Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MLU
|
aktualizacja

Rekordowa wycena marketów Dino. Spółka zmierza do historycznej granicy

37
Podziel się:

Kurs akcji Dino bije w tym tygodniu rekordy, a giełdowa wycena sieci marketów wynosi obecnie ponad 38 miliardów zł. To poziom dwóch trzecich wyceny Jeronimo Martins, właściciela Biedronki, a Dino jest pod tym względem trzecią co do wielkości obecnie spółką na GPW.

Rekordowa wycena marketów Dino. Spółka zmierza do historycznej granicy
Dino jest w ostatnim czasie jednym z liderów warszawskiej GPW (Getty, LUKASZ SOKOL)

Kurs Dino rośnie od giełdowego debiutu, a wzrost szczególnie imponuje w ostatnich latach. Jeszcze w 2019 r. za jedną akcję Dino płacono mniej niż 100 zł, teraz Dino zbliżył się do granicy 400 zł. We wtorek za jedną akcję płacono nawet 394 zł. To blisko 48-krotność zysku na akcję wypracowanego przez spółkę w 2021 r. (8,21 zł).

Latem 2022 r. spółka była już przez moment największą spółką (pod względem giełdowej wyceny) na GPW. Teraz jest trzecia, zaraz za PKO BP (40 miliardów zł) i z dużą stratą do Orlenu (76 miliardów zł), który tak dużą przewagę zyskał dzięki fuzji z Lotosem i PGNiG.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Lepiej na to uważać. Marketingowe sztuczki, przez które w supermarketach wydajemy więcej

Dino goni Jeronimo Martins, właściciela Biedronki

Pod względem giełdowej wyceny Dino znajduje się też na poziomie dwóch trzecich wartości Jeronimo Martins, notowanego na giełdzie w Lizbonie właściciela Biedronki, który oprócz Polski posiada także sieci sklepów w Portugalii i Kolumbii.

Sieć Dino może pochwalić się latami wzrostu, który daje jej obecnie drugą pozycję (za Biedronką) w Polsce pod względem liczby sklepów.

  • Dino na koniec 2022 r. mogło pochwalić się 2156 sklepami. Tymczasem 5 lat temu nie miało jeszcze 1000 sklepów, a w 2015 r. dopiero przekroczyło granicę 500 sklepów.
  • Biedronka ma ich 3395, a gdy dodamy sklepy portugalskie i kolumbijskie, cały Jeronimo Martins ma ich ponad 4900.

Mimo sukcesu, który wywindował założyciela Dino na szczyt listy najbogatszych Polaków, wielu mieszkańców naszego kraju może być zaskoczona wielkością sieci. To dlatego, że Dino inwestuje w małych miejscowościach i jest praktycznie nieobecna w centrach dużych miast. Ma także bardzo mało placówek na wschodzie kraju.

Czy kurs akcji Dino dalej będzie szedł w górę?

Jak wskazuje w komentarzu dla money.pl Mateusz Czyżkowski, analityk domu maklerskiego XTB, rekordowa wycena Dino Polska to przede wszystkim efekt kilku czynników, które nakładając się na siebie, systematycznie wzmacniały sentymenty wokół spółki. "Głównym atutem Dino jest przede wszystkim jego położenie operacyjne. Szybki rozwój spółki w kontekście otwierania nowych sklepów w regionach oddalonych od dużych aglomeracji (mała konkurencja oraz ekspozycja na szybko rozwijające się mniejsze miejscowości), a także generowanie wysokich zysków przy jednoczesnym utrzymywaniu rygorystycznej polityki kosztowej umożliwiły zachowanie wysokiej rentowności" – wskazuje ekspert.

Jak podkreśla Czyżkowski, efekty tych czynników wzmacniała sytuacja makroekonomiczna, a w szczególności wysoka inflacja. Dino jest w stanie przerzucić wzrost inflacji bezpośrednio na konsumentów, którzy nie mogą w dużym stopniu zrezygnować z zakupów najpotrzebniejszych produktów spożywczych.

Obecnie walory spółki Dino wydają się jednak w jego ocenie nieco przewartościowane. To nie znaczy jednak, że akcje nie mogą kontynuować trendu wzrostowego. "Wchodzimy w okres wyborczy, który często wiąże się z ryzykiem ekspansji fiskalnej, a tym samym stymulowanie pozycji konsumenta na rynku. Z drugiej strony prognozy spadku inflacji mogą zniwelować jej dotychczasowy, pozytywny wpływ na biznes spółki, którego tempo wzrostu najprawdopodobniej spowolni w 2023 r." – ocenia Czyźkowski.


Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(37)
Dinobida
2 miesiące temu
Każdy bogacz bogaci się na niewolniczej pracy pracowników, oszczędza na podwyżkach i każe pracować po 12h za 15pln/h
MJA
2 miesiące temu
Jestem częsta klientka tej sieci, cieszy mnie każdy, nowy sklep. Gratuluje sukcesu. Nareszcie Polak rozwinął sieć, ucierając nosa obcej konkurencji. Oby tak dalej !
grena.
2 miesiące temu
polska sieć rodem z izraela i za ich kase
Była pracowni...
2 miesiące temu
Pracowałam w tym obozie pracy ponad dwa lata i mogę stwierdzić tylko jedno ceny na przestrzeni tych dwóch lat tak windowali,że szkoda gadać,wieczne narzekanie na pracowników,kontrole regionalnych i zastraszanie zwolnieniem a to wszystko za najniższą krajową.Dino to sieć nastawiona na czerpanie największego zysku połowa personelu która pracuje w sieciach dino ma orzeczenie o stopniu niepełnosprawności a kazują takim ludziom pracowac jak zdrowym.Nie polecam ani tej firmy ani pracy tam ,socjal na poziomie zerowym.
dhfdryh
2 miesiące temu
kiedy wreszcie w Białymstoku placówka?
...
Następna strona