Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kruk: 16% Polaków nie wie jeszcze, ile przeznaczy na zorganizowanie świąt

1
Podziel się

Odsetek Polaków, którzy deklarują, iż nie wiedzą jeszcze, jaką kwotę przeznaczą na zorganizowanie tegorocznych świąt Bożego Narodzenia wynosi 16% - taką niepewność jeszcze rok temu deklarowało tylko 10% ankietowanych, którzy wzięli udział w badaniu "Świąteczne wydatki Polaków" przygotowanym przez SW Research na zlecenie Grupy Kruk. Niemal 6% badanych nie wyda prawie nic, bo planuje wyjazd na święta do najbliższych, a około 3% Polaków odpowiedziało, że nie obchodzi świąt, więc w ogóle nie planuje wydawać pieniędzy z tej okazji.

Kruk: 16% Polaków nie wie jeszcze, ile przeznaczy na zorganizowanie świąt
bDArKgpx

Najwięcej - bo ponad 28% badanych - zamierza zorganizować tegoroczne Boże Narodzenie za kwotę nie niższą niż 200 zł i nie wyższą niż 500 zł. Co piąty badany planuje wydać na zakupy świąteczne więcej niż 500 zł, ale mniej niż 1000 zł. Z kolei co dziesiąty rodak uważa, że koszty związane z tegorocznymi świętami powinny się zmieścić w przedziale kwotowym między 1000 zł a 1500 zł. Rok wcześniej taką kwotę planowało wydać o 3% ankietowanych więcej. Tylko nieliczni (5% badanych) twierdzą, że takie wydatki przekroczą 1500 zł i takich osób też jest o 1% więcej, podano.

"W tym roku planowanie wydatków świątecznych dla wielu z nas wiąże się z dużą niepewnością. Po pierwsze z wprowadzonych obostrzeń pandemicznych wynika, że zdecydowana większość z nas spędzi je w kameralnym gronie. Dlatego też wydatki świąteczne będą nieco niższe niż rok temu, bo nie musimy przygotowywać więcej jedzenia. Sytuacja pandemiczna wpłynęła też na poczucie braku stabilizacji finansowej wielu Polaków. Trudno zatem się dziwić, że niemal dwa razy więcej osób niż przed rokiem nie wie jeszcze, ile pieniędzy przeznaczy na organizację świąt Bożego Narodzenia, czyli zakup jedzenia, prezentów czy dekoracji świątecznych" - skomentowała Agnieszka Salach z Grupy Kruk, cytowana w komunikacie.

Wśród osób, które mają miesięczny dochód netto w wysokości: do 1 tys. zł, od 1 do 2 tys. zł, od 2-3 tys. zł, powyżej 5 tys. zł największy odsetek badanych chce, aby ich świąteczne wydatki nie przekroczyły 500 zł i jednocześnie mają świadomość, że nie będą one niższe niż 200 zł. Jedynie wśród ankietowanych, których miesięczne dochody netto wynoszą między 3 a 5 tys. zł, dominowała odpowiedź, że przygotowania do świąt będą kosztować nie mniej niż 500 zł i nie więcej niż 1 tys. zł, wskazano w materiale.

bDArKgpz

"Z zestawienia danych z poszczególnych województw wynika, że największy odsetek mieszkańców, którzy będą chcieli zacisnąć pasa i zmieścić się w wydatkach świątecznych do 200 zł, jest na Dolnym Śląsku i wynosi 17%. Z kolei w województwie wielkopolskim jest największy odsetek osób, które zamierzają wydać na święta pomiędzy 200 a 500 zł (prawie 40%). Spośród wszystkich województw, to na Podlasiu jest największy odsetek mieszkańców, którzy na organizację świąt chcą przeznaczyć kwotę między 500 a 1000 zł (33%). Z kolei w Wielkopolsce jest też największy odsetek osób, które na świąteczne zakupy przeznaczą między 1000 a 1500 zł (15%). Z kolei w województwie warmińsko-mazurskim, w porównaniu do pozostałych województw, największy odsetek osób wyda więcej niż 1500 zł na przygotowanie świąt (14%). Najwięcej mieszkańców niezdecydowanych w kwestii wysokości wydatków bożonarodzeniowych jest na Opolszczyźnie (28%)" - czytamy dalej.

Badanie "Świąteczne wydatki Polaków" zostało przygotowane przez agencję badawczą SW Research na zlecenie spółki Kruk na grupie Polaków powyżej 18 roku życia metodą: CAWI 19 listopada 2020 roku.

bDArKgqa
Źródło:
KOMENTARZE
(1)
kruczek
miesiąc temu
Zawsze mam odłożone pieniądze na świąteczne prezenty. Uważam, że raz w roku można się szarpnąć na lepszy podarek dla bliskiej osoby. Żona dostanie Roombę, syn konsolę, właśnie to chcieli jak się pytałem, więc powinni być zadowoleni.