Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MR zakłada, że ze wsparcia na restrukturyzację skorzysta ok. 240 firm rocznie

0
Podziel się

Ministerstwo Rozwoju (MR) zakłada, że około 240 firm rocznie będzie mogło skorzystać ze wsparcia na ratowanie i restrukturyzację firm w ramach ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców, poinformował wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur.

MR zakłada, że ze wsparcia na restrukturyzację skorzysta ok. 240 firm rocznie
bErbFLyZ

"Liczmy, że średniorocznie skorzysta z tego mechanizmu około 240 przedsiębiorstw w wysokości około 0,5 mln zł. Wierzymy, że te 240 przedsiębiorstw dzięki tym pożyczkom krótkoterminowym oraz środkom na restrukturyzację dalej będzie działało" - powiedział Mazur podczas wideokonferencji.

Zgodnie z ustawą, przyjętą w ubiegłym tygodniu przez Sejm, na restrukturyzację firm ma zostać przekazanych120 mln zł rocznie przez okres 10 lat.

Wysokość pożyczki na ratowanie firmy, udzielanej na 6 miesięcy, ma być każdorazowo zależna od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. W sytuacji, gdy przedsiębiorca będzie mógł kontynuować swoją działalność, zamiast się restrukturyzować albo likwidować będzie musiał złożyć oświadczenie i zwrócić pożyczkę. Jeżeli natomiast okres lub wysokość tej pomocy okazałaby się niewystarczająca, przedsiębiorca mógłby wystąpić o dodatkową i przedłużyć okres spłaty.

bErbFLzb

Drugi typ wsparcia to wsparcie restrukturyzacyjne. "Pomoc na tymczasową restrukturyzację i tutaj mowa jest nie o pół roku tylko o 18 miesiącach, może wykorzystać jakiś zakład produkcyjny, który [...] potrzebuje środków na zmianę modelu działania, na nowe sprzęty, na wymianę części swojej infrastruktury" - powiedział Mazur.

Zaznaczył, że kolejne rozwiązanie jest "najbardziej strategiczne - na 10 lat".

"Tu już mówimy o większych zakładach, takich które potrzebują wymienić całą linię produkcyjną i mają także koszty związane np. z marketingiem, wypuszczaniem nowego produktu na rynek" - zaznaczył.

"Każdy z tych instrumentów to możliwość skorzystania zarówno z MŚP jak i przez duże firmy [...] [ze wsparcia], które ma pozwolić firmom, które mają problem z płynnością, są w tarapatach, odzyskać klientów, zmienić swój model biznesowy i dzięki temu dalej się rozwijać" - powiedział.

bErbFLzh

Operatorem programu będzie Agencja Rozwoju Przemysłu, która ma decydować o podziale środków, dokonywać akceptacji planów restrukturyzacyjnych i pomagać firmom przeprowadzić restrukturyzacje.

Mazur zaznaczył, że wsparcie restrukturyzacyjne nie wlicza się do puli środków, które firmy otrzymały w ramach tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej. Przypomniał też, że mogą z niego skorzystać jedynie te firmy, w których obowiązuje limit wynagrodzenia dla kadry menadżerskiej w wysokości 400% średniego wynagrodzenia przez okres trwania pomocy i rok po jej zakończeniu.

bErbFLzC
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)