Notowania

giełda
19.03.2019 09:33

Inwestorzy na GPW w oczekiwaniu na Fed, dane makro i rozstrzygnięcia ws. Brexitu

Warszawa, 19.03.2019 (ISBnews/ CMC Markets) - Dzisiaj na GPW czeka nas bardzo ciekawy dzień. Od rana będzie spływać wiele istotnych danych ekonomicznych. Jednocześnie w oczekiwaniu na Fed rynki europejskie będą starały się zrozumieć, co dalej z Brexitem po wczorajszym ,,porządkującym" ruchu spikera Izby Gmin.

Podziel się
Dodaj komentarz

Spiker John Bercow zablokował forsowane przez premier Theresę May, trzecie już głosowanie nad wynegocjowaną przez nią umową dotyczącą Brexitu. W efekcie bez istotnych zmian ten dokument nie będzie poddany pod kolejne głosowanie. Spiker przywołał zasadę z 1604 r., która w dużym uproszczeniu zabrania marnotrawienia czasu pracy parlamentu. Dla przypomnienia, pierwsze głosowanie przepadło 230 głosami, a drugie większością 149 głosów. Mimo to niektórzy analitycy z największych banków inwestycyjnych nadal dawali największe szanse na realizację planu Theresy May w ,,doliczonym czasie gry", czyli w przedłużonym okresie uzgodnionym z Unią Europejską. Biorąc pod uwagę dotychczasowy przebieg sagi Brexitu, nie można definitywnie stwierdzić, że umowa brytyjskiej premier przepadła bezpowrotnie, ale na pewno szanse na jej realizację maleją. W efekcie May jest zmuszona porozumieć się z UE w kwestii przesunięcia terminu Brexitu. Tabloid The Sun napisał, że premier zawnioskuje o przedłużenie terminu o 9 do 12 miesięcy. Wydaje
się więc, że odłożenie Brexitu o dłużej niż 3 miesiące staje się bardziej prawdopodobne.

Głównym powodem aktualnego spadku zmienności cen na rynkach jest oczekiwanie na zbliżające się posiedzenie Rezerwy Federalnej USA (Fed). Dla inwestorów to bez wątpienia najważniejsze wydarzenie w tym tygodniu. Amerykański bank centralny w środę przedstawi swoje prognozy dotyczące potencjalnego rozkładu zmian stóp procentowych. Dla analityków cenne będą również jego prognozy gospodarcze.

Tymczasem WIG20 przebił w piątek trend spadkowy kreślony od początku lutego. Można zaryzykować stwierdzenie, że dla ,,byków" sytuacja się uspokoiła. Pomimo, że w krótkim terminie wróciła stabilizacja, to jednak ma ona miejsce w okolicach górnego ograniczenia trendu horyzontalnego, w którym indeks ugrzązł w ostatnich 12 miesiącach. Plan minimum dla posiadaczy długich pozycji to utrzymywanie się WIG20 na zamknięciach sesji w okolicach 2350 pkt. Im dłużej taka sytuacja będzie miała miejsce, tym większe będą szanse na atak na kluczowy poziom 2400 pkt. Najskuteczniejsi inwestorzy zaangażowani w polskie akcje poprzez kontrakty CFD Poland20 dostępne na platformie CMC Markets mają w 91% otwarte długie pozycje (na wzrost). To wyraźnie, ,,bycze" nastawienie utrzymuje się już od wielu dni.

Dzisiaj, poza śledzeniem doniesień z Londynu i oczekiwaniem na Fed, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych odczytów ekonomicznych. Przede wszystkim o godz. 10:00 GUS poda przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lutym br. Oczekuje się wzrostu indeksu kosztów pracy o 7,2% r/r i zwiększenia przeciętnego zatrudnienia o 2,9%. Następnie o 10:30 dane o zatrudnieniu spłyną z Wielkiej Brytanii, gdzie stopa bezrobocia ma utrzymać się na poziomie 4%. Z kolei o 11:00 niemiecki ZEW ma podać, że nastroje w gospodarce nieznacznie się poprawiły, jednak bieżące warunki do prowadzenia działalności gospodarczej się pogorszyły. Wreszcie o 15:00 w USA zostaną podane dane o zamówieniach fabrycznych, które według prognoz mają wzrosnąć o 0,3% miesiąc do miesiąca.

Łukasz Wardyn, dyrektor - Europa Wschodnia, CMC Markets

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-03-2019

Byki zbierają siłyBIOTON !!. Spółka mocno wyprzedana i skrajnie niedowartościowana. Zarząd zapowiada ten rok na plusie. Myślę, że w każdej chwili nastąpi … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)