Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Fuzja Orlenu i Lotosu miała być zablokowana. "Politico" pisze o precedensie

3
Podziel się:

Amerykański serwis "Politico" dotarł do unijnych urzędników, którzy przyznają, że pierwotnie Komisja Europejska miała zablokować połączenie grup PKN Orlen i Lotos. Sugeruje, że Bruksela zmienia politykę z ochrony konsumentów w kierunku większego wspierania biznesu.

Fuzja Orlenu i Lotosu miała być zablokowana. "Politico" pisze o precedensie
Fuzja Orlenu i Lotosu dostała zielone światło z KE, a mogła być zablokowana. (Twitter, DS)

Ponad półtora roku trwały negocjacje z Komisją Europejską w kwestii połączenia dwóch polskich koncernów PKN Orlen i Lotos w jedną megaspółkę paliwową. Wątpliwości budziła bowiem potencjalna możliwość zachwiania konkurencji na rynku w wyniku tej fuzji. KE wyraziła w końcu zgodę, ale pod pewnymi warunkami.

O twardych negocjacjach z unijnymi urzędnikami mówił zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i szef Orlenu Daniel Obajtek.

- Wykonujemy przełomowy krok w historii PKN Orlen. Po twardych negocjacjach uzyskaliśmy zgodę na przejęcie grupy Lotos na warunkach znacznie lepszych niż te proponowane pierwotnie przez KE - komentował sytuację prezes Orlenu już dwa miesiące temu.

Zobacz także: Orlen przejmuje spółki. Co dalej? "Musimy się rozwijać, będą kolejne przejęcia"

Sprawie przyjrzał się m.in. należący do Amerykanów serwis "Politico", który wskazuje, że negocjacje były trudniejsze niż może się wydawać. Z rozmów z kilkoma wysokimi rangą urzędnikami KE wynika, że pierwotnie fuzja miała zostać zablokowana.

Początkowo komisja oczekiwała zbycia całej rafinerii w Gdańsku, jednak dla Orlenu był to warunek uniemożliwiający zawarcie umowy.

Pod naciskiem zarówno polskiego rządu, dla którego fuzja była "kwestią o wysokim priorytecie", jak i unijnej komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager, w ramach negocjacji udało się wypracować taki pakiet środków zaradczych, który otworzył drogę do stworzenia polskiego czempiona energetycznego - podaje "Politico".

Sugeruje ty samym, że zgoda Komisji Europejskiej na połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos może oznaczać zmianę strategicznego podejścia Brukseli do egzekwowania zasad konkurencji na łagodniejsze, modyfikujące priorytety z ochrony konsumentów w kierunku budowy europejskich "czempionów".

Komisja Europejska zapewnia jednak, że transakcja została zatwierdzona, ponieważ zaproponowane środki zaradcze były konkretne.

"Transakcja mogła zostać zatwierdzona jedynie dzięki zaproponowanemu przez strony szerokiemu pakietowi środków zaradczych, głównie o charakterze strukturalnym, które powinny zapewnić utrzymanie konkurencji na przedmiotowych rynkach" - powiedział rzecznik prasowy komisji, cytowany w artykule.

"Politco" zauważa, że decyzja KE była nietypowa, ponieważ dała zielone światło dla transakcji, która zasadniczo zmniejszy liczbę graczy rynkowych z dwóch do jednego. Może jednak stać się precedensem dla innych uwarunkowanych politycznie połączeń w Europie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
Njnyct
3 lata temu
Jaka to fuzja jak lotos ma oddac 80 proc stacji zagranicznym podmiotom i udzialy chyba 20-30 proc w rafineri gdanskiej wedlug mnie to polaczenie to dzialanie na szkode Polski na takich warunkach UE tj dramat nie przejcie
Njny
4 lata temu
Fuzja To dlaczego akcje pkn orlen i lotos da tak zenujaco tanie 45zl pkn a lotos 37 zl jeszcze chwile temu lotos byl po 66zl a pkn 73zl co jest grane???
Fuzja
4 lata temu
Ich koncerny mogą się łączyć a nasze trzeba blokować i nie pozwalać .