WIG w piątek na otwarciu wyniósł 95101,50 pkt, wzrastając o 0,23 proc. O godzinie 9.36 WIG rósł o 1,29 proc., osiągając 96 176,82 pkt.
Indeks WIG najwyżej w historii! Od początku roku już +20 proc. - czytamy we wpisie ministra Domańskiego na platformie X.
WIG 20 na otwarciu wyniósł natomiast 2689,25 pkt (wzrost o 1,59 proc.), a po godz. 9.50 osiągnął 2725,68 pkt (w górę o 1,59 proc.)
Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie internetowej Giełdy Papierów Wartościowych, Warszawski Indeks Giełdowy to najstarszy indeks warszawskiego parkietu, wyliczany od pierwszej sesji giełdowej, czyli od 16 kwietnia 1991 r.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Obejmuje on akcje niemal wszystkich spółek, notowanych na parkiecie. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, początkowy poziom indeksu z dnia 16 kwietnia 1994 r. wyniósł 1000 punktów.
W poniedziałek minister finansów zabrał głos podczas 25. Konferencji Rynku Kapitałowego w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie mówił o znaczeniu giełdy i rynku kapitałowego dla wzmocnienia długoterminowej konkurencyjności polskiej gospodarki.
Domański zapowiada zmiany w finansowaniu inwestycji
- Silna Europa potrzebuje konkurencyjnej gospodarki. Aby to osiągnąć, musimy uprościć środowisko regulacyjne. Musimy zapewnić warunki do tego, żeby do europejskiej gospodarki napływało więcej kapitału prywatnego, a rynki kapitałowe muszą spełniać swój podstawowy cel, jakim jest finansowanie realnej gospodarki i dostarczanie kapitału do finansowania transformacji energetycznej i cyfrowej i przemysłu zbrojeniowego – stwierdził Andrzej Domański.
- Pracujemy nad wzmocnieniem całego procesu finansowania inwestycji. Dążymy do tego, aby prowadzić dynamiczny rynek publiczny, wiele rzeczy wymaga jeszcze radykalnej poprawy. Nie tylko środki publiczne, ale także, a może nawet przede wszystkim, środki prywatne są niezbędne do finansowania innowacji, transformacji energetycznej, cyfrowej i wzmocnienia konkurencyjności polskiej i europejskiej gospodarki – stwierdził.
W ocenie Andrzeja Domańskiego istnieje pilna potrzeba poważnych zmian na rynkach kapitałowych w Europie, w tym również w Polsce. - Jako rząd chcemy stworzyć warunki do efektywnego alokowania kapitału w przedsięwzięcia stymulujące innowacyjność i wzrost gospodarczy – powiedział.