Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Bugaj
|

Spadkowy koniec miesiąca

115
Podziel się:

Sam koniec miesiąca niewiele tutaj zmienił, a wręcz pogorszył obraz.

Spadkowy koniec miesiąca
bEKfcTQR

Czwartkowa sesja kończyła miesiąc listopad, który dla globalnych rynków akcji był generalnie udany i prowadził do trzynastego z kolei miesięcznego wzrostu. Było to jednak w niemałej mierze zasługą silnej Wall Street, jako że w Europie dominowały spadki. Sam koniec miesiąca niewiele tutaj zmienił, a wręcz pogorszył obraz. Doświadczyła tego również GPW, na której dominowała dzisiaj czerwień.

Już wczorajsza sesja pokazała, że inwestorzy zagraniczni bardziej chętni są do realizacji pokaźnych zysków z polskich akcji niż ich dalszych zakupów. Dzisiaj ten trend był kontynuowany. Początek sesji był co prawda spokojny, ale już cała poranna faza handlu wskazywała, że krajowy parkiet pozostaje słaby.

O ile bowiem w Europie pojawiła się chęć odrobienia wczorajszej słabości, to na GPW o podobnym ruchu nie było mowy. Teoretycznie humory inwestorom mogły poprawić dobre krajowe dane odnośnie do wzrostu PKB w III kw., który zostały zrewidowane w górę z 4,7 do 4,9 proc. Słabe okazały się jednak inwestycje, które wzrosły o skromne 3,3 proc. i w głównej mierze opierały się na wydatkach samorządowych. Przedsiębiorstwa wciąż wstrzymywały się z inwestycjami, co dobrze o długoterminowych perspektywach wzrostu nie świadczy.

bEKfcTQT

Warto przy tym wspomnieć, że wiele giełdowych spółek chciało zarobić na spodziewanym inwestycyjnym boomie. Ten jednak nie dość, że nie chce się w pełni zmaterializować, to dodatkowo niekoniecznie okazałby się szczególnie korzystny z uwagi na brak pracowników oraz wysokie ceny surowców. Po południu podany został zresztą szybki szacunek inflacji w listopadzie. Ceny towarów i usług wzrosły o 2,5 proc., czyli po raz pierwszy po pięcioletniej przerwie dobiły do celu NBP. Wzrost inflacji konsumenckiej powinien powodować, że przedsiębiorcom łatwiej będzie przerzucać wyższe ceny surowców na konsumentów. Nie jest to więc zły sygnał dla GPW, o ile inflacja nie została podbita wyłącznie wzrostem cen paliw i żywności, co jednak jest możliwe.

Seria tych informacji wywołała reakcję na rynku walutowym, ale dla akcji aż tak ważne się nie okazały. Ostatecznie spadły bowiem nawet notowania banków, które na wyższej inflacji oraz wywołanych przez nią prawdopodobnych podwyżkach stóp powinny skorzystać najbardziej. Najsłabsze były jednak spółki paliwowe, które notabene w ostatnich miesiącach były najsilniejsze. Z kolei na rynku szerokim wyróżniały się spółki wchodzące do indeksu MSCI Poland, czyli CD Projekt, Dino oraz Play. Obrót tylko ich akcjami przekroczył 1,4 mld zł.

Na całym rynku obróciło się akcji za ponad 3 mld zł, co jest potężnym obrotem. Niestety towarzyszył jemu spadek indeksu WIG o 0,8 proc., który dołożył się do miesięcznej straty sięgającej 3,7 proc.

bEKfcTRu
giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Źródło:
Dom Maklerski BOŚ
KOMENTARZE
(115)
kabaret
4 lata temu
W Libii katastrofa rurociągu, dlatego ropa brent 65,77$ -0,72 -:))
xyz
4 lata temu
Życzę wszystkim forumowiczom i czytelnikom wyciszenia, spokoju, zdrowia, siły duchowej, czasu odnowy i wzmocnienia w sobie tego, co najwspanialsze i niepowtarzalne oraz wyzerowania myśli o giełdzie i mamonie Wszystkiego, co najlepsze w te Święta!
synonim
4 lata temu
Bitcoin -18% z rana Już się zaczyna to co zapowiadałem więc bitcoiniarz dobrze zrobił, że mnie posłuchał i sprzedał tego swojego jednego bitcoina na górce Jedna bańka już pękła, czas na następne
bEKfcTRv
xyz
4 lata temu
Ropa brent 64,56$ +0,09, na szczęście dolec cienko przędzie (złotówka taka mocna???) i ceny paliw na stacjach są bez zmian, jak zamurowane. A może murarze biorą udział/kształtują ostateczną cenę? Hmmmm..... Warto ten ,,incydent" przemyśleć/zastanowić się. Tak czy inaczej kierowcy aut mogą ,,bez stresu" pojechać na zakupy świąteczne, obkupić się w liczne produkty, by uwić gniazdo przy suto zastawionym/wypasionym stole przez najbliższych kilka dni. Masa ciała zwiększy się o te jedyne kilka, co najwyżej kilkanaście kg, ale to wpłynie pozytywnie na stabilność auta podczas jazdy! W dalekiej oddali, widoczne jak przez mgłę pojawia się i znika pytanie: ,,Jak zadbać o linię, gdy wokół tyle rarytasów smakowych dla podniebienia, a sprytne oczy o sokolim wzroku w moment wyławiają te najlepsze?"
ex-bitcoiniar...
4 lata temu
Synka wycofali z forum jak Dziadka na wiosnę czyli prawdziwy krach nadchodzi teraz
...
Następna strona