Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

JSW dowierciła się do nowych złóż węgla. Opłaca się je wydobywać

117
Podziel się

Po dekadzie od uzyskania koncesji na wydobycie węgla JSW dowierciła się do nowych pokładów surowca. Są ponad 1000 metrów pod ziemią. Przez kolejne miesiące spółka będzie badać jego jakość.

Czołowa polska spółka węglowa szuka nowych złóż.
Czołowa polska spółka węglowa szuka nowych złóż.
bDzjoGqd

Jastrzębska Spółka Węglowa ogłosiła, że w zlokalizowanym w Jastrzębie-Zdroju złożu Bzie-Dębina 2-Zachód nawiercono pierwsze pokłady węgla, w tym jeden spełniający kryteria przemysłowej opłacalności.

"Dwa z pięciu otworów badawczych wykonywanych w złożu Bzie-Dębina 2-Zachód dotarły już do węglonośnych warstw karbonu. Nawiercono już pierwsze pokłady węgla, w tym jeden o miąższości 2,55 m" - czytamy w komunikacie.

bDzjoGqf

Badania parametrów jakościowych uzyskanego węgla będą prowadzone przez kolejne trzy lub cztery miesiące.

- Pierwsze wyniki odwiertów są bardzo optymistyczne. Pamiętajmy, że bogata baza zasobowa decyduje o wartości każdej spółki surowcowej, dlatego tak ważne jest jej ciągłe poszerzanie. Nasza strategia zakłada pozyskiwanie dostępu do nowych złóż węgla koksowego - podkreśla prezes Daniel Ozon.

Zobacz także: Morawiecki: węgiel to podstawa naszej energetyki, nie chcemy z niego rezygnować

Odwierty badawcze w Bzie-Dębina-2 Zachód zaczęto wykonywać w połowie października 2018 roku. Każdy z pięciu otworów ma osiągnąć głębokość 1300 metrów. Obecnie dwa z nich sięgają około 70 proc. zakładanej głębokości, a trzy pozostałe od 30 do 55 proc. głębokości.

bDzjoGql

Zgodnie z planem wiercenia mają zakończyć się w pierwszym kwartale 2019 roku.

Koncesję na wydobywanie węgla i metanu JSW uzyskała 1 grudnia 2008 roku i jest ważna do końca 2042 roku. Złoże ma powierzchnię 10 kilometrów kwadratowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzjoGqm
bDzjoGqG
KOMENTARZE
(117)
m-53
2 lata temu
@Domcio. Wszędzie odchodzi się od węgla a wydobycie na świecie rośnie i węgiel drożeje. Wyjaśnisz ten paradoks. Informacja pomocnicza - Niemcy wycinają lasy by uruchomić nowe odkrywki węgla brunatnego.
iruloid
2 lata temu
drodzy komentujący JSW wydobywa węgiel koksujący służący głównie w hutach i koksowniach i nie da się go zastapić czym innym.
Lubuskie
2 lata temu
To na cholere ten cyrk ze szczytem klimatycznym?????
bDzjoGqH
tak tak
2 lata temu
Niemcy zamknęli swoje nieopłacalne kopalnie ale będą importować ogromne ilości tego surowca więc gdzie ich ekologiczność ??? Największą trucicielką jest niemiecka elektrownia na węgiel brunatny !!!
GMiner
2 lata temu
Modralinscy JSW wydobywa wegiel koksowy wykorzystywany do produkcji stali wszechwiedzacy szczekacze co za pustaki.
...
Następna strona