Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Londyn zdetronizowany. Inwestorzy przenieśli się do Amsterdamu

7
Podziel się:

Do tej pory stolica Anglii była uznawana za centrum finansowe Europy. Brexit zmienił rynkowy układ sił. Okazuje się, że największe transakcje akcjami inwestorzy dokonują w Amsterdamie. Tam też pod koniec stycznia miał miejsce wielki debiut polskiej spółki.

Londyn zdetronizowany. Inwestorzy przenieśli się do Amsterdamu
To holenderski odpowiednik Wall Street. (Flickr, Jorden Esser (CC BY 2.0))

Amsterdam wyprzedził w styczniu Londyn jako największe centrum obrotu akcjami w Europie - informuje "Financial Times". Brytyjski dziennik ocenia, że holenderska stolica jest jednym z pierwszych beneficjentów brexitu.

W styczniu na giełdzie Euronext Amsterdam oraz w holenderskich oddziałach notowano dziennie średnio 9,2 mld euro obrotów, co stanowi ponad czterokrotny wzrost w porównaniu z grudniem 2020 roku.

W tym samym czasie w Londynie gwałtownie spadły obroty i wartość transakcji na akcjach wyniosła 8,6 mld euro, wypierając tym samym stolicę Wielkiej Brytanii z historycznej pozycji centrum europejskiego rynku.

Zobacz także: Znana sieć restauracji na krawędzi. "Kilka tygodni"

Cytowani przez brytyjski dziennik analitycy wskazują, że zmiana była konsekwencją zakazu handlu w Londynie przez instytucje finansowe z siedzibą w UE. Bruksela nie uznała bowiem brytyjskich giełd i systemów obrotu za posiadające taki sam status nadzorczy jak jej własny.

Holenderski Urząd ds. Rynków Finansowych (AFM), zauważył te zmiany już w pierwszym dniu sesyjnym, kiedy to jedna piąta wszystkich akcji w UE była przedmiotem obrotu w Amsterdamie. Udział ten tylko się zwiększył i wynosi obecnie prawie jedną trzecią.

Jak podaje "FT", w brytyjskiej stolicy wprawdzie nie ma paniki, jednak w odpowiedzi Londyn zniósł zakaz handlu szwajcarskimi akcjami, takich spółek jak Nestle i Roche, który jest obecnie zakazany na giełdach UE.

Gazeta cytuje również prezesa banku centralnego Wielkiej Brytanii Andrew Baileya, który powtórzył w środę, że UE popełnia błąd, nie przyznając Wielkiej Brytanii statusu równoważności usług finansowych, czyli nie uznając tego rynku za równie uregulowany jak inne rynki unijne, i stara się odciąć Wielką Brytanię od europejskich rynków finansowych.

Tymczasem Holenderska Agencja Inwestycji Zagranicznych (NFIA) podaje na stronie internetowej, że przeszło 500 brytyjskich firm wykazało ostatnio poważne zainteresowanie rozpoczęciem działalności w Holandii.

Polski wątek

Swój udział w tym historycznym wyniku giełdy w Amsterdamie ma też polska spółka. Mowa o firmie kurierskiej i operatorze paczkomatów InPost. Pod koniec stycznia wprowadziła swoje akcje na tamtejszy rynek.

Gdyby z taką samą ofertą InPost debiutował na giełdzie w Warszawie, z miejsce byłby jedną z największych spółek na GPW. Już pierwszego dnia była wyceniana na blisko 45 mld zł.

Dlaczego Amsterdam, a nie Warszawa? Przedstawiciele InPostu wskazywali, że celem wejścia na holenderską giełdę jest wzmocnienie profilu, rozpoznawalności i wiarygodności marki za granicą. Ma to m.in. szerzej otworzyć drzwi do ekspansji paczkomatów do nowych krajów.

Jak wskazała spółka, ma to też zapewnić dodatkową elastyczność finansową i różnorodność poprzez dostęp do szerszej gamy opcji pozyskiwania kapitału.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
l/enklbjeh
3 lata temu
czyli obroty wzrosły w Amsterdamie, bo UE zakazało handlować swoim instytucjom finansowym w Londynie ;) buhahahahaha, komuna wiecznie żywa, tyle, że Londyn to światowa stolica finansowa, nie tylko europejska. Rosjanina, Chińczyka, czy Araba guzik będą obchodzić brukselskie zakazy :)
ACHA
3 lata temu
Holandia to chory, skorumpowany kraj, w którym najlepiej się mają handlarze narkotyków, żywym towarem i sutenerzy. Niech Holendrzy nie zabierają głosu w PE na temat praworządności w Polsce.
raf
3 lata temu
INPost brawo Polska firma bez koneksji partyjnych z Pisem . Coraz wiecej polskich prywatnych firm robi sie gigantami , brawo
s1234
3 lata temu
//Dlaczego Amsterdam, a nie Warszawa? // bo juz raz oszukali inwestorow, dlatego
Toto
3 lata temu
Inpost nie wszedł na Polska giełdę bo był tu spalony, inwestorzy stracili na gw kasę