Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Coraz bardziej wyraźne spadki cen ropy naftowej

62
Podziel się:

Ropa naftowa na nowojorskiej giełdzie tanieje trzecią sesję z rzędu. W tym tygodniu notowania surowca straciły już ponad 2 proc. Państwa wprowadzają kolejne restrykcje, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wariantu koronawirusa Omikron. W Chinach, które są największym na świecie importerem ropy, słabną perspektywy wzrostu popytu na paliwa.

Coraz bardziej wyraźne spadki cen ropy naftowej
Restrykcje z powodu Omikrona nie sprzyjają popytowi na paliwa. To ciągnie ceny ropy w dół. (Getty Images, NurPhoto)

Baryłka ropy West Texas Intermediate (WTI) w dostawach na styczeń kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 69,72 dol., niżej o 1,43 proc.

Ropa Brent na londyńskiej giełdzie ICE w dostawach na luty 2022 r. jest wyceniana po 72,79 dol. za baryłkę, w dół o 1,23 proc.

Międzynarodowa Agencja Energii (MAE) stwierdziła w swoim ostatnim raporcie, że globalny rynek ropy powrócił już do nadwyżki surowca i stoi w obliczu jeszcze większej nadpodaży na początku przyszłego roku, ponieważ nowy wariant koronawirusa Omikron wymusza wprowadzanie restrykcji w wielu państwach i ogranicza podróżowanie.

MAE podkreśliła, że dostawy ropy naftowej rosną na całym świecie - składa się na to podwyższanie produkcji ropy co miesiąc przez kraje OPEC+ o 400 tys. baryłek dziennie. Do tego sięgnięto po ropę naftową ze strategicznych rezerw, m.in. w Stanach Zjednoczonych. Z kolei w przyszłym roku spodziewana jest rekordowa produkcja ropy w USA, Kanadzie i Brazylii.

Zobacz także: Dlaczego tak podrożały paliwa? Współwinny NBP i wysokie podatki

Spada popyt na paliwa, w tym paliwo lotnicze. Ludzie mniej podróżują

Agencja dodała, że spada zapotrzebowanie na paliwa do samolotów odrzutowych z powodu ograniczania przewozów lotniczych, a to spowoduje, że światowe zapasy ropy mogą w ciągu kilku pierwszych miesięcy 2022 r. rosnąć w tempie 1,7 mln baryłek dziennie.

Nadchodzi bardzo potrzebna ulga dla napiętej sytuacji na rynkach ropy, a od tego miesiąca światowa podaż ropy ma przewyższać popyt na surowiec - napisała MAE w swoim comiesięcznym raporcie.

Na rynkach ropy panuje jednak niepewność.

"Inwestorzy oceniają obecną sytuację, gdy szybko rozprzestrzenia się nowy wariant koronawirusa - Omikron, i gdy zbliżamy się do końca roku. Niepewność związana z działaniem tego wirusa tylko zwiększy zmienność na rynkach ropy" - ocenia Sungchill Yun, starszy analityk ds. surowców w VI Investment Corp.

"Nowy wariant koronawirusa prawdopodobnie zmusi Chiny do dalszego zaostrzania kontroli i restrykcji przed zbliżającymi się zimowymi igrzyskami olimpijskimi, co wpłynie na spadek zapotrzebowania na ropę" - dodaje.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła przed lekceważeniem nowego szczepu Omikron, który został już wykryty w 77 krajach na świecie.

wykres dla: oilc.fx
wykres dla: oil.fx
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(62)
CO by było
2 lata temu
A co by było gdyby ropa była po 140 dolarów jak w 2012 roku?
Taksówkarz
2 lata temu
Po ile będzie benzyna jak ropa skoczy do 170$ za baryłkę?
observer
2 lata temu
mata co chceta... głosujcie nadal za pis
burer
2 lata temu
A na ile jest wyceniana ropa URAL którą kupujemy od Rosji? ostatnio było coś ok 20$/b Ludzie nie dajcie sobie wmówić że kupujemy ropę na giełdzie Londyńskiej bo to bujda na resorach. Obsrajtek i s-ka doją nas jak chcą
Raf81
2 lata temu
Nie trzeba było głosować na Podatki/Inflacja/Stanowiska
...
Następna strona