Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Emilewicz: Przygotowujemy nowy instrument wsparcia dla branży turystycznej

0
Podziel się:

Ministerstwo Rozwoju (MR) wspólnie z Korporacją Ubezpieczeniową Kredytów Eksportowych (KUKE) przygotowuje nowy instrument wsparcia dla branży turystycznej, poinformowała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Zapowiedziała też nowy pakiet antykryzysowy dla firm turystycznych, zwłaszcza dla tych najmniejszych.

Emilewicz: Przygotowujemy nowy instrument wsparcia dla branży turystycznej
(money.pl)
bEsqAfAR

"Wrzesień będzie krytyczny dla turoperatorów, którzy będą musieli dokonywać zwrotu za przedpłacone usługi przed marcem. [...] Przygotowujemy wspólnie z Korporacją Ubezpieczeniową Kredytów Eksportowych instrument wsparcia, który ułatwi, umożliwi zwroty w taki sposób, aby firmy przetrwały na rynku, a będą to zwroty gwarantowane przez Skarb Państwa" - powiedziała Emilewicz podczas spotkania z dziennikarzami.

Zapowiedziała, że szczegóły przedsięwzięcia zostaną przedstawione w kolejnych tygodniach, tak aby wdrożyć nowy instrument wsparcia "przed wrześniem". Wtedy bowiem upływa, wydłużony w tzw. pierwszej tarczy (z 30 do 180 dni) okres zwrotu świadczeń za usługi, przedpłacone przed 11 marca (przed wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego).

"Połowa września to także termin, kiedy branża turystyczna będzie zmuszona do zapłaty kolejnych rat w normalnym trybie działalności ubezpieczeń. Tutaj także z KUKE przygotowujemy pod ten cel rozwiązanie" - wskazała wicepremier.

bEsqAfAT

"Dzisiaj, biorąc pod uwagę, że jest to branża wysokiego ryzyka, normalnie towarzystwa ubezpieczeniowe nie są zainteresowane gwarancjami, my staramy się zaadresować także ten problem" - zaznaczyła.

Zapowiedziała też nowy pakiet pomocy dla branży turystycznej, zwłaszcza dla małych firm turystycznych.

"Branża turystyczna sygnalizuje nam jasno, że piloci, przewodnicy, którzy mają zawieszoną działalność gospodarczą z całą pewnością będą najbardziej poszkodowani. [...] Zobowiązałam się do tego, aby taki pakiet, który będzie musiał być notyfikowany odrębnie w Komisji Europejskiej [...] wspólnie z branża przygotować" - podkreśliła.

Dodała, że chodzi m.in. o rozwiązania dot. składek na ubezpieczenia społeczneubezpieczenia społeczne i możliwość przedłużenia mikropożyczki, zwłaszcza dla najmniejszych podmiotów.

bEsqAfBu
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)