Notowania

górnictwo
28.06.2019 15:55

KGHM uruchomił piec WTR w Hucie Miedzi Legnica. Premier: oto przykład reindustrializacji

KGHM Polska Miedź uruchomił jedyny w Polsce piec WTR (wychylno-topielno-rafinacyjny) do przetopu recyklingowego miedzi w Hucie Miedzi Legnica. Na uroczystościach pojawił się premier Mateusz Morawiecki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KPRM)
Premier w trakcie wizyty w KGHM.

KGHM uruchomił 28 czerwca 2019 piec typu WTR. Jest on przeznaczony do przetopu wysokiej jakości surowców recyklingowych z możliwością uzupełnienia wsadu płynną miedzią. Dzięki zdolności przejęcia funkcji pozostałych pieców w trakcie ich postojów remontowych, produkcja huty nie zostanie zachwiana. - Daje to szansę na podniesienie obecnej efektywności spółki i zwiększenie produkcji miedzi" - czytamy w komunikacie KGHM.

Piec wybudowano w 15 miesięcy. Całkowity koszt inwestycji to około 250 mln zł. Na uroczystości jego uruchomienia pojawił się premier Mateusz Morawiecki.

- Mamy tutaj widoczny znak działania naszej polityki uprzemysłowienia, czyli reindustrializacji, w najbardziej nowoczesnych możliwych kształtach. Tutaj ta reindustrializacja, która odbywa się niemalże na naszych oczach, jest ekologicznie jak najlepiej przygotowana z punktu widzenia potencjalnych emisji - powiedział podczas uroczystości uruchomienia pieca w Hucie Miedzi "Legnica" premier cytowany przez PAP. Jak przypomniał pec ma o jedną czwartą zwiększyć możliwości przerobowe zakładu.

- To ważny program dla Dolnego Śląska, który dotyczy 18 miejscowości i miast. Jego celem jest poprawienie funkcjonalności dworców oraz usprawnienie ruchu kolejowego. Do 2023 r. w całą infrastrukturę kolejową w tym regionie rząd chce zainwestować 2 mld zł. "Patrzymy w sposób strategiczny na rozwój kolejnictwa - mówił premier.

Obejrzyj: KGHM w liczbach

- Jako lider polskiej gospodarki odpowiadamy na wyzwania turbulentnego świata. Oparcie produkcji miedzi w dużej mierze na złomie jest przykładem Gospodarki Obiegu Zamkniętego, która jest nieodłącznym elementem zrównoważonego rozwoju spółki. To największa inwestycja w historii Huty Miedzi Legnica, nie tylko pod względem poniesionych nakładów, ale przede wszystkim ze względu na ogromny skok technologiczny tego oddziału. Przekształci się on w hutę hybrydową mającą perspektywę rozwoju na kolejne lata. To krok w kierunku pozyskiwania surowca z recyklingu - powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński, cytowany w komunikacie.

Podstawową funkcją pieca WTR jest przetapianie złomów i rafinacja pirometarulgiczna miedzi. Dotychczas tę funkcję pełniły piece anodowe. Budowa WTR jest konsekwencją realizacji przez KGHM planów wymiany technologii na wydziale elektrorafinacji.

Obecna, konwencjonalna metoda wykorzystania podkładek z cienkiej blachy katodowej, zostanie zastąpiona nowocześniejszą technologią bezpodkładkową (TB). W miejsce podkładek stałych pojawią się matryce stalowe wykonane ze stali kwasoodpornej.

Proces produkcyjny będą też uzupełnić maszyny do "zdzierania" katod i przygotowywania matryc. Produkcja katod w technologii bezpodkładkowej poprawi bezpieczeństwo i warunki pracy, poprzez automatyzację procesu technologicznego, zaznaczono.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1997 r. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 20,53 mld zł w 2018 r.

Tagi: górnictwo, hutnictwo, giełda, wiadomości, giełda na żywo, kghm
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-06-2019

sunnaI takiego premiera potrzeba Polsce. On zarządza kompleksowo, budując przemyślaną siłę gospodarczą, a jednocześnie wzmacniając społeczeństwo i dając … Czytaj całość

28-06-2019

sunnaI takiego premiera potrzeba Polsce. On zarządza kompleksowo, budując przemyślaną siłę gospodarczą, a jednocześnie wzmacniając społeczeństwo i dając … Czytaj całość

28-06-2019

KrzysiekDobra inwestycja. Mamy na świecie mocne miejsce pod względem produkcji miedzi. Warto żebyśmy się w tym sektorze umacniali. W produkcji srebra mamy w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (24)