Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

GUS: Wskaźnik klimatu koniunktury w przetwórstwie przem. wzrósł do -10,5 w VII

0
Podziel się:

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej w przetwórstwie przemysłowym (niewyrównany sezonowo - NSA) wyniósł minus 10,5 w lipcu 2020 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), prezentując dane sygnalne. Najbardziej pesymistycznie oceniają koniunkturę firmy produkujące odzież, metale oraz pozostały sprzęt transportowy, natomiast najbardziej korzystnie - producenci mebli, papieru i wyrobów z papieru oraz wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych.

GUS: Wskaźnik klimatu koniunktury w przetwórstwie przem. wzrósł do -10,5 w VII
bEDCWOqd

"W lipcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie minus 10,5 czyli wyższym niż w czerwcu (minus 19,9). Najbardziej pesymistycznie oceniają koniunkturę firmy produkujące odzież, metale oraz pozostały sprzęt transportowy, natomiast najbardziej korzystnie - producenci mebli, papieru i wyrobów z papieru oraz wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych" - czytamy w komunikacie.

"W lipcu br. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury jest mniej negatywny niż w czerwcu br. w większości prezentowanych obszarów gospodarki. W sekcji informacja i komunikacja jest on nawet nieznacznie pozytywny, natomiast najbardziej negatywny jest w sekcji zakwaterowanie i gastronomia. Obserwuje się poprawę zarówno ocen bieżących ('diagnoz'), jak i oczekiwań ('prognoz') - podał Urząd.

W budownictwie w bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie minus 16,7 czyli wyższym niż w czerwcu (minus 25,9). Najgorzej koniunkturę oceniają firmy mikro i małe (do 49 pracujących), najmniej pesymistycznie - firmy duże (250 i więcej pracujących), czytamy dalej.

bEDCWOqf

W handlu hurtowym w bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie minus 9,3 i jest mniej negatywny niż w czerwcu (minus 16,5).

W handlu detalicznym w lipcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie minus 12,2, czyli wyższym niż w czerwcu (minus 25,1). We wszystkich klasach wielkości i prezentowanych branżach koniunktura oceniana jest mniej niekorzystnie niż przed miesiącem. Najbardziej pesymistyczne oceny w tym zakresie zgłaszają jednostki o liczbie pracujących do 9 osób.

W transporcie i gospodarce magazynowej w bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie minus 14,3 czyli wyższym niż w czerwcu (minus 20,4).

W branży "zakwaterowanie i gastronomia" wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się w bieżącym miesiącu na poziomie minus 22,7 wobec minus 34 w czerwcu. Podmioty prowadzące działalność w zakresie zakwaterowania formułują bardziej niekorzystne oceny koniunktury (minus 32,6) niż jednostki gastronomiczne (minus 12,2).

bEDCWOql

W informacji i komunikacji w lipcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie dodatnim (plus 3,1) wobec ujemnego przed miesiącem (minus 4,3). Najbardziej pesymistycznie koniunkturę oceniają jednostki zajmujące się produkcją filmów, nagrań video, programów TV, nagrań dźwiękowych i muzycznych (minus 20,5), natomiast najkorzystniej oceniają koniunkturę zajmujący się nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (plus 17,4).

W branży "finanse i ubezpieczenia" wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się w lipcu na poziomie minus 1,3 - wyższym od notowanego przed miesiącem (minus 7,9). Zajmujący się finansową działalnością usługową z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych formułują gorsze opinie (minus 2,8) w zakresie koniunktury niż jednostki, których przedmiotem działania są ubezpieczenia, reasekuracja i fundusze emerytalne z wyłączeniem obowiązkowego ubezpieczenia społecznego (plus 5,1).

Badanie zostało przeprowadzone w dniach od 1 do 10 lipca 2020 r. na próbie jednostek przemysłowych, budowlanych, handlowych i usługowych. W przeciwieństwie do podstawowego badania koniunktury, odpowiedzi na dodatkowy blok pytań były udzielane na zasadzie dobrowolności.

bEDCWOqG
forex
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)