsiębiorstwa w Polsce wciąż korzystają ze sprzyjającego otoczenia makroekonomicznego. Wzrost gospodarczy w 2018 roku sięgnął 5,1%, co było najwyższym poziomem od 2007 r. Biznes nadal odnotowywał rosnący popyt, a konsumpcja gospodarstw domowych i zwiększona aktywność inwestycyjna sektora publicznego i prywatnego pozostają główną siłą napędową naszego wzrostu gospodarczego" - powiedział główny ekonomista Coface w Polsce Grzegorz Sielewicz, cytowany w komunikacie.

Najwięcej upadłości i restrukturyzacji miało miejsce w handlu (46% wszystkich postanowień). Więcej przypadków było także w transporcie. W budownictwie sytuacja nie zmieniła się, natomiast w sektorze produkcji liczba postępowań spadła o 14%, podano również.

"Liczba postępowań restrukturyzacyjnych, wprowadzonych z początkiem 2016 roku wraz z nowym prawem upadłościowym, wzrosła o 19% (porównując I kw. 2019 r. z I kw. 2018 r.), a ich udział we wszystkich postępowaniach wzrósł z 40 do 45%" - czytamy dalej.

Rośnie popularność przyspieszonych postępowań układowych (73) - ich liczba wzrosła o 52% r/r, podano także.

"W połowie kwietnia poznamy wstępne wyniki rozwoju polskiej gospodarki w pierwszym kwartale 2019 r. Tempo wzrostu PKB już nie będzie tak silne jak w poprzednich dwóch latach, gdy w każdym z kwartałów było bliskie lub nawet przekraczało 5% wzrostu w ujęciu rocznym. Jednak osłabienie tempa rozwoju gospodarki do 3,9%, jakiego oczekujemy w tym roku, to nieznaczne spowolnienie. Wpływ sytuacji gospodarczej na liczbę upadłości i restrukturyzacji jest odnotowywany dopiero z pewnym opóźnieniem. Podtrzymujemy naszą prognozę wzrostu łącznej liczby postanowień o 9% w tym roku, który stopniowo zacznie się nasilać w kolejnych kwartałach" - wskazał Sielewicz.

Podkreślił również, że "dla aktywności biznesowej firm sytuacja na rynkach zagranicznych generuje wyższe ryzyko niż rynek krajowy".

"Niemniej jednak rynek krajowy nie jest pozbawiony ryzyka, a przedsiębiorstwa nadal muszą mierzyć się z wieloma trudnościami. Zaliczają się do nich: nieustająca presja na wzrost wynagrodzeń pracowników, trudności w zapełnieniu wakatów czy duża konkurencja ograniczająca możliwość zwiększania marż" - powiedział również Sielewicz.

"Pomimo wspomnianego powyższej wolniejszego, ale solidnego tempa rozwoju gospodarki, trudności w sytuacji płynnościowej coraz bardziej będą skutkować koniecznością ogłoszenia upadłości lub restrukturyzacji biznesu" - podsumował Sielewicz.

Coface podkreślił, że obecny raport jest analizą po zmianie prawa i sposób porównania danych z lat 2016-2018 i pierwszego kwartału 2019 r. z danymi z lat poprzednich jest odmienny.

"1 stycznia 2016 roku wprowadzono nowe prawo restrukturyzacyjne. Głównym celem postępowania restrukturyzacyjnego, oprócz zaspokojenia wierzycieli, jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami, a w przypadku postępowania sanacyjnego - również przez przeprowadzenie działań sanacyjnych, przy zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli. Istotną zmianą jest także fakt, że w obecnym prawie, postępowaniu restrukturyzacyjnemu podlegają zarówno firmy niewypłacalne, jak i zagrożone niewypłacalnością, w związku z tym nowe statystyki pokazują nie tylko liczbę bankrutów, ale także firm zagrożonych bankructwem. Wcześniej obowiązujące prawo umożliwiało ogłoszenie upadłości układowej tylko wobec firmy faktycznie niewypłacalnej" - wskazano w materiale.

W Polsce Coface jest obecny od 1992 roku. Ubezpiecza należności krajowe i eksportowe, oferuje finansowanie poprzez faktoring, a także raporty handlowe o firmach z całego świata.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)