Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mlekpol planuje kolejne elektrociepłownie gazowe i produkcję biogazu

1
Podziel się:

Grupa Mlekpol planuje budowę kolejnych elektrociepłowni w tym roku, obok rozpoczętej tego typu inwestycji w Zambrowie - przy zakładach w Bydgoszczy, Radomiu, Suwałkach, w Kolnie, poinformował wiceprezes ds. produkcji SM Mlekpol Zbigniew Groszyk. Grupa planuje także produkcję biogazu w zakładowej oczyszczalni ścieków w Grajewie.

Mlekpol planuje kolejne elektrociepłownie gazowe i produkcję biogazu

"Obecnie żyjemy w erze transformacji energetycznej, nawet gospodarstwa domowe produkują prąd na własne potrzeby. Ta transformacja dotarła także do naszych zakładów. I takim prekursorem w naszej Grupie Mlekpolu jest zakład w Mrągowie - to właśnie w tym zakładzie w ub. roku uruchomiliśmy pierwszą elektrociepłownię. Instalacja ta produkuje energię elektryczną i cieplną na potrzeby zakładu. [...] Źródłem energii jest gaz ziemny, który jest spalany w dwóch silnikach kogeneracyjnych o łącznej mocy 4 MWe. Już w tym roku rozpoczęliśmy kolejną taką inwestycję w zakładzie w Zambrowie i dalej będziemy to multiplikować w zakładach w Bydgoszczy, Radomiu, Suwałkach, w Kolnie" - powiedział Groszyk podczas konferencji prasowej.

Dodał, że grupa podjęła decyzję o wyeliminowaniu węgla jako źródła energii w procesie wytwarzania pary technologicznej.

"W ostatnich latach praktycznie wszystkie zakłady wyposażyliśmy w kotłownie na niskoemisyjne źródła energii, czyli na gaz ziemny albo na gaz LNG" - dodał.

"Kolejnym naszym działaniem w ramach zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska jest decyzja o produkcji energii ze źródeł odnawialnych. W tym roku rozpoczniemy inwestycję w Grajewie, mającą na celu modernizację zakładowej oczyszczalni ścieków. Będzie zamontowana tam nowa linia technologiczna, w której prowadzony będzie proces beztlenowej fermentacji osadów biologicznych, powstających w tej oczyszczalni. W wyniku tego procesu powstanie biogaz, który będzie spalany w omawianej wcześniej technologii kogeneracji. Uzyskana energia elektryczna i cieplna posłuży do realizacji procesów technologicznych w oczyszczalni, a nadwyżka zostanie skierowana do sieci energetycznej" - zapowiedział wiceprezes.

W grudniu ub.r. dyrektor handlu w SM Mlekpol Małgorzata Cebelińska zapowiedziała w rozmowie z ISBnews, że Mlekpol podwyższył planowany capex o ok. 50 mln zł r/r do ponad 150 mln zł w 2021 r., głównie w celu przyspieszenia procesów automatyzacji produkcji i digitalizacji. Jak informowała, Mlekpol spodziewa się dalszego wzrostu eksportu - o ok. 3-5% w 2021 r. i intensyfikuje sprzedaż na rynku chińskim oraz na Bliskim Wschodzie.

Produkty Mlekpolu powstają w 13 nowoczesnych i wysoko wyspecjalizowanych zakładach produkcyjnych zlokalizowanych w całej Polsce. Ponad 30% wyrobów SM Mlekpol jest eksportowanych do krajów Azji, Ameryki Południowej, Europy i krajów Dalekiego Wschodu. Nakłady inwestycyjne Mlekpolu w 2019 roku wyniosły 207,9 mln zł, zaś w 2020 roku planowane były na ponad 150 mln z,ł z uwzględnieniem kluczowej inwestycji - Zakładu Produkcji Sproszkowanych Wyrobów Mleczarskich w Mrągowie, co przełożyło się na 160 miejsc pracy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Cie choroba
2 lata temu
No i w farmację, gdyż po skasowaniu kwaśnego mleka kiszki cienkie u obywatelów.