Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Farma fotowoltaiczna z prądem dla kopalni. Enea wykorzysta tereny Bogdanki

3
Podziel się:

Wygląda to trochę dziwnie, gdy prąd z OZE ma zasilać kopalnię, która... wydobywa węgiel dla wysoko emisyjnych elektrowni. Ale takie coś zaplanowała właśnie Enea. Na terenach należących do Bogdanki powstanie farma fotowoltaiczna. Da kopalni prąd.

Na terenach Bogdanki powstanie wielka farma fotowoltaiczna
Na terenach Bogdanki powstanie wielka farma fotowoltaiczna (Wikimedia Commons CC BY)

Enea zbuduje farmy fotowoltaiczne na terenach, należących do kopalni Bogdanka, położonych w gminach Puchaczów i Cyców - podała spółka. Nie jest to największy tego typu projekt w Polsce. Ten powstanie we wschodniej Wielkopolsce z pieniędzy chińskich i szwajcarskich i ma mieć 600 MW mocy.

W przypadku Enei i Bogdanki na powierzchni ok. 55 ha powstaną instalacje o łącznej mocy do ok. 30 MW, które będą mogły produkować do ok. 30 000 MWh energii elektrycznej rocznie - pdaj spółka. Całość wytworzonej energii trafi do Bogdanki, zasilając kopalnię i jej procesy produkcyjne.

- Projekt jest ważnym elementem realizacji Polityki Energetycznej Państwa, która zakłada istotny wzrost źródeł odnawialnych w krajowym miksie energetycznym - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju, Artur Soboń. - Projekt farm fotowoltaicznych, powstających na nieużywanych dziś przez kopalnię terenach, które zasilą kopalnię, wpisuje się w szeroki kontekst rozwoju powstającej wokół Bogdanki innowacyjnej strefy energetyczno-surowcowej. Doskonale uzupełni przygotowywany projekt elektrowni na pozyskiwany z węgla gaz syntezowy w Starej Wsi - dodał.

Zobacz też: Nowa inwestycja PGE. Zielona energia popłynie z terenów kolejowych

- Projekt budowy farm fotowoltaicznych w najbliższym sąsiedztwie Bogdanki to właściwe zagospodarowanie kopalnianych gruntów i zapotrzebowania na energię z poszanowaniem środowiska, przy wykorzystaniu technologii odnawialnych - powiedział prezes Enei Mirosław Kowalik. - Zaprojektowany model współpracy, cPPA, przyczyni się do efektywnego wykorzystania aktywów w grupie, zwiększy bezpieczeństwo dostaw energii do kopalni, przynosząc obu stronom optymalne korzyści biznesowe - dodał.

Enea będzie sprzedawać Bogdance bezpośrednio, co pozwoli kopalni obniżyć koszty jej zakupu. Enea, jako właściciel instalacji, uzyska gwarancję sprzedaży wyprodukowanej energii po korzystnych dla obu stron cenach.

- Farmy fotowoltaiczne, które powstaną na naszych terenach, będą zasilać czystą energią procesy produkcyjne w kopalni, przyczynią się do zmniejszenia naszych kosztów stałych i do zwiększenia naszej konkurencyjności. To kolejny, obok projektu elektrowni w Starej Wsi, która będzie generowała energię z uzyskiwanego z naszego surowca gazu syntezowego, przykład odpowiedzialnego myślenia o przyszłości kopalni w grupie Enea - powiedział Artur Wasil, prezes LW Bogdanka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

energetyka
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
junak
2 lata temu
no i elektrownia poooooszła...
rtv
5 lata temu
Mam wrażenie że prąd z cyców jest bardziej ekologiczny...
Mm
5 lata temu
"które będą mogły produkować do ok. 30 000 MWh energii elektrycznej rocznie" - czyli 30 GWh ??? :) - czy ktoś sprawdza te treści przed publikacją