Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GUS: Wskaźnik koniunktury w handlu detalicznym spadł do +2,8 pkt w X

0
Podziel się:

Warszawa, 24.10.2019 (ISBnews) - Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym ukształtował się w październiku br. na poziomie plus 2,8 pkt wobec plus 3 pkt w poprzednim miesiącu, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

GUS: Wskaźnik koniunktury w handlu detalicznym spadł do +2,8 pkt w X

"W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 2,8 (przed miesiącem plus 3,0). Poprawę koniunktury sygnalizuje 15,2% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 12,4% (w ubiegłym miesiącu odpowiednio 14,4% i 11,5%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - czytamy w komunikacie.

Diagnozy i prognozy sprzedaży są lepsze od zgłaszanych we wrześniu, podał Urząd.

"Utrzymują się niekorzystne oceny sytuacji finansowej; przewidywania w tym zakresie wskazują, że w najbliższych trzech miesiącach może ona nie zmienić się. Stan zapasów towarów jest nadal uznawany za nadmierny. Dyrektorzy firm zapowiadają, że poziom zamówień towarów u dostawców - w związku z lepszymi prognozami sprzedaży - może nieznacznie zwiększyć się; oczekują również niewielkiego spadku zatrudnienia" - czytamy w komunikacie.

Przedsiębiorcy prognozują, że ceny towarów będą rosnąć w tempie zbliżonym do zapowiadanego we wrześniu.

Natomiast w handlu hurtowym w bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 2,5 (przed miesiącem plus 5,1). Poprawę koniunktury sygnalizuje 14,5% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 11,9% (miesiąc wcześniej odpowiednio 16,0% i 10,9%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie, podał także Urząd.

"Utrzymują się korzystne diagnozy sprzedaży oraz pesymistyczne oceny sytuacji finansowej. Odpowiednie przewidywania są negatywne, gorsze od formułowanych przed miesiącem. Stan zapasów towarów jest ciągle uznawany przez przedsiębiorców za nadmierny. W związku z pogarszającymi się prognozami sprzedaży, oczekiwany jest niewielki spadek zamówień towarów u dostawców. Poziom zatrudnienia może nie zmienić się. Przedsiębiorcy oczekują, że ceny towarów będą rosnąć nieco szybciej niż zapowiadano w ubiegłym miesiącu" - czytamy w komunikacie.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)