Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lewiatan: 5% firm podjęło działania w kierunku likwidacji działalności

0
Podziel się:

Przedsiębiorcy mają coraz większe problemy z prowadzeniem biznesu. Obawiają się, że dalsze zamrożenie gospodarki negatywnie wpłynie na funkcjonowanie firm. Obecnie 5% badanych nie jest w stanie utrzymać firmy i podjęła działania w kierunku jej likwidacji, 43% wytrzyma jeszcze 1-2 miesiące, a 20% przetrwa 3-4 miesiące, wynika z badania przeprowadzonego przez Konfederację Lewiatan.

Lewiatan: 5% firm podjęło działania w kierunku likwidacji działalności

"W walce z pandemią zdrowie zawsze powinno być na pierwszym miejscu. Nie możemy jednak zapominać, że zamrożenie gospodarki przynosi wymierne straty i przekłada się na pogorszenie kondycji firm, zwolnienia pracowników czy obniżanie wynagrodzeń. Z naszego badania wynika, że coraz więcej firm boi się, że może sobie nie poradzić, jeśli stan zamrożenia gospodarki będzie się przedłużał" - powiedział dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan Grzegorz Baczewski, cytowany w komunikacie.

Zdecydowana większość badanych przedsiębiorców (71%) uważa, że odmrażanie gospodarki jest dziś jednym z kluczowych zadań rządu. 75% jest przekonanych, że brak jasnej strategii odmrażania gospodarki ma negatywne konsekwencje gospodarcze i społeczne. 49% firm podkreśla, że brak współpracy administracji rządowej i samorządowej utrudnia zarządzanie sytuacją kryzysową, wskazano również.

Na pytanie, jakie działania podjęła firma, aby poradzić sobie w bieżącej sytuacji, 67% respondentów odpowiedziało, że wprowadziło nadzwyczajne oszczędności, a 60% zaangażowało oszczędności (rezerwy kapitału). Zdaniem 51% badanych firm, ich sytuacja, w porównaniu do okresu sprzed pandemii, zdecydowanie się pogorszyła.

"Konfederacja Lewiatan jest współautorem licznika strat spowodowanych restrykcjami związanymi z walką z koronawirusem. Wynika z niego, że codziennie polska gospodarka traci ponad 2 mld zł. Te straty urosły już do niemal 107 mld zł. Dlatego tak ważne i pilne jest odmrażanie, w sposób bezpieczny, działalności gospodarczej. Firmy oczekują na zdecydowane i spójne działania rządu i współpracę z samorządami. Poglądy polityczne nie mają tu żadnego znaczenia. Najważniejsza jest przyszłość gospodarki. Z badania wynika, że przedsiębiorcy nastawieni są przede wszystkim na utrzymanie swoich firm i zespołów. Większość wprowadza oszczędności i angażuje swoje oszczędności, relatywnie niewielu decyduje się na zwolnienia i obniżki wynagrodzeń. Jednak bez wsparcia z zewnątrz nie są w stanie wytrzymać długo. Dlatego z niecierpliwością czekają na środki z tzw. tarczy finansowej oraz na pozytywne decyzje o wsparciu przewidzianym w ramach tarczy antykryzysowej. Niestety, z sygnałów jakie otrzymujemy od firm, uzyskanie obiecanego
wsparcia jak dotąd, nie jest ani tak szybkie, ani tak łatwe, jak zapowiadano" - podsumował Baczewski.

Konfederacja Lewiatana badanie online przeprowadziła w dniach 27-30 kwietnia 2020 r. na próbie 302 przedsiębiorców.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)