Właściciel Pepco bankrutuje. Sieć sklepów rozwiewa wątpliwości
Właściciel 72 proc. akcji Pepco, Steinhoff International Holdings, podjął decyzję o rozwiązaniu spółki. "Dla uniknięcia wszelkich wątpliwości informujemy, że to wydarzenie nie będzie miało wpływu na Grupę Pepco N.V. (Pepco)" – podkreśla Pepco w przesłanym money.pl oświadczeniu.
Jak zauważa biuro prasowe Pepco, Grupa Pepco N.V. (Pepco), od kilku lat jest oddzielona od struktur Steinhoff.
Pepco działa jako samodzielna, odnosząca sukcesy spółka giełdowa, dysponująca własnym finansowaniem i silnym bilansem – podkreśla biuro prasowe spółki.
Pepco działa samodzielnie i ma pozytywne ratingi
Działająca w 20 krajach Europy i notowana na GPW spółka może też w ostatnim czasie pochwalić się też dużym wzrostem przychodów, napędzanym strategią ekspansji sieci sklepów, których tylko w Polsce jest ponad 1000. Przychody za 9 miesięcy bieżącego roku obrotowego wzrosły o 19,3 proc. (przy stałym kursie walutowym) w porównaniu z rokiem ubiegłym, osiągając kwotę 4,2 mld euro.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Obniżka stóp procentowych i cen paliw na stacjach. "Są zawyżone. Powinny być o 30-40 proc. niższe"
Oprócz tego Pepco w przesłanym nam oświadczeniu wskazuje na fakt, że w czerwcu Grupa skuteczne zakończyła refinansowanie długu, dokonując pierwszej emisji obligacji o wartości 375 mln euro. W jej ocenie spotkała się ona z dużym zainteresowaniem ze strony inwestorów międzynarodowych i polskich, a wartość złożonych zapisów wielokrotnie przewyższała ofertę.
Po udanej emisji obligacji Pepco otrzymało pozytywne ratingi od trzech wiodących agencji ratingowych - Fitch, S&P i Moody's, które zwróciły uwagę na solidność biznesu i zdrowy profil organicznego wzrostu.
Steinhoff bankrutuje
Tymczasem Steinhoff International, holding posiadający 72 proc. akcji Pepco, bankrutuje. Jak poinformowała w środę spółka, na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu przegłosowano uchwałę o rozwiązaniu spółki.
Decyzja akcjonariuszy oznacza, że to koniec ponad 5-letniej sagi, którą rozpoczął wybuch skandalu księgowego w 2017 r. Jak ujawniono, w Steinhoff International dochodziło do gigantycznych nadużyć, które południowoafrykańskie media okrzyknęły "największym oszustwem w historii kraju". W 2023 r. niemiecki wymiar sprawiedliwości wydał nakaz aresztowania byłego już CEO spółki, który w kwietniu nie stawił się na rozprawie w sądzie.