Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Grupa Azoty podała wyniki. Ponad 300 mln zł zysku

5
Podziel się

Grupa Azoty odnotowała 311,62 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2020 r. wobec 372,86 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Grupa Azoty podała wyniki. Ponad 300 mln zł zysku.
Grupa Azoty podała wyniki. Ponad 300 mln zł zysku.
bDZpzlxh

Zysk operacyjny wyniósł 555,76 mln zł wobec 612,82 mln zł zysku rok wcześniej. Wynik EBITDA sięgnął 1 321,55 mln zł wobec 1 424,11 mln zł rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 10 524,53 mln zł w 2020 r. wobec 11 307,92 mln zł rok wcześniej.

"Pomimo niezwykle wymagającego otoczenia rynkowego, konieczności szybkiego dostosowywania się do warunków i restrykcji wymuszonych przez pandemię koronawirusa, na wyniki finansowe za 2020 rok patrzymy z optymizmem. Sektor rolniczy okazał się odporny na niekorzystne okoliczności, a wolumen sprzedaży się zwiększył. Segment Nawozy Agro zapewnił po raz kolejny Grupie Azoty największą część marży. Dostrzegamy trudną sytuację w Segmencie Tworzyw, jednocześnie zakładamy, że wraz z końcem pandemii sytuacja wróci do równowagi, a popyt na poliamid i dalej przetwarzane produkty będzie wzrastał" - powiedział prezes Tomasz Hinc, cytowany w komunikacie poświęconym wynikom.

bDZpzlxj

Segment Nawozy osiągnął w 2020 roku przychody w wysokości 6 364 mln zł w stosunku do 6 716 mln zł rok wcześniej, notując marżę EBITDA w wysokości 12,9%, podczas gdy w 2019 roku marża dla segmentu była nieznacznie wyższa i wynosiła 14,4%.

"Wyniki segmentu wskazują, że pandemia nie wpłynęła negatywnie ani na marżę ani na wolumen sprzedaży, który był o 3,5% wyższy niż w 2019 roku. Stabilny popyt powodował, że kluczowe dla segmentu były kwestie logistyczne i bezpieczeństwa dostaw. Pomimo wzrostu cen gazu w IV kw. 2020 r. do poziomów wyższych niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, jego przeciętna cena w całym 2020 r. była istotnie niższa r/r (o 25,6%), co sprzyjało utrzymaniu wysokiej rentowności, pomimo przeciętnie niższych cen. Wyjątkiem są nawozy specjalistyczne z oferty COMPO EXPERT, dla których ceny r/r były przeciętnie o 8,4% wyższe. Wyniki IV kwartału 2020 roku były nieco lepsze w porównaniu do IV kwartału 2019 roku, zarówno na poziomie przychodów (wzrost o 4,5% r/r), jak i EBITDA (wzrost o 2,9% r/r). Ceny nawozów w tym okresie pozostawały stabilne, pomimo wyraźnej nadpłynności finansowej na rynku rolnym. Impuls sezonowego wzrostu cen pojawił się dopiero w styczniu 2021 roku" - czytamy dalej.

Łączne przychody segmentu Tworzywa w 2020 roku wyniosły 1 135 mln zł i były o ok. 1/5 niższe w porównaniu z rokiem wcześniejszym (1 458 mln zł). W ślad za niższymi obrotami wyniki segmentu również uległy zmianie - marża EBITDA obniżyła się z 3,4% (2019) do minus 2,8% (2020). Ujemna marża jest wynikiem utrzymującego się trendu spadku popytu (niższa o 9,3% sprzedaż poliamidu naturalnego w ujęciu ilościowym r/r), a także kryzysu cenowego (spadek odpowiednio o 16,2%).

"Segment ten, jak żaden inny, został dotknięty skutkami pandemii COVID-19, powodując duże zakłócenia w łańcuchu dostaw, w wyniku m.in. czasowego zamykania zakładów produkujących samochody. Ceny kluczowych surowców produkcyjnych, czyli benzenu i fenolu, również były niskie (obniżka ok. 20% r/r). Porównując wyniki segmentu w IV kwartale roku 2020 do roku poprzedniego odnotowujemy niższe przychody (o 30 mln zł r/r) przy dodatnim wyniku EBITDA na poziomie 4 mln zł, podczas gdy rok wcześniej kwartał ten zamknął się stratą na poziomie 17 mln zł. Wpływ na polepszenie wyników miało nieznaczne ożywienie popytu ze strony branży automotive" - podano także.

bDZpzlxp

W porównaniu do wyników z 2019 roku segment Chemia odnotował w 2020 roku niewielki (o 4,4%) spadek przychodów, do poziomu 2 522 mln zł przy jednoczesnym wzroście marży EBITDA (o 2,7 pkt proc.) do poziomu 10,5%. Dla niemal wszystkich produktów segmentu odnotowano wzrost sprzedaży, szczególnie wysoki dla alkoholi OXO (o 27,3% r/r), ale również dla plastyfikatorów (o 11,6% r/r) i mocznika technicznego (o 9,3% r/r). Jednocześnie obniżyły się ceny wszystkich produktów, przeciętnie w segmencie o 9,8%. Zwiększeniu marży sprzyjały niskie ceny surowców. Mijający rok to trudny okres na rynku siarki (ograniczenie sprzedaży i obniżka cen), jednak widać wyraźnie symptomy ożywienia na rynku, które już w IV kw. spowodowały wzrost cen z perspektywą dalszego wzrostu popytu i cen, w wyniku m.in. ograniczenia podaży konkurencyjnej dla Grupy Azoty siarki rafineryjnej. Wyniki IV kwartału wyraźnie odzwierciedlają tendencje wzrostowe (w relacji do analogicznego kwartału roku wcześniejszego), zarówno po stronie przychodów, dla
których wzrost sięgnął 10,1% r/r, jak i po stronie zysku EBITDA, który był ponad 2-krotnie wyższy r/r.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w 2020 r. wyniósł 125,63 mln zł wobec 58,25 mln zł zysku rok wcześniej.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

bDZpzlxK
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(5)
podatnik
4 tyg. temu
Za taki mały zysk w cywilizowanym świecie cały zarząd z RN na bruk! Jak mówiła kultowa gwiazda "tyle to mi wystarczy na waciki"
Jan
4 tyg. temu
To są nawozy a nie dobra konsumpcyjne dla Kowalskiego , tutaj nie ma praw być takich spadków.
kamil
4 tyg. temu
Dać Sikorskiego i Lewandowskiego sprzedadzą Rosjanom za złotówkę
bDZpzlxL
Omajtka?
4 tyg. temu
Po co tam Omajtek? Już jest kolejny spadochroniarz polityczny który musi dorobić do pensji po morderczym wdrażaniu PiSu w województwie, bo przecież "mu się należy". Cała Grupa Azoty to zakłady wybudowane za PRLu i trochę zmodernizowane. Dopiero budowany polipropylen będzie nowa jakością i Zarząd będzie mógł się wykazać efektywnością, zwrotem z inwestycji! a nie zyskami z tego co wybudował PRL.
Joke
4 tyg. temu
Dawać tam Obmajtka!