Notowania

handel detaliczny
24.05.2019 10:21

GUS: Wskaźnik koniunktury w handlu detalicznym spadł do +4,7 pkt w maju

Warszawa, 24.05.2019 (ISBnews) - Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym ukształtował się w maju br. na poziomie plus 4,7 pkt wobec plus 6,7 pkt w poprzednim miesiącu, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Podziel się
Dodaj komentarz

"W bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 4,7 (przed miesiącem plus 6,3). Poprawę koniunktury sygnalizuje 15,6% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 11% (w ubiegłym miesiącu odpowiednio 16,8% i 10,6%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - czytamy w komunikacie.

Bieżąca sprzedaż oceniana jest korzystnie, najlepiej od stycznia br.

"Oceny sytuacji finansowej są mniej niekorzystne od sygnalizowanych w ostatnich trzech miesiącach. Przewidywania w tym zakresie są najmniej pozytywne od marca br. Stan zapasów towarów jest nadal uznawany za nadmierny. Zapowiadany jest wzrost zamówień towarów u dostawców, choć mniejszy od oczekiwanego przed miesiącem" - czytamy w komunikacie.

Zatrudnienie może się zwiększyć nieznacznie, w stopniu zbliżonym do planowanego w kwietniu, a ceny towarów będą rosnąć nieco szybciej niż zapowiadano miesiąc wcześniej, podał Urząd.

Natomiast w handlu hurtowym w bieżącym miesiącu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtuje się na poziomie plus 8,5 (przed miesiącem plus 7,5). Poprawę koniunktury sygnalizuje 18,4% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 9,9% (miesiąc wcześniej odpowiednio 17,9% i 10,4%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie, podał także Urząd.

"Utrzymują się optymistyczne diagnozy sprzedaży. Odpowiednie przewidywania są pozytywne, ale ostrożniejsze do formułowanych w marcu i kwietniu br. Przedsiębiorcy oceniają sytuację finansową wciąż niekorzystnie, choć nieco lepiej niż w ostatnich czterech miesiącach. Prognozy w tym zakresie są pozytywne, zbliżone do zgłaszanych w kwietniu. Stan zapasów towarów jest nadal uznawany przez przedsiębiorców za nadmierny. Zapowiadany jest wzrost zamówień towarów u dostawców, choć mniejszy od oczekiwanego przed miesiącem. Zatrudnienie może być zwiększone, ale w stopniu mniejszym niż planowano w kwietniu. Przedsiębiorcy oczekują, że ceny towarów będą rosnąć w tempie zbliżonym do prognozowanego w ubiegłym miesiącu" - czytamy dalej.

Tagi: handel detaliczny, forex, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz