Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Knitter
|

Udany finisz na GPW

0
Podziel się:

Ostatnia godzina sesji na GPW w Warszawie to istny koncert byków. WIG20 zyskał ponad 0,9 proc.

Udany finisz na GPW

*Ostatnia godzina sesji na GPW w Warszawie to istny koncert byków. WIG20 zyskał ponad 0,9 proc. *

Inwestorzy rozpoczęli dzisiejszą sesję od realizacji zysków. Niedźwiedzie całkowicie kontrolowały sytuację na GPW. Sytuacja zaczęła się zmieniać wraz ze zbliżającą się sesją na amerykańskich parkietach.

Przez większą część sesji spadające ceny akcji Pekao i PKO BP ciążyły na całym indeksie WIG20. Niewiele lepiej było wśród małych i średnich spółek. Wydawało się, że nie uda się tym razem zakończyć sesji nad kreską.


Wyniki spółek z USA wprowadziły niepokój wśród inwestorów. Wells Fargo & Company przed sesją w USA poinformował, że w III kwartale 2009 roku wypracował 56 centów na akcję. Szacunki analityków zakładały jedynie 36 centów zysku na akcję. Rozczarował natomiast wyniki Boeinga, który zanotował 2,23 dolarów straty na akcję wobec prognozowanej straty w wysokości 2,12 dolarów. Humory poprawiły natomiast wyniki Morgan Stanleya, który zanotował m.in. wyższe przychody z działalności inwestycyjnej.

Tymczasem po słabszym starcie indeksy amerykańskie poszybowały do góry. Natychmiast za nimi podążyły giełdy w Europie. Nie ominęło to również Polski, gdzie indeksy szybko odrabiały straty z całego dnia.

Ostatecznie indeks WIG20 zakończył sesję na poziomie 2370 punktów, co oznacza wzrost o 0,94 proc. Obroty na całym rynku wyniosły blisko 1,4 mld zł.

*Rynek akcji tuż przed otwarciem sesji w USA nadal pozostaje pod wpływem podaży. *

Godzina 15:07, Marek Knitter* *

Sytuacja na GPW w Warszawie jak na razie niewiele się zmieniła od południa. WIG20 nadal pozostaje pod kreską, choć widać nieśmiałe próby wybicia przez byki. Do końca sesji może nie udać im się jednak wyciągnąć rynek, gdyż sesje w USA również nie zapowiada się najlepiej. Do poziomu z wczorajszego zamknięcia krajowi inwestorzy nie mają już jednak zbyt daleko. Może jednak zakończą sesję na plusie?

Wells Fargo & Company przed sesją w USA poinformował, że w III kwartale 2009 roku wypracował 56 centów na akcję. Szacunki analityków zakładały jedynie 36 centów zysku na akcję. Rozczarował natomiast wyniki Boeinga, który zanotował 2,23 dolarów straty na akcję wobec prognozowanej straty w wysokości 2,12 dolarów.

Nic dziwnego, że notowania kontraktów terminowych na główne indeksy amerykańskie sugerują słabe otwarcie. Również w całej Europie przewagę nadal mają sprzedający.

*Rynek pozostaje pod kreską *

*Na starcie handlu na GPW inwestorzy raczej pozbywają się akcji niż je kupują. *

Godzina 12:15, Marek Knitter

Giełda pokonała sierpniowe szczyty i dzisiejsza sesja powinna potwierdzić dalszych ruch w górę. Tymczasem pozostajemy pod kreską i jak na razie nie widać impulsu, który mógłby wyrwać nas z tego impasu.

Tym razem solidarnie w indeksie WIG20 Pekao i PKO BP skutecznie spychają cały wskaźnik w dół. Tracą odpowiednio: 1,2 proc. i 2,4 proc. Na plusie jest KGHM Polska Miedź, ale bez większych fajerwerków. Pod kreską pozostają wskaźniki małych i średnich spółek. Obroty na całym rynku wyniosły ponad 470 mln zł.

Na starcie handlu na GPW inwestorzy raczej pozbywają się akcji niż je kupują. WIG 20, jak również WIG otworzyły się nieco poniżej wczorajszego zamknięcia.

Godzina, 9:32, Arkadiusz Droździel* *

Tym samym nie udało się - przynajmniej na początku sesji - pobić ustanowionych wczoraj przez oba indeksy rocznych rekordów.

Głównej przyczyny braku kontynuacji wzrostów na GPW należy upatrywać w pogorszeniu się nastrojów inwestycyjnych na giełdach zagranicznych. Tak na rynku amerykańskim wczoraj, jak również na giełdach azjatyckich dzisiaj podaż wzięła górę na popytem, a główne indeksy zakończyły sesje na minusach.

Spośród tuzów rodzimego parkietu na początku sesji najlepiej radzą sobie akcje czeskiego giganta energetycznego CEZ, które zyskują ponad 1,5 procent. Umiarkowanie zadowoleni mogą być także posiadacze akcji firm medialnych. Agora, Cyfrowy Polsat wystartowały na niewielkich plusach.

Na drugim biegunie są akcje Biotonu, które od początku tracą ponad 4 procent. W ślad za obniżką cen ropy tracą na wartości także akcje koncernów paliwowych: Lotosu i PKN Orlen.

Arkadiusz Droździel, godz. 6:12

Paradoksalnie pobicie wczoraj przez główne indeksy warszawskiego parkietu rocznych rekordów może zachęcić inwestorów do realizacji zysków, a nie dalszych zakupów. Za takim scenariuszem przemawia przebieg sesji za oceanem, gdzie na podobną sytuację rynek zareagował spadkami.

Na zakończenie wczorajszego handlu w Warszawie tak WIG, jak i WIG 20 zanotowały najwyższe poziomy w ostatnich 52 tygodniach. Co więcej indeks szerokiego rynku WIG miał wyższą wartość niż 15 września 2008 roku, którą to datę uznaje się na świecie za początek kryzysu (tego dnia upadł Lehman Brothers).

W trakcie dzisiejszej sesji dużo trudniej będzie jednak o bicie kolejnych rekordów. Po pierwsze przeszkodzić temu mogą spadki za oceanem, gdzie inwestorom w analogicznej sytuacji jak nasza, nie udało się pobić rocznych rekordów osiągniętych na zakończenie poniedziałkowej sesji.

Ponadto część posiadaczy akcji może skorzystać z rekordowych poziomów indeksów i zechcieć zrealizować niemałe zyski osiągnięte w ostatnim czasie. Szczególnie mogą tak postąpić zainteresowani zakupem akcji Polskiej Grupy Elektroenergetycznej. Jak pokazują bowiem wcześniejsze największe prywatyzacje na GPW nabywcy akcji polskich gigantów zawsze mogli liczyć na zysk w debiucie. Potwierdzają to wyceny analityków, których zdaniem wartość akcji PGE jest wyższa od ceny emisyjnej.

Korzystny wpływ na sytuację na GPW będzie miała natomiast zapewne informacja, że w czwartek UKE i TP S.A. podpiszą porozumieniew sprawie stawek hurtowych, inwestycji w linie telekomunikacyjne oraz podziału spółki na część hurtową i detaliczną. Zakończenie kilkuletniej wojny pomiędzy urzędem a TP S.A. oznaczać powinno, że narodowy operator telekomunikacyjny nie będzie już płacił stek milionów kar, jakie UKE na niego nakładał.

W gorszych nastrojach będą dzisiaj najprawdopodobniej akcjonariusze PGNIG. Jedna z agencji ratingowych obniżyła do _ negatywnego _ ocenę ratingu kredytowego spółki. To efekt bardzo ambitnego planu inwestycyjnego PGNiG. Analitycy obawiają się jednak, że może się to negatywnie przełożyć na sytuację finansową spółki w przyszłości.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)