Notowania

pkn
13.01.2010 16:47

GPW: Nieudany start, lepszy finisz

Choć przed zakończeniem sesji pod kreską znajdowały się wszystkie najważniejsze amerykańskie indeksy to inwestorom z rodzimego parkietu udało się utrzymać wypracowane dziś wzrosty.

Podziel się
Dodaj komentarz

Paweł Zawadzki, g.16:47* *

Słabe wyniki opublikowane przez aluminiowego giganta Alcoa oraz informacje o próbach schładzania pędzącej gospodarki Chin spowodowały, że sesję na większości europejskich parkietów inwestorzy rozpoczęli w nienajlepszych nastrojach.

Indeks największych spółek notowania rozpoczął ponad 0,5-proc. stratą. Zniżka ta wyznaczyła dzienne minimum, gdyż przez całą sesję indeks sukcesywnie się umacniał. Ostatecznie WIG20 zakończył notowania 0,38 proc. powyżej wczorajszego zamnkięcia.

Dziś na rynki kapitałowe nie napłynęły żadne istotniejsze wiadomości z gospodarki, więc inwestorzy, którzy swoje decyzje inwestycyjne podejmują na ich podstawie będą musieli poczekać do jutra.

Spośród największych spółek najlepiej notowania zakończyły akcje banków: BZ WBK (+2,88 proc.) oraz BRE (+2,14 proc.). Indeksowi największych spółek nabardziej ciążyły dziś akcje KGHM (-0,56 proc.) oraz PKN Orlen (-0,53 proc.). Traciły również papiery Lotosu (-0,44 proc.). Spadki te są konsekwencją taniejących od kilku dni surowców.

Na szerokim rynku bardzo dobrze wypadły akcje Vistuli oraz Polic. Notowania pierwszej ze spółek podskoczyły dziś o ponad 10 proc. z powodu wypowiedzi prezesa, z której wynika, że zysk netto w 2009 roku przekroczył 10,3 mln złotych. Z kolei drożejące o ponad 9 proc. akcje Polic to efekt podniesienia przez analityków Citigroup rekomendacji dla tej spółki.

Paweł Zawadzki, g. 12.47

Na półmetku dzisiejszej sesji indeksowi największych spółek udało się wyjść na plus. WIG20 aktualnie znajduje się 0,25 proc. powyżej wczorajszego zamknięcia.

Największy wpływ na wzrost WIG-u 20 mają akcje BZ WBK, które zyskują 2,33 procent. O 1,32 proc. rośnie natomiast cena walorów Cyfrowego Polsatu. Niedawno analitycy UniCredit wydali dla niego rekomendację kupna. Dziś podnieśli cenę docelową z 17,10 do 18,10 złotych.

Najbardziej WIG20 obciążają natomiast akcje spółek KGHM i Lotos. Aktualnie są one wyceniane około 0,5 proc. poniżej ich wczorajszych cen zamknięcia. Spadki cen ich akcji są efektem taniejących od początku tygodnia surowców.

Nieco gorzej wygląda sytuacja w przypadku średnich i małych spółek, których indeksy tracą odpowiednio 0,09 i 0,02 procent.

Łukasz Pałka, g. 9.37

Rozpoczynamy handel od niewielkich spadków. WIG20 stracił na otwarciu 0,68 proc., a WIG 0,47 proc.

Pogorszenie nastrojów na świecie przekłada się również na polskich inwestorów. Po wczorajszych spadkach również dzisiaj rozpoczęliśmy sesję na minusach. Prawie wszystkie blue chipy notują w tej chwili niewielkie spadki.

Podobnie wygląda sytuacja na giełdach w Europie. Główne indeksy znajdują się nieznacznie poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia.

Marek Knitter, g. 6.06.

*Początek sesji na GPW może przynieść kontynuację wczorajszych spadków. Czy indeks ponownie spadnie poniżej 2400 punktów? *

Wtorkowy spadek po kilku sesjach wzrostowych z początku roku jeszcze nie wprawia o szybsze bicie serca analityków. Jednak już strata indeksu S&P 500 ponad 1 proc. może wprowadzić pewien niepokój. Na szczęście pod koniec sesji doszło do odbicia w górę.

Niezależnie jednak od oceny wczorajszej sesji w Stanach Zjednoczonych już teraz możemy uznać, że niestety, ale sezon wyników kwartalnych nie rozpoczął się zbyt dobrze dla byków (strata spółki Alcoa). Na krajowym rynku jeżeli dojdzie do dalszych spadków duzi inwestorzy będą jednak próbować bronić istotnych poziomów.

Taka obrona może nie trwać zbyt długo jeżeli nastroje będą się pogarszać. Jeżeli jednak uda im się wytrwać, a w Europie inicjatywę przejmie popyt to jest szansa na uspokojenie nastrojów i odbicie w górę. Jednak środa pod względem wydarzeń różnego kalibru będzie zapewne mieszać szyki jednej jak i drugiej stronie.

Pod koniec wczorajszego dnia na rynku pojawiła się informacja, że nowym prezesem Pekao została Pani Alicja Kornasiewicz, która jest bardzo znana w branży. Ma z pewnością dużo większe doświadczenie niż miał Jan Krzysztof Bielecki. Dla Pekao to dobra wiadomość. Zobaczymy czy przełoży się to na wzrost kursu samego Pekao.

Kolejne spółki z USA zapowiadają raczej kłopoty dla inwestorów. Między innymi Chevron Corp już przygotowuje inwestorów do słabszych wyników za IV kwartał. Z kolei producent gier Electronic Arts Inc obniżył swoje prognozy na ten rok. O godzinie 13. Powinniśmy poznać najpierw tygodniowe dane dotyczące liczby wniosków o kredyt hipoteczny. Wieczorem beżową księgę FED, a przede wszystkim wyniki budżetu federalnego za grudzień.

* [ Notowania spółek na GPW ]( http://www.money.pl/gielda/gpw/akcje/ )
* [ Indeksy GPW w Money.pl ]( http://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/ )
* [ Indeksy giełd na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/swiat/ )
* [ Notowania surowców na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/ )
* [ Notowania GPW bez opóźnień tylko w serwisie Mystock.pl ]( http://www.mystock.pl/ )
Tagi: pkn, vst, bzw, lts, pce, kgh, bre, giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarz, komentarze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz