Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE podpisała umowę z firmą Gilead na dostawę 500 tys. dawek remdesiviru

0
Podziel się:

Komisja podpisała z firmą farmaceutyczną Gilead umowę ramową dotyczącą wspólnych zamówień na dostawę maksymalnie 500 tys. potrzebnych do pełnej terapii dawek leku Veklury (nazwa handlowa remdesiviru), podała Komisja. KE podpisała umowę w imieniu 36 państw, w tym Polski. Jak podawały wcześniej media, remdesivir może trafić do Polski już od połowy października.

KE podpisała umowę z firmą Gilead na dostawę 500 tys. dawek remdesiviru

KE zaznaczyła, że istnieje możliwość zwiększenia zamówienia ponad 500 tys. dawek. Umowa została podpisana w imieniu wszystkich państw Unii Europejskiej, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Wielkiej Brytanii oraz krajów kandydujących (Albania, Republika Macedonii Północnej, Czarnogóra, Serbia, Kosowo oraz Bośnia i Hercegowina).

"Wszystkie te państwa mogą składać zamówienia na bezpośrednie zakupy leku Veklury" - czytamy w komunikacie Komisji.

Jak podawało przed dwoma dniami RMF FM, po złożeniu zamówienia remdesivir może trafić do krajów członkowskich Unii Europejskiej, a więc i do Polski, już od połowy tego miesiąca, gdyż "terminy dostaw są bardzo krótkie".

Na tym etapie Veklury jest jedynym lekiem z warunkowym pozwoleniem na dopuszczenie do obrotu w UE na potrzeby leczenia pacjentów z COVID-19 potrzebujących podawania tlenu.

Podpisanie obecnej umowy ramowej dotyczącej wspólnych zamówień jest następstwem umowy zawartej przez Komisję z firmą Gilead dotyczącej 33 380 dawek leku Veklury, które od sierpnia są rozprowadzane w całej UE i Zjednoczonym Królestwie. Umowa ta została sfinansowana z ustanowionego przez Komisję instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych (ESI) o łącznej wartości 70 mln euro.

Dawki lecznicze zakupione dzięki środkom ESI pomogły - jak podaje Komisja - w zaspokojeniu najpilniejszych potrzeb pacjentów od sierpnia do października, aby zapewnić leczenie ciężko chorym pacjentom. Lek został udostępniony w kilku transzach.

"Umowa dotycząca wspólnych zamówień zagwarantuje teraz, że państwa będą nadal mogły zaopatrywać się w lek Veklury w sposób nieprzerwany, jeżeli zdecydują się na zakup tego produktu" - podała Komisja.

Wspólne zamówienia to instrument, z którego korzysta Komisja Europejska, aby zapewnić państwom uczestniczącym dodatkowy dostęp do środków ochrony indywidualnej, respiratorów, materiałów do testów lub leków, podano także.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)