Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Gigantyczne kary dla kierowców bez uprawnień. Szykują się zmiany w ustawie

270
Podziel się:

Zatrzymanie prawa jazdy będzie oznaczało zawieszenie uprawnień. Resort infrastruktury szykuje duże zmiany.
Kierowca, który mimo zawieszenia prawa jazdy wsiądzie za kierownicę, dostanie mandat 10 razy wyższy – informuje czwartkowy „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jeśli przepisy wejdą w życie, mandat za prowadzenie samochodu mimo utraty uprawnień, będzie wynosił 450 zł.
Jeśli przepisy wejdą w życie, mandat za prowadzenie samochodu mimo utraty uprawnień, będzie wynosił 450 zł. (East News, Piotr Jedzura/REPORTER)

Dziennik przypomina, że grzywna dla kierowcy, który zapomniał dokumentu, wynosi 50 zł. Cym innym jest jednak sytuacja, w której kierujący nie ma prawa jazdy, bo dokument został zatrzymany. Problem w tym, że osoby takie są w tej chwili tak samo traktowane jak zapominalscy.

To ma się wkrótce zmienić, bo ministerstwo infrastruktury pracuje nad rozszerzeniem instytucji zawieszenia prawa jazdy. Chodzi o to, by rozszerzyć katalog przypadków, w których zatrzymanie dokumentu będzie powodowało zwieszenie uprawnień.

Projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, które zawiera takie rozszerzenie, trafił już do konsultacji. Jeśli przepisy wejdą w życie, mandat za jazdę samochodem mimo utraty uprawnień, będzie wynosił 450 zł.

Jeśli jednak policjant uzna, że kierowca w rażący sposób złamał przepisy, nie wypisze mandatu tylko skieruje sprawę do sądu. Ten może wymierzyć grzywnę w wysokości 5 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(270)
dddep
4 lata temu
PiS zadbał o zdrowie seniorów- nauczył biegać po przejściach nawet stulatków, żeby mówić o karach trzeba wyrzucić połowę sędziów, drugą zatrudnić do sprzątania a w msc sądów powołać ławy przys. teraz to mafia i kierowcy są tam swojakami jako element anarchii
jasiu
4 lata temu
wszystkim weźcie prawo jazdy debi le i będzie święty spokój,możed wtedy milicja opanuje sytuacje
Rusałka
4 lata temu
No właśnie , nie 450 zł to śmiechu warte 5000 zł a nawet 10000zł , bo to potencjalni mordercy , którym zabrano prawo jazdy za alkohol i nadal jeżdżą do czasu aż zrobią kolejny wypadek.Jak by się nagłośniło , że jeden z drugim zapłacił 10000 zł i musi je spłacać to trzeci czy czwarty by się zastanowił czy wejść do samochodu i jechać.Uważam , że kara pieniężna bardziej przemawia do ludzi.
On
4 lata temu
Nie mogą być za duże kary bo ludzie będą ostrożnie jeździć i nie będzie wpływu do budzetu,.Rząd z mandatów zakładał 1,6 mld złotych wpływu do budzetu
Brom
4 lata temu
Normalinie szok. Kogo stać na 450zł.
...
Następna strona