Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
21.04.2020 08:30

Kropiwnicki z RPP: Przesadne zwalczanie inflacji może zaszkodzić ożywieniu gosp.

Przesadne zwalczanie inflacji w sytuacji jaka może wystąpić po pandemii, iż recesja zbiegnie się ze wzrostem inflacji, może zaszkodzić ożywieniu gospodarczemu, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Jerzy Kropiwnicki.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Takie sytuacje zdarzały się w USA po I i II wojnie światowej oraz w tzw. 'kryzysie ropy naftowej' w latach 70. XX w. Powojenny kryzys w USA połączony z napięciami inflacyjnymi zwalczano wsparciem dla 'rekonwersji gospodarki z wojennej na cywilną' oraz posunięciami antyinflacyjnymi - nawet kontrolą cen. W Wielkiej Brytanii przez pewien czas zachowano system kartkowy w odniesieniu do dóbr żywnościowych. Za pamięci mojego pokolenia doświadczyliśmy sytuacji, w której struktura popytu efektywnego i jego rozmiar w okresie tzw. 'kryzysu transformacyjnego' nie korespondowały z rozmiarami podaży i jej strukturą. Mam nadzieję, że tym razem będziemy z tego wychodzić mądrzejsi o tamto doświadczenie i nie 'zamordujemy' ożywienia gospodarczego ambitnym i przesadnym zwalczaniem inflacji" - napisał Kropiwnicki na swoim blogu.

Członek RPP wskazuje, że odłożony popyt w postaci oszczędności wpłynie na rynek jak "fala powodziowa", napotykając m.in. braki podażowe w gospodarce.

"Trafi na braki podaży spowodowane upadkiem firm i trudnościami w odtwarzaniu łańcuchów zaopatrzenia i kooperacji. Recesja w produkcji oraz w dochodach producentów i ich pracowników zbiegnie się z inflacją" - czytamy dalej.

Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), inflacja konsumencka wyniosła 4,6% w ujęciu rocznym w marcu 2020 r. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,8% w marcu.

W marcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny żywności (o 0,9%), odzieży i obuwia (o 2,5%) oraz mieszkania (o 0,4%), które podwyższyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,2 pkt proc.,0,12 pkt proc. i 0,09 pkt proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 2,5%) oraz rekreacji i kultury (o 0,9%) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,24 pkt proc. i 0,06 pkt proc. W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny żywności (o 8,6%) oraz w zakresie mieszkania (o 5,9%) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,97 pkt proc. i 1,42 pkt proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 1,4%) oraz odzieży i obuwia (o 1,7%) obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,14 pkt proc. i 0,09 pkt proc.

Tagi: finanse, bankowość, forex, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-04-2020

ZenonCzas na pełen Socjalizm! Najpierw pozbądźmy ludzi oszczędności (stopy procentowe), nietrafne inwestycje. Następnie wywołajmy hiperinflacje. Ludzie na … Czytaj całość

21-04-2020

axCzyli za 5 lat Polacy już w ogóle nie będą mieli oszczędności bo inflacja na żywności i usługach grubo dwucyfrowa stopi lokaty bankowe, żadnego … Czytaj całość

21-04-2020

NickiforDyscyplinarnie zwolnić tą niezależną radę.

Rozwiń komentarze (3)