Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Gospodarczyk
|
aktualizacja

Czerwono na giełdzie w USA. Alarmujące spadki

7
Podziel się:

Główne indeksy na Wall Street w USA odnotowały spadki podczas otwarcia poniedziałkowej sesji. Indeks Dow Jones spadł o 1,71 proc., Nasdaq o 6,34 proc., a S&P 500 o 3,66 proc. Eksperci podnoszą alarm.

Czerwono na giełdzie w USA. Alarmujące spadki
Spadki głównych indeksów na Wall Street (Getty Images, Beata Zawrzel/NurPhoto)

Dow Jones Industrial Average spadł na poniedziałkowym otwarciu na Wall Street o 681,07 pkt, czyli o 1,71 proc., do poziomu 39 056,19 pkt. S&P 500 otworzył się niżej o 195,42 pkt, czyli o 3,66 proc., na poziomie 5151,14 pkt. Z kolei Nasdaq Composite spadł o 1063,63 pkt, czyli 6,34 proc., do 15 712,53 pkt.

Spadki na amerykańskiej giełdzie

Obligacje w USA ograniczyły skalę umocnienia po lekkim przebiciu konsensusu przez wskaźnik ISM aktywności w usługach w USA w lipcu, który wzrósł do 51,4 pkt. z 48,8 pkt. w poprzednim miesiącu. Oczekiwano 51,0 pkt.

Rentowności 10-letnich Treasuries umacniają się o ok. 5 pb. do 3,74 proc. Dochodowość amerykańskich dwulatek spada o 6 pb. do 3,81 proc.

"To najgłośniejszy krzyk runku o działanie Rezerwy Federalnej od 2008 r." - twierdzi we wpisie w serwisie X Daniel Kostecki, ekspert CMS Markets Polska.

Przed otwarciem sesji w USA doszło do przejściowego odwrócenia się krzywej rentowności Tresuries, po raz pierwszy od lipca 2022 r., co rynek odbiera jako jeden z sygnałów recesyjnych. Rentowność dwulatek zniżkowała przejściowo nawet o 21 pb. do 3,66 proc., a 10-letnich o 12 pb. do 3,67 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kto zapłaci akcyzę za elektryki? Adam Sikorski w Biznes Klasie.

Sentyment nadal ustawia piątkowy raport z rynku pracy USA, który rozbudził obawy o możliwość wystąpienia recesji w tamtejszej gospodarce po nieoczekiwanym wzroście stopy bezrobocia w lipcu (4,3 proc., najwyżej od 2,5 roku), co skutkowało gwałtowną zwyżką oczekiwań na tempo i skalę cięć stóp proc. przez Rezerwę Federalną.

Z rana rynek przejściowo wyceniał awaryjne cięcie stóp w USA w ciągu tygodnia o 25 pb. nawet na 60 proc.

Notowania kontraktów na stopę Fed wskazują na obniżkę stóp co najmniej o 50 pb. we wrześniu i listopadzie i ponad 25 pb. w grudniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
ha ha ha
miesiąc temu
Planowane te spadki od dawna...
Kitresist
miesiąc temu
Ach te ekoekonomisty, przecież wcale nie ma żadnych powodów do niepokoju, a ten świst na biało-niebieskim niebie to pewnie tylko złowrogi CO2
Makar4
miesiąc temu
BRICS przez odejście od dolara w rozliczeniach zniszczy system finansowy USA trzymający się na eksporcie dolara. To już widać gołym okiem. A jak jeszcze stworzą swoją walutę rozliczeniowo rezerwową to USA padnie ostatecznie. I problem w tym, że ratować się będą kolejną wojną światową w Europie, bo ten mechanizm już skutecznie wykorzystywali.
abc
miesiąc temu
A Bufet sprzedaje
Piotr
miesiąc temu
to normalna korekta, nie ma się co bać.