Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
09.03.2020 16:43

MF: Marcin Obroniecki został prezesem Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego

Minister finansów Tadeusz Kościński powołał Marcina Obronieckiego na prezesa Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego (PANA), poinformowało Ministerstwo Finansów (MF). Swoje obowiązki prezes zacznie pełnić 10 marca 2020 r.

Podziel się
Dodaj komentarz

Polska Agencja Nadzoru Audytowego sprawuje m.in. nadzór nad przeprowadzaniem badań sprawozdań finansowych przez biegłych rewidentów.

"Przed Marcinem Obronieckim stoi wyzwanie w postaci zainicjowania nadzoru w nowej, bardziej efektywnej formie. Liczymy, że efektem działań PANA będzie zagwarantowanie bezpieczeństwa inwestorom i wysokiej jakości badań sprawozdań finansowych" - powiedział Tadeusz Kościński, cytowany w komunikacie.

Od 1 stycznia 2020 r. Polska Agencja Nadzoru Audytowego pełni rolę organu nadzoru publicznego nad biegłymi rewidentami i firmami audytorskimi. Jako następca prawny Komisji Nadzoru Audytowego (KNA), Agencja przejęła sprawy będące we właściwości KNA.

Do głównych zadań PANA należy przeprowadzanie kontroli planowych, doraźnych i tematycznych, dochodzeń dyscyplinarnych i postępowań administracyjnych w zakresie badań ustawowych, usług atestacyjnych innych niż badania ustawowe oraz usług pokrewnych objętych standardami wykonywania zawodu.

"Chodzi zarówno o firmy audytorskie, które badają jednostki zainteresowania publicznego, jak i firmy audytorskie, badające jednostki inne niż jednostki zainteresowania publicznego" - podano w komunikacie.

Agencja przejęła od samorządu zawodowego biegłych rewidentów prowadzenie listy firm audytorskich.

"Naszym celem jako Agencji jest znaczące podniesienie efektywności nadzoru nad działalnością firm audytorskich i biegłych rewidentów, tak aby byli oni w coraz większym stopniu byli rzecznikami bezpieczeństwa inwestorów i stabilności obrotu gospodarczego w Polsce" - powiedział Marcin Obroniecki.

Obroniecki ukończył finanse i strategię w Instytucie Nauk Politycznych (Sciences Po) w Paryżu oraz finanse i rachunkowość w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 2016-2020 pracował w Ministerstwie Finansów na stanowisku zastępcy dyrektora Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego. Odpowiadał tam m.in. za regulacje w zakresie rynku kapitałowego i systemów płatniczych oraz za przygotowanie rządowej Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. Od września 2018 r. do kwietnia 2019 r. był przedstawicielem Ministra Finansów w Komisji Nadzoru Finansowego. Przed pracą w administracji zdobywał doświadczenie w sektorze finansowym oraz współtworzył start-up w branży energetycznej.

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz