Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

JSW dowierciła się do nowych złóż węgla. Opłaca się je wydobywać

117
Podziel się:

Po dekadzie od uzyskania koncesji na wydobycie węgla JSW dowierciła się do nowych pokładów surowca. Są ponad 1000 metrów pod ziemią. Przez kolejne miesiące spółka będzie badać jego jakość.

Czołowa polska spółka węglowa szuka nowych złóż.
Czołowa polska spółka węglowa szuka nowych złóż.

Jastrzębska Spółka Węglowa ogłosiła, że w zlokalizowanym w Jastrzębie-Zdroju złożu Bzie-Dębina 2-Zachód nawiercono pierwsze pokłady węgla, w tym jeden spełniający kryteria przemysłowej opłacalności.

"Dwa z pięciu otworów badawczych wykonywanych w złożu Bzie-Dębina 2-Zachód dotarły już do węglonośnych warstw karbonu. Nawiercono już pierwsze pokłady węgla, w tym jeden o miąższości 2,55 m" - czytamy w komunikacie.

Badania parametrów jakościowych uzyskanego węgla będą prowadzone przez kolejne trzy lub cztery miesiące.

- Pierwsze wyniki odwiertów są bardzo optymistyczne. Pamiętajmy, że bogata baza zasobowa decyduje o wartości każdej spółki surowcowej, dlatego tak ważne jest jej ciągłe poszerzanie. Nasza strategia zakłada pozyskiwanie dostępu do nowych złóż węgla koksowego - podkreśla prezes Daniel Ozon.

Zobacz także: Morawiecki: węgiel to podstawa naszej energetyki, nie chcemy z niego rezygnować

Odwierty badawcze w Bzie-Dębina-2 Zachód zaczęto wykonywać w połowie października 2018 roku. Każdy z pięciu otworów ma osiągnąć głębokość 1300 metrów. Obecnie dwa z nich sięgają około 70 proc. zakładanej głębokości, a trzy pozostałe od 30 do 55 proc. głębokości.

Zgodnie z planem wiercenia mają zakończyć się w pierwszym kwartale 2019 roku.

Koncesję na wydobywanie węgla i metanu JSW uzyskała 1 grudnia 2008 roku i jest ważna do końca 2042 roku. Złoże ma powierzchnię 10 kilometrów kwadratowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(117)
Hooltay
5 lata temu
Komu się opłaca, i dlaczego? Czy nie dlatego,że nie liczy się wszystkich kosztów? Choroby, wypadki, zatrucie powietrza, zrzuty słonej wody do rzek, szkody górnicze w osiedlach, lasach i na polach, kto za to zapłaci?
to myk
5 lata temu
Wielka Brytania dawno zamknęła swoje kopalnie. Niemcy w 2018 r wygasili ostatnią kopalnię węgla. A Polska na węglu stoi jak zwykle - będziemy kopać przez 500 lat na głębokość do 10 000 metrów ! A co nie można - górnicy polscy potrafią !
Hajer
5 lata temu
Kiepski artykuł, bo nie jest podkreślone, że chodzi o węgiel KOKSUJĄCY, a nie energetyczny. Węgiel koksujący jest o wiele droższy i rzadziej występujący, służy do produkcji stali, a nie wytwarzania prądu i ciepła.
świadomy
5 lata temu
Im głębiej są pokłady węgla , tym droższe staje się jego wydobycie . Ktoś tu jest chory na głowę szukając takiego drogiego urobku.Niedługo będziemy go sprowadzać z księżyca , z kąt tona będzie kosztowała milion złotych. A co tam , podatnik zapłaci. Pamiętajcie klienci o jednym . Płacicie za coś ,co powoli zabija was i wasze dzieci.
Wojciech
5 lata temu
"Wszędzie odchodzi się od węgla.." No, może poza Niemcami, którzy właśnie karczują 1000 letni las żeby wydobywać węgiel brunatny czyli dużo gorszy bo bardziej zanieczyszczający środowisko niż polski kamienny.
...
Następna strona