Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pengab spadł o 2,4 pkt m/m do 28,2 pkt w maju

0
Podziel się:

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 2,4 pkt m/m do 28,2 pkt w maju, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą Kantar TNS. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 25,7 pkt.

Pengab spadł o 2,4 pkt m/m do 28,2 pkt w maju

"Maj przyniósł nieznaczne osłabienie koniunktury bankowej. Po trzymiesięcznych wzrostach główny wskaźnik badania - indeks Pengab spadł o 2,4 pkt proc., osiągając poziom 28.2 pkt. Głównym powodem majowego osłabienia koniunktury był spadek o 6,5 pkt proc. wskaźnika ocen. Większość monitorowanych wskaźników, w najnowszym pomiarze, zachowała się dość stabilnie. Na uwagę zasługuje prognoza sześciomiesięczna rynku bankowego, która przyniosła spadki niemalże wszystkich monitorowanych wskaźników szczegółowych. W tym zakresie największy spadek zanotował wskaźnik kredytów konsumpcyjnych (-11 pkt proc.) oraz kredytów obrotowych przedsiębiorstw (- 8 pkt proc.)" - skomentował prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz, cytowany w raporcie.

Wskaźnik ocen spadł o 6,5 pkt m/m do 22,8 pkt, zaś wskaźnik prognoz wzrósł o 1,6 pkt do 33,6 pkt.

"Ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych m/m pozostał bez zmian i w maju wynosi 42 pkt. Saldo ocen aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych m/m jest niższe o 1 pkt, a r/r jest wzrosło o 13 pkt. Saldo ocen dla rynku kredytów mieszkaniowych m/m jest wyższe o 4 pkt, a r/r jest wzrosło o 22 pkt. Saldo prognoz dla kredytów konsumpcyjnych m/m spadło o 8 pkt, a w przypadku kredytów mieszkaniowych m/m jest wyższe o 2 pkt" - czytamy w raporcie.

Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów na rynku depozytów gospodarstw domowych m/m spadł o 6 pkt. W przypadku salda ocen zmian aktywności klientów na rynku depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano m/m spadek o 10 pkt., a r/r poprawę o 4 pkt. Saldo ocen dla depozytów terminowych m/m spadło o 8 pkt, a r/r jest wyższe o 3 pkt.

"Wskaźnik ogólny ocen aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych m/m jest niższy o 1 pkt. W przypadku aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m pozostał bez zmian, a r/r jest wyższy o 6 pkt. Indeks ocena dla rynku kredytów obrotowych m/m spadł o 5 pkt, a r/r jest wyższy o 11 pkt" - napisano dalej.

Wskaźnik ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów m/m pozostał bez zmian. Indeks ocen dla rynku depozytów bieżących m/m jest niższy o 3 pkt, a r/r wzrósł o 6 pkt. Natomiast indeks ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów terminowych m/m wzrósł o 2 pkt, a r/r jest wyższy o 13 pkt.

"W maju odnotowano m/m spadki prognoz sześciomiesięcznych dla przewidywanej aktywności klientów na rynku: kredytów mieszkaniowych (m/m -2 pkt), kredytów konsumpcyjnych (m/m -11 pkt.), lokat długoterminowych osób indywidualnych (m/m -4 pkt), kredytów inwestycyjnych przedsiębiorstw (m/m -6), kredytów obrotowych przedsiębiorstw (m/m -8 pkt). Wyjątek stanowi prognoza lokat długoterminowych przedsiębiorstw, która wzrosła m/m o 10 pkt" - czytamy też w raporcie.

W maju prognoza sześciomiesięczna sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw m/m poprawiła się o 4 pkt, jednak r/r jest niższa o 18 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych m/m spadła o 2 pkt, a r/r jest wyższa o 7 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju m/m jest wyższa o 2 pkt, a r/r jest spadła o 16 pkt, podano także.

Sondaż został przeprowadzony 7-18 maja br. W badaniu wzięło udział 120 placówek bankowych, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)