Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Morawiecki: Zaapelowałem do KE, by zwiększyć wydatki na wspólną politykę rolną

27
Podziel się:

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von de Leyen i przywódców państw Unii z apelem o zwiększenie wydatków na wspólną politykę rolną w perspektywie finansowej na lata 2021-2027.

Morawiecki: Zaapelowałem do KE, by zwiększyć wydatki na wspólną politykę rolną

"Wczoraj posłałem apel ode mnie do wszystkich [...] przywódców Unii Europejskiej i do pani przewodniczącej [Komisji Europejskiej] Ursuli von der Leyen [...] o to, aby zwiększyć wydatki na politykę rolną" - powiedział Morawiecki podczas wideokonferencji.

"W ramach budżetu na kolejną siedmiolatkę to dla nas jeden z ważnych priorytetów, żeby połączyć cele klimatyczne z celami wsparcia produkcji rodzimej, produkcji ekonomicznej, wsparcia polskiego rolnictwa, dzięki któremu jesteśmy jednym z głównych eksporterów żywności w Europie. [...] "Próbujemy przekonać naszych partnerów, żeby budżet był jak największy" - dodał.

Zapowiedział, że negocjacje w sprawie nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej będą się toczyć w najbliższych miesiącach.

"W ostatnich dniach przekazaliśmy najnowsze wytyczne, nasze propozycje. Oprócz tych, dotyczących polityki rolnej, także w tych obszarach, które są bardzo ważne dla rozwoju Polski, dla rozwoju państw grupy wyszehradzkiej, takich jak polityka infrastrukturalna, budowa dróg, budowa kolei, mostów, polityka klimatyczna i w zakresie cyberbezpieczeństwa i wszelkie inne obszary" - wymienił premier.

Obecny długoterminowy budżet UE kończy się 31 grudnia 2020 r., UE potrzebuje nowego horyzontu planowania budżetowego na następne siedem lat. W związku z tym Komisja Europejska przedstawiła plany dotyczące kolejnych wieloletnich ram finansowych (WWF) na lata 2021-2027 w maju 2018 r. Parlament Europejski zajął stanowisko w listopadzie 2018 r. i potwierdził w październiku 2019 r. Swojego stanowiska nie uzgodniła jeszcze Rada Europejska.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(27)
Major
4 lata temu
Premier apelował też do przywódców UE o te wydatki, ciekawe jak się do tego odniosą, KE to wiadomo że będzie za.
Lucjan
4 lata temu
Co bysmy zrobili bez rolnikow?Dobrze, ze nasz premier o nich pamieta.
Grzegorz
4 lata temu
Oby tylko inni unijni przywodcy poparli apel naszego premiera.
Monika
4 lata temu
Rolnictwo tez barzo ucierpialo z powodu kryzysu. Sluszny apel premiera;
Bambii
4 lata temu
KE nam pomaga więc i teraz pewnie odniesie się pozytywnie do tego apelu.
...
Następna strona