Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budownictwo
15.11.2019 12:42

GDDKiA otrzyma 2,3 mld zł dofinansowania z POIŚ na odcinki dróg S7, S19 i S61

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała z Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) umowy o 2,3 mld zł dofinansowania z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko na budowę trzech dróg ekspresowych w województwie mazowieckim, podlaskim, podkarpackim, lubelskim i świętokrzyskim. Łączna wartość trzech inwestycji to prawie 4,35 mld zł, podało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Sektor drogowy w Polsce otrzymał kolejne środki na budowę trzech dróg ekspresowych: S61 w województwie mazowieckim i podlaskim na odcinku Ostrów Mazowiecka - Szczuczyn, S19 w województwie podkarpackim i lubelskim na odcinku Lasy Janowskie - Nisko Południe oraz S7 od granicy województw mazowieckiego i świętokrzyskiego do Skarżyska - Kamiennej w województwie świętokrzyskim" - czytamy w komunikacie.

Minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński wskazał, że w ramach podpisywanych dzisiaj umów powstanie prawie 123 km nowych dróg ekspresowych.

Pierwszy projekt: S61 - Ostrów Mazowiecka - Szczuczyn zakłada powstanie 91 kilometrów drogi ekspresowej, zlokalizowanej w bazowym korytarzu TEN-T w województwach mazowieckim i podlaskim. Zbudowane zostaną też miejsca obsługi podróżnych, mosty i wiadukty, ekrany akustyczne oraz urządzenia organizacji ruchu i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Całkowita wartość projektu to ok. 3,1 mld zł, a dofinansowanie z UE wyniesie ok. 1,6 mld zł.

Drugi (S19 - Lublin-Rzeszów, odcinek Lasy Janowskie-Nisko Południe) zakłada budowę 24-kilometrowej drogi ekspresowej, położonej w bazowym korytarzu TEN-T w województwach podkarpackim i lubelskim. Powstaną 3 węzły drogowe, mosty i wiadukty, miejsca obsługi podróżnych, ekrany akustyczne oraz urządzenia organizacji ruchu i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przewidziano również remont istniejącego odcinka drogi krajowej nr 19 o długości ok. 9,6 km. Całkowita wartość projektu wyniesie ponad 917 mln zł, a dofinansowanie z UE to prawie 469 mln zł.

W ramach trzeciego przedsięwzięcia (S7 - odcinek granica województw mazowieckiego/świętokrzyskiego - Skarżysko-Kamienna) powstanie droga ekspresowa o długości 7,6 km. Zbudowane zostaną 2 węzły drogowe, mosty i wiadukty, ekrany akustyczne, przejścia dla zwierząt oraz urządzenia organizacji ruchu i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Całkowita wartość inwestycji to prawie 345 mln zł, a wartość dofinansowania unijnego to blisko 157 mln zł.

"Od początku obecnej perspektywy POIiŚ 2014-2020 podpisaliśmy z GDDKiA, włącznie z dziś podpisanymi, 61 umów na prawie 35 mld zł dofinansowania z funduszy europejskich na rzecz budowy polskich dróg. Środki wykorzystane w ramach tych inwestycji pozwolą nie tylko na rozbudowę infrastruktury transportowej, ale i zwiększą bezpieczeństwo podróży przy jednoczesnym skróceniu czasu dojazdu" - podkreśliła p.o. dyrektora CUPT Joann Lech, cytowana w materiale.

Tagi: budownictwo, nieruchomości, transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz