Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Colliers: Zasoby pow. magazynowej wyniosły 19,65 mln m2 w I poł. 2020

0
Podziel się:

Deweloperzy ukończyli inwestycje magazynowej o łącznej powierzchni ok. 1,06 mln m2 w I połowie 2020 r., co było wynikiem zbliżonym do osiągniętego w analogicznym okresie roku ubiegłego (1,09 mln m2), podał Colliers International. Tym samym zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce urosły do poziomu 19,65 mln m2.

Colliers: Zasoby pow. magazynowej wyniosły 19,65 mln m2 w I poł. 2020

Aktywność deweloperów w 2020 roku nadal pozostała na wysokim poziomie. Pod koniec czerwca br. w budowie znajdowało się nieco ponad 1,9 mln m2 powierzchni magazynowej. Zabezpieczone zostały także tereny pod kolejne planowane inwestycje - m.in. firma Panattoni kupiła 14,8 ha gruntu w Polsce Centralnej. Zainteresowanie najemców również rosło. Całkowity wolumen transakcji wyniósł 2,48 mln m2, co stanowi wzrost o 28,6% w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku, podano.

"Polski rynek nowoczesnej powierzchni magazynowej pozostaje atrakcyjny dla inwestorów i deweloperów, a co za tym idzie, w dalszym ciągu rozwija się w sposób dynamiczny. To obszar, który w najmniejszym stopniu, spośród pozostałych rynków nieruchomości komercyjnych w Polsce, odczuł negatywne skutki globalnej pandemii COVID-19" - powiedziała dyrektor działu doradztwa i badań rynku w Colliers International Dominika Jędrak, cytowana w komunikacie.

Dominującymi rynkami magazynowymi w Polsce, zarówno pod względem podaży, jak i popytu, pozostają niezmiennie Warszawa, Górny Śląsk oraz Polska Centralna. Na koniec I połowy 2020 r. całkowita podaż ukształtowała się na nich odpowiednio na poziomie: 4,64 mln m2, 3,44 mln m2 oraz 3,16 mln m2. W ciągu pierwszych 6 miesięcy br. w Polsce Centralnej wynajęto 423 tys. m2, na Górnym Śląsku 417,6 tys. m2, zaś w warszawskiej II strefie 397,6 tys. m2. Równocześnie rośnie zainteresowanie deweloperów mniejszymi rynkami, takimi jak Lublin, Olsztyn czy Rzeszów, podkreślono.

Na koniec I połowy 2020 r. współczynnik pustostanów dla polskiego rynku magazynowego wyniósł 6,7%, notując tym samym wzrost o 1,6 pkt proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2019 r. Znajduje się on jednak w trendzie spadkowym w stosunku do stanu z końca marca br.

W strukturze transakcji dominowały nowe umowy (54%). Znaczny udział przypadł także na renegocjacje oraz umowy typu BTS, które stanowiły odpowiednio 23% i 17% popytu. Pod względem sektorów działalności najemców liderami były branża 3PL (22%), e-commerce (21%) oraz handlowa (19%), wskazano również.

"Mamy do czynienia ze stopniowym wzrostem zainteresowania najemców powierzchniami magazynowymi mogącymi spełniać wymogi komercyjnych 'data center'. W II kwartale br. zostały zawarte dwie umowy najmu przez firmy świadczące tego typu usługi, w tym wynajem 21,1 tys. m2 powierzchni w warszawskim kompleksie Gate One Business Park na okres 15 lat" - dodała analityk w dziale doradztwa i badań rynku w Colliers International Agnieszka Bogucka.

Do końca 2020 r. planowane jest zakończenie budowy 50% powierzchni, która na koniec I połowy roku była w trakcie realizacji. Z dużym prawdopodobieństwem zatem do końca br. całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce przekroczy granicę 20 mln m2.

"Przewidujemy, że mimo dynamicznie zmieniającej się sytuacji w całej gospodarce, rynek nowoczesnej powierzchni magazynowej wciąż będzie stosunkowo odporny na negatywne skutki pandemii, a projekty, które tymczasowo zostały wstrzymane, zostaną w większości zrealizowane. Inwestycje w nieruchomości magazynowe są i w dalszym ciągu pozostaną atrakcyjną opcją lokaty kapitału" - podsumował senior partner, dyrektor działu powierzchni logistycznych i przemysłowych w Colliers International Maciej Chmielewski.

budownictwo
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)