Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inwestorzy na GPW w oczekiwaniu na Fed, dane makro i rozstrzygnięcia ws. Brexitu

1
Podziel się:

Warszawa, 19.03.2019 (ISBnews/ CMC Markets) - Dzisiaj na GPW czeka nas bardzo ciekawy dzień. Od rana będzie spływać wiele istotnych danych ekonomicznych. Jednocześnie w oczekiwaniu na Fed rynki europejskie będą starały się zrozumieć, co dalej z Brexitem po wczorajszym ,,porządkującym" ruchu spikera Izby Gmin.

Inwestorzy na GPW w oczekiwaniu na Fed, dane makro i rozstrzygnięcia ws. Brexitu

Spiker John Bercow zablokował forsowane przez premier Theresę May, trzecie już głosowanie nad wynegocjowaną przez nią umową dotyczącą Brexitu. W efekcie bez istotnych zmian ten dokument nie będzie poddany pod kolejne głosowanie. Spiker przywołał zasadę z 1604 r., która w dużym uproszczeniu zabrania marnotrawienia czasu pracy parlamentu. Dla przypomnienia, pierwsze głosowanie przepadło 230 głosami, a drugie większością 149 głosów. Mimo to niektórzy analitycy z największych banków inwestycyjnych nadal dawali największe szanse na realizację planu Theresy May w ,,doliczonym czasie gry", czyli w przedłużonym okresie uzgodnionym z Unią Europejską. Biorąc pod uwagę dotychczasowy przebieg sagi Brexitu, nie można definitywnie stwierdzić, że umowa brytyjskiej premier przepadła bezpowrotnie, ale na pewno szanse na jej realizację maleją. W efekcie May jest zmuszona porozumieć się z UE w kwestii przesunięcia terminu Brexitu. Tabloid The Sun napisał, że premier zawnioskuje o przedłużenie terminu o 9 do 12 miesięcy. Wydaje
się więc, że odłożenie Brexitu o dłużej niż 3 miesiące staje się bardziej prawdopodobne.

Głównym powodem aktualnego spadku zmienności cen na rynkach jest oczekiwanie na zbliżające się posiedzenie Rezerwy Federalnej USA (Fed). Dla inwestorów to bez wątpienia najważniejsze wydarzenie w tym tygodniu. Amerykański bank centralny w środę przedstawi swoje prognozy dotyczące potencjalnego rozkładu zmian stóp procentowych. Dla analityków cenne będą również jego prognozy gospodarcze.

Tymczasem WIG20 przebił w piątek trend spadkowy kreślony od początku lutego. Można zaryzykować stwierdzenie, że dla ,,byków" sytuacja się uspokoiła. Pomimo, że w krótkim terminie wróciła stabilizacja, to jednak ma ona miejsce w okolicach górnego ograniczenia trendu horyzontalnego, w którym indeks ugrzązł w ostatnich 12 miesiącach. Plan minimum dla posiadaczy długich pozycji to utrzymywanie się WIG20 na zamknięciach sesji w okolicach 2350 pkt. Im dłużej taka sytuacja będzie miała miejsce, tym większe będą szanse na atak na kluczowy poziom 2400 pkt. Najskuteczniejsi inwestorzy zaangażowani w polskie akcje poprzez kontrakty CFD Poland20 dostępne na platformie CMC Markets mają w 91% otwarte długie pozycje (na wzrost). To wyraźnie, ,,bycze" nastawienie utrzymuje się już od wielu dni.

Dzisiaj, poza śledzeniem doniesień z Londynu i oczekiwaniem na Fed, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych odczytów ekonomicznych. Przede wszystkim o godz. 10:00 GUS poda przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lutym br. Oczekuje się wzrostu indeksu kosztów pracy o 7,2% r/r i zwiększenia przeciętnego zatrudnienia o 2,9%. Następnie o 10:30 dane o zatrudnieniu spłyną z Wielkiej Brytanii, gdzie stopa bezrobocia ma utrzymać się na poziomie 4%. Z kolei o 11:00 niemiecki ZEW ma podać, że nastroje w gospodarce nieznacznie się poprawiły, jednak bieżące warunki do prowadzenia działalności gospodarczej się pogorszyły. Wreszcie o 15:00 w USA zostaną podane dane o zamówieniach fabrycznych, które według prognoz mają wzrosnąć o 0,3% miesiąc do miesiąca.

Łukasz Wardyn, dyrektor - Europa Wschodnia, CMC Markets

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Byki zbierają...
5 lata temu
BIOTON !!. Spółka mocno wyprzedana i skrajnie niedowartościowana. Zarząd zapowiada ten rok na plusie. Myślę, że w każdej chwili nastąpi przebudzenie.