Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Rządowi eksperci: rachunki w górę o połowę. Za prąd i ciepło zapłacisz dużo więcej

73
Podziel się

Eksperci PIE szacują wzrost kosztów energii o 40-50 proc. Miesięcznie będziemy płacić na głowę około 170-180 zł. To wizja na 2030 rok. Z punktu widzenia Kowalskiego i jego portfela, tańszym scenariuszem jest ten zakładający koniec epoki węgla.

Rządowi eksperci: rachunki w górę o połowę. Za prąd i ciepło zapłacisz dużo więcej
Ceny energii będą rosły, ale skalę wzrostu można ograniczyć. (Pixabay)
bDSDOGrp

Drugi rok z rzędu ceny prądu wyraźnie poszły w górę. Można się złościć na dostawców energii, ale takie są rynkowe realia. Co gorsza, będzie jeszcze drożej i to znacznie.

"Prognozy dla cen energii elektrycznej w Unii Europejskiej, według różnych źródeł, zakładają wzrost cen od 30 proc. do 40 proc. do 2030 roku" - zauważają ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). W Polsce mogą być jeszcze wyższe.

Wskazują, że energia elektryczna i ciepło stają się coraz ważniejszymi elementami gospodarki. Dzieje się tak ze względu na rosnące zapotrzebowanie, wysokie koszty wytwarzania, a także zwiększające się ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla w związku z polityką klimatyczną UE.

bDSDOGrr
Zobacz także: Rzecznik przedsiębiorców o nowych obostrzeniach: pieniądze dla wszystkich

Ile więc zapłacimy za prąd i ogrzewanie w 2030 roku? Ekonomiści PIE rozważyli dwa scenariusze. Jeden zakłada odchodzenie od wykorzystywania węgla do produkcji ciepła czy prądu. Alternatywnym wariantem jest scenariusz "czarny", który zakłada utrzymanie obecnego status quo sektorów paliwowo-energetycznych i dalszą intensywną produkcję z węgla.

bDSDOGrx

W pierwszym scenariuszu miesięczne koszty na osobę wzrosną do 173 zł w porównaniu do 122 zł oszacowanych przez Główny Urząd Statystyczny w 2018 roku. To oznacza podwyżkę o 42 proc.

W drugim, gorszym wariancie dla konsumentów i środowiska, wzrost byłby wyższy (o prawie 50 proc.) - do poziomu około 182 zł.

"Zmiany w kosztach energii dla gospodarstw domowych uwzględniają zmiany zapotrzebowania na energię jak i zmiany struktury nośników energii" - wskazują eksperci.

bDSDOGry

Scenariusz "czarny" nie przewiduje większych różnic. W scenariuszu dekarbonizacji gospodarstwa domowe, na skutek termomodernizacji budynków mieszkalnych, w mniejszym stopniu zużywają np. paliwa kopalne do ogrzewania mieszkań oraz ograniczają wykorzystanie ciepła sieciowego.

Za to rozwój technologiczny, wzrost zamożności społeczeństwa czy podniesienie komfortu życia (klimatyzacja mieszkań, inteligentne systemy sterowania, ogrzewanie elektryczne) spowodują wzrost zużycia energii elektrycznej przez gospodarstwa domowe.

W 2018 roku ponad trzy czwarte energii elektrycznej było wykorzystywane na oświetlenie i urządzenia elektryczne. Zakładany w scenariuszach wzrost zużycia energii elektrycznej (a tym samym kosztów) będzie obciążony dodatkowo rosnącymi cenami uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

bDSDOGrz

PIE szacuje, że dodatkowe koszty za uprawnienia do emisji CO2 w scenariuszu dekarbonizacyjnym będą o 140 mld zł niższe w stosunku do scenariusza "status quo".

"Oznacza to, że mimo znacząco rosnących kosztów emisji CO2, w produkcji energii elektrycznej korzyści związane ze zużyciem ciepła są na tyle duże, że koszt nośników energii dla gospodarstw domowych jest niższy w scenariuszu dekarbonizacyjnym" - podsumowują ekonomiści.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSDOGrS
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(73)
aka
miesiąc temu
Płacić i nie płakać. Suweren zakochany w pisie, więc nie widzę problemu. W górę serca i rachunki.
głupota koszt...
miesiąc temu
Zapłacimy dużo więcej , wszystko na prąd samochody , ogrzewania, miliony gadżetów, a skąd prąd z wiatraka i panelu, a wiatr nie wieje a słońca nie widać ,walenie w elektrownie węglowe podatkiem za emisje to podcinanie gałęzi ,będziemy energetycznie uzależnieni od sąsiadów i o to chodzi .
Akcja palacz
miesiąc temu
Spal swoj urzad skarbowy. Zrob dobry uczynek.
bDSDOGrT
Olo
miesiąc temu
Tak, tak, energia w górę, a ogrzewanie elektryczne? Koń by się uśmiał.
GŁOSUJTA NA P...
miesiąc temu
TO BEDZIE TU ELDORADO !! ALE DLA NICH !!!!!
...
Następna strona