Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Kredyty we frankach. Liczba pozwów rośnie o kilka tysięcy miesięcznie

22
Podziel się:

Związek Banków Polskich nadal obserwuje wzrosty liczby spraw sądowych dotyczących kredytów mieszkaniowych we frankach. Jest to kilka tysięcy pozwów miesięcznie.

Kredyty we frankach. Liczba pozwów rośnie o kilka tysięcy miesięcznie
Kredyty we frankach. Liczba pozwów rośnie o kilka tysięcy miesięcznie. (Adobe Stock, Tomasz Warszewski)

- Konsekwentnie obserwujemy wzrosty spraw sądowych mniej więcej o kilka tysięcy miesięcznie - powiedział wiceprezes Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusz Białek podczas wideokonferencji.

- Nie zaobserwowaliśmy jakiegoś zahamowania, czy jakiegoś wstrzymania jeśli chodzi o oczekiwanie przez klientów np. na rozstrzygnięcia uchwały całej izby (Sądu Najwyższego - red.) w związku z tym ta machina sądowa jest tutaj cały czas mocno rozpędzona - dodał.

Pod koniec maja ZBP poinformował, że od początku bieżącego roku liczba spraw dotyczących kredytów mieszkaniowych we frankach wzrosła o ok. 12 tys. (w tym o prawie 3,1 tys. w kwietniu).

ZBP podał wtedy, że w prawomocnych wyrokach, które zapadły w 2021 roku w przypadku 61 proc. decyzja była dla banku niekorzystna, zaś w 39 proc. spraw bank wygrał.

Zobacz także: Marzenia, edukacja dziecka czy emerytura – jak odłożyć na swój cel?

Na kolejnej konferencji ZBP poda informacje o ankiecie, która dotyczy okresu po wyroku TSUE i po uchwale w składzie 7 sędziów Sądu Najwyższego.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) 29 kwietnia 2021 roku zajął stanowisko dotyczące kredytów we frankach zaciągniętych w Polsce. TSUE pozostawił polskim sądom decydowanie o niedozwolonych klauzulach.

W czerwcu pisaliśmy, że zarówno część banków, jak i frankowiczów na razie wstrzymuje się z zawieraniem ugód. Wszyscy czekają na orzeczenie Sądu Najwyższego, które ma rozstrzygnąć wiele wątpliwości.

Jak mówi wtedy w rozmowie z PAP prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek, procesy ugodowe na szerszą skalę będą mogły zostać uruchomione dopiero po tym, jak cała Izba Cywilna Sądu Najwyższego wypowie się w sprawie kredytów frankowych.

W maju posiedzenie składu pełnej Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych nie podjęło żadnej decyzji. Izba zwróciła się wówczas o stanowiska między innymi do NBP, KNF i Rzecznika Finansowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(22)
CHF
2 lata temu
Tylko sprawy sądowe rozstrzygną w niezależny sposób stosowanie przez banki zapisów niezgodnych w umowach, 90% kredytobiorców walutowych musi iść do sądu jedyna słuszna droga.
Marks...
2 lata temu
Rząd RP, prezydent A. Duda w najlepsze kolaborują z banksterami np. z banksterami mBanku, tymi którzy dla zmyłki sponsorowali , oczywiście za lichwę frankową WOŚP... pana Owsiaka....To kraj z witek i zmiętolonej tektury ze śmietnika... TSUE...tez nie jest jednoznaczny i niekonsekwentny w wydawaniu wyroków... po prostu, jak wiatr zawieje... no ale PiS się cieszy, wszak tym razem nie ma ultimatum TSUE a rzecz pozostawia się sądom krajowym... Nasuwa się pytanie, po co kolejne wypociny SN....? SKORO TEN DOBRZE PODMINOWANY....
Marks...
2 lata temu
Rząd RP, prezydent A. Duda w najlepsze kolaborują z banksterami np. z banksterami mBanku, tymi którzy dla zmyłki sponsorowali , oczywiście za lichwę frankową WOŚP... pana Owsiaka....To kraj z witek i zmiętolonej tektury ze śmietnika... TSUE...tez nie jest jednoznaczny i niekonsekwentny w wydawaniu wyroków... po prostu, jak wiatr zawieje... no ale PiS się cieszy, wszak tym razem niema ultimatum TSUE a rzecz pozostawia się sądom krajowym... Nasuwa się pytanie, po co kolejne wypociny SN....? SKORO TEN DOBRZE PODMINOWANY....
Zosia Samosia
2 lata temu
Wszyscy zapominają o jednym bardzo istotnym fakcie - banki są instytucjami zaufania publicznego. Ich obowiązkiem było przygotowanie umów zgodnych z prawem, żaden frankowicz nie miał szans negocjowania by usunąć klauzule abuzywne ze swojej umowy. Skoro banki wymagały podpisania takich umów to one powinny wziąć całkowitą odpowiedzialność. I tyle w temacie.
do Mikirurki
2 lata temu
przyjacielu , mylisz słowo nieroztropny z oszukany/okradziony. kwestia podważania kredytów frankowych nie wynika z ekonomii ( np rosnący kurs franka) ale z wielu niezgodnych z prawem zapisów potwierdzonych juz dawno rzez np TSUE> więc albo jesteś trollem bankowym nowego rodzaju , albo kompletnie nie znasz tematu na który próbujesz się wypowiedzieć...
...
Następna strona