Notowania

Gigantyczne kary dla kierowców bez uprawnień. Szykują się zmiany w ustawie

Zatrzymanie prawa jazdy będzie oznaczało zawieszenie uprawnień. Resort infrastruktury szykuje duże zmiany. Kierowca, który mimo zawieszenia prawa jazdy wsiądzie za kierownicę, dostanie mandat 10 razy wyższy – informuje czwartkowy „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Jeśli przepisy wejdą w życie, mandat za prowadzenie samochodu mimo utraty uprawnień, będzie wynosił 450 zł. (Fot: Piotr Jedzura/REPORTER)

Dziennik przypomina, że grzywna dla kierowcy, który zapomniał dokumentu, wynosi 50 zł. Cym innym jest jednak sytuacja, w której kierujący nie ma prawa jazdy, bo dokument został zatrzymany. Problem w tym, że osoby takie są w tej chwili tak samo traktowane jak zapominalscy.

To ma się wkrótce zmienić, bo ministerstwo infrastruktury pracuje nad rozszerzeniem instytucji zawieszenia prawa jazdy. Chodzi o to, by rozszerzyć katalog przypadków, w których zatrzymanie dokumentu będzie powodowało zwieszenie uprawnień.

Projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, które zawiera takie rozszerzenie, trafił już do konsultacji. Jeśli przepisy wejdą w życie, mandat za jazdę samochodem mimo utraty uprawnień, będzie wynosił 450 zł.

Jeśli jednak policjant uzna, że kierowca w rażący sposób złamał przepisy, nie wypisze mandatu tylko skieruje sprawę do sądu. Ten może wymierzyć grzywnę w wysokości 5 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: prawo jazdy, wiadomości, wiadomości, wiadomości, giełda
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-02-2020

HhZamiast 450 winno być 4500 a w sądzie 10000

20-02-2020

plza jazde po pijanemu powinno byc 10.000 PLN kary to wtedy polacy naucza sie normalnie jezdzic

20-02-2020

sufraganWiadomo, że ten rząd nie ma innych propozycji jak podatki i kary

Rozwiń komentarze (270)