Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
DSŁ
|

Kursy walut. Mocny dolar szkodzi złotemu

27
Podziel się:

Silny dolar szkodzi wycenom walut rynków wschodzących, w tym z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Traci złoty, a kurs euro idzie w górę.

Kursy walut. Mocny dolar szkodzi złotemu
Kursy walut. Co z dolarem? (money.pl, Rafał Parczewski)

W piątek kurs euro kontynuował zauważalny wzrost, chwilowo zbliżając się do 4,60, jednak dzień kończył bliżej 4,58. Z kolei dolar kończył dzień blisko 3,85. Para EUR/USD kontynuowała ruch w dół, testując wsparcie w okolicach 1,1890.

Ostatni tydzień na rynku walutowym przyniósł dalszą silną przecenę euro w stosunku do dolara. Istotna aprecjacja dolara znajduje swoje odzwierciedlenie w tym, że rynek wycenia podwyżki stóp procentowych znacznie szybciej niż zakłada prognoza Rezerwy Federalnej.

Jerome Powell z ostrożnością odnosi się do postępującej presji inflacyjnej oraz podtrzymuje akomodacyjne nastawienie w polityce pieniężnej, gdyż wciąż uważa, że osiągnięcie celów pełnego zatrudnienia i powrotu inflacji do celu jest odległe. Dolarowi sprzyja przybierający na dynamice proces szczepień w USA.

Zobacz także: Rzecznik przedsiębiorców o nowych obostrzeniach: pieniądze dla wszystkich

Administracja J. Bidena zamierza zaszczepić wszystkich obywateli do końca roku, tym samym coraz wyraźniej przesuwa się zwycięstwo Amerykanów w walce z COVID-19 w porównaniu z Europejczykami. W piątek, spadek kursu EUR/USD pogłębił się wraz z publikacją raportu z rynku pracy.

Potężny przyrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniósł 379 tys. za luty vs. 166 tys. poprzednio (rynkowa prognoza wynosiła 182 tys.). Zatrudnienie w sektorze prywatnym wzrosło z 90 tys. do 465 tys. w lutym.

Polski złoty silnie traci na bazie tygodniowego sentymentu risk-off. W piątek, kurs euro zmierzał w kierunku notowań z sylwestrowych interwencji walutowych Narodowego Banku Polskiego. Podczas konferencji prasowej, prezes NBP schłodził oczekiwania rynku na podwyżki stóp procentowych. Uznał skup aktywów za istotny i możliwy do utrzymania "na zawsze".

A. Glapiński w odniesieniu do konwersji walutowych kredytów hipotecznych stwierdził, że to nie NBP jest gospodarzem tego procesu, a udział banku w tym procesie jest uzależniony od propozycji ze strony sektora bankowego. Brak systemowego rozwiązania jest czynnikiem wpływającym na wzrost zmienności na kurs polskiego złotego.

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej kontynuowana była presja na węgierskiego forinta oraz czeską koronę. Mocny dolar przyczynił się do wzrostu notowań USD/CZK oraz USD/HUF najwyżej od końca listopada 2020 roku.

Autor: Arkadiusz Trzciołek, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
wiadomości
forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
logiczny
3 lata temu
Tak w skrócie -mocny dolar ale i euro to drogie paliwa ale nie szkodzi zdaniem rządzących i NBP+ bo jako siła robocza dla Europy a właściwie dla sąsiada tylko z drugiej tym razem strony żyjemy dla eksportu a, że na import nas nie stać to już problem konsumenta ! ;(
Iwona
3 lata temu
Po to właśnie kupiłam dolary i bardzo mnie to cieszy .
Igor
3 lata temu
Wymieniać złotówki na walutę , bo to dopiero początek rajdu złotego w dół .
Bartek
3 lata temu
I co Glapiński nie chce interweniować . Oszust i hochsztapler . RPP pod TS.
Maciej
3 lata temu
Złoty jest pod olbrzymiæ presja tym razem skok może dojść do 5 złotych.
...
Następna strona