Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Operator Chmury Krajowej nawiązał strategiczne partnerstwo z Google Cloud

0
Podziel się:

Operator Chmury Krajowej (OChK) nawiązał strategiczne partnerstwo z Google Cloud. Na jego mocy w ciągu kilku miesięcy w Warszawie powstanie region Google Cloud - centrum infrastruktury i oprogramowania. Współpraca ma pomóc polskim firmom wdrażać i wykorzystać potencjał, jaki oferują zaawansowane technologie chmury obliczeniowej w biznesie. Pierwsi klienci będą mogli korzystać z polskiej chmury w przyszłym roku, poinformowali przedstawiciele spółek. 

Operator Chmury Krajowej nawiązał strategiczne partnerstwo z Google Cloud

"Region Google Cloud oznacza, że uruchomimy kilka serwerowni i będziemy świadczyć usługi z Warszawy. Oferujemy platformę, która pozwala na szybsze uruchamianie usług, które są bardzo drogie do wytworzenia. Te technologie są teraz dostępne w chmurze. W ramach partnerstwa strategicznego zaczynamy szkolić i edukować, potem ruszamy do klientów, a już bardzo niedługo - gdy tylko uzyskamy gotowość techniczną - uruchomimy region Google Cloud w Warszawie" - powiedział prezes OChK Michał Potoczek podczas konferencji prasowej.

Potoczek podkreślił, że chmura jest stworzona dla wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od wielkości i branży, a także klientów instytucjonalnych.

"Wierzymy w wielki talent polskich informatyków. Wierzymy, że ta inwestycja się zwróci" - podkreślił.

Region Google Cloud będzie pierwszą instalacją tej globalnej, publicznej chmury obliczeniowej w Europie Środkowej. W momencie otwarcia, region Google Cloud będzie wyposażony w 3 niezależne strefy dostępowe, gwarantujące wysoką dostępność i ochronę przed zakłóceniami w działaniu usług.

"Do tej pory ten cyfrowy świat dla polskich firm kończył się we Frankfurcie lub w Helsinkach. Dzięki Google Cloud w Warszawie, będziemy mieli wysoką dostępność danych i polskie firmy dzięki tej cyfrowej autostradzie będą mogły działać na całym świecie i wybierać swój rynek dzięki analizie danych tak, by operować tam jak najskuteczniej. To będą 3 niezależne zony, gwarantujące bezpieczeństwo, jakiego jeszcze w Polsce nie było" - powiedziała Head of Google for Work CEE Magdalena Dziewguć podczas konferencji.

Przez infrastrukturę Google Cloud przepływa ok. 30% światowego internetu, podkreśliła.

Klienci w Polsce w portfolio usług znajdą wszystkie kluczowe produkty Google Cloud Platform, takie jak Compute Engine, App Engine, Google Kubernetes Engine, Cloud Bigtable, Cloud Spanner, czy BigQuery.

Dziewguć poinformowała, że Google Cloud planuje przeszkolić w Polsce "tysiące informatyków", zwiększyć poziom ich kompetencji w takich obszarach, jak chmura i pomóc uzyskać certyfikat cloud engineer.

Operator Chmury Krajowej został powołany pod koniec października 2018 r., a w połowie kwietnia br. rozpoczął świadczenie usług dla pierwszego klienta - PKO Banku Polskiego, który posiada 50% udziałów w spółce. Połowa udziałów OChK należy do Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).

Jak poinformował agencję ISBnews wiceprezes PKO BP Adam Marciniak, w sierpniu br. PKO BP i PFR dokapitalizowały OChK, zwiększając jej kapitał proporcjonalnie do wielkości swoich udziałów do 120 mln zł wobec 25 mln zł wcześniej.

"W przyszłym roku będziemy chcieli jeszcze dokapitalizować Chmurę, ale to nie będzie tak duża kwota, jak w tym" - powiedział wiceprezes.

Dodał, że spodziewa się, że dzięki podpisanej dziś umowie z Google, czas osiągnięcia rentowności na poziomie operacyjnym przez OChK może być krótszy, niż zakładane przez udziałowców 3 lata od chwili startu.

"PFR też migruje do chmury. Dostrzegamy dużą wartość w tym partnerstwie, w tym, że jest sporo pieniędzy przeznaczonych na edukację. Główna wartość z punktu widzenia firm z sektorów strategicznych takich jak bankowość, czy energetyka polega na tym, że dane wrażliwe będą pozostawały w Polsce. Jest to szansa, że kilka barier z perspektywy firm uda się pokonać" - powiedział prezes PFR Paweł Borys podczas konferencji.

W październiku ub. r. PKO BP podpisał umowę z Polskim Funduszem Rozwoju (PFR) dotyczącą utworzenia polskiej chmury obliczeniowej (w podziale na 50% udziałów każdy). Rozwiązanie ma być ważnym elementem rozwoju nie tylko sektora bankowego, ale i całej gospodarki. Podano wówczas, że pierwsze pilotażowe usługi zostaną udostępnione szerszej grupie klientów w drugiej połowie 2019 roku. Pełna oferta dostępna dla wszystkich użytkowników zostanie wdrożona w 2020 roku.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)