Notowania

finanse
28.05.2019 11:00

Pengab spadł o 2,4 pkt m/m do 28,2 pkt w maju

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 2,4 pkt m/m do 28,2 pkt w maju, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą Kantar TNS. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 25,7 pkt.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Maj przyniósł nieznaczne osłabienie koniunktury bankowej. Po trzymiesięcznych wzrostach główny wskaźnik badania - indeks Pengab spadł o 2,4 pkt proc., osiągając poziom 28.2 pkt. Głównym powodem majowego osłabienia koniunktury był spadek o 6,5 pkt proc. wskaźnika ocen. Większość monitorowanych wskaźników, w najnowszym pomiarze, zachowała się dość stabilnie. Na uwagę zasługuje prognoza sześciomiesięczna rynku bankowego, która przyniosła spadki niemalże wszystkich monitorowanych wskaźników szczegółowych. W tym zakresie największy spadek zanotował wskaźnik kredytów konsumpcyjnych (-11 pkt proc.) oraz kredytów obrotowych przedsiębiorstw (- 8 pkt proc.)" - skomentował prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz, cytowany w raporcie.

Wskaźnik ocen spadł o 6,5 pkt m/m do 22,8 pkt, zaś wskaźnik prognoz wzrósł o 1,6 pkt do 33,6 pkt.

"Ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych m/m pozostał bez zmian i w maju wynosi 42 pkt. Saldo ocen aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych m/m jest niższe o 1 pkt, a r/r jest wzrosło o 13 pkt. Saldo ocen dla rynku kredytów mieszkaniowych m/m jest wyższe o 4 pkt, a r/r jest wzrosło o 22 pkt. Saldo prognoz dla kredytów konsumpcyjnych m/m spadło o 8 pkt, a w przypadku kredytów mieszkaniowych m/m jest wyższe o 2 pkt" - czytamy w raporcie.

Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów na rynku depozytów gospodarstw domowych m/m spadł o 6 pkt. W przypadku salda ocen zmian aktywności klientów na rynku depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano m/m spadek o 10 pkt., a r/r poprawę o 4 pkt. Saldo ocen dla depozytów terminowych m/m spadło o 8 pkt, a r/r jest wyższe o 3 pkt.

"Wskaźnik ogólny ocen aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych m/m jest niższy o 1 pkt. W przypadku aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m pozostał bez zmian, a r/r jest wyższy o 6 pkt. Indeks ocena dla rynku kredytów obrotowych m/m spadł o 5 pkt, a r/r jest wyższy o 11 pkt" - napisano dalej.

Wskaźnik ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów m/m pozostał bez zmian. Indeks ocen dla rynku depozytów bieżących m/m jest niższy o 3 pkt, a r/r wzrósł o 6 pkt. Natomiast indeks ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów terminowych m/m wzrósł o 2 pkt, a r/r jest wyższy o 13 pkt.

"W maju odnotowano m/m spadki prognoz sześciomiesięcznych dla przewidywanej aktywności klientów na rynku: kredytów mieszkaniowych (m/m -2 pkt), kredytów konsumpcyjnych (m/m -11 pkt.), lokat długoterminowych osób indywidualnych (m/m -4 pkt), kredytów inwestycyjnych przedsiębiorstw (m/m -6), kredytów obrotowych przedsiębiorstw (m/m -8 pkt). Wyjątek stanowi prognoza lokat długoterminowych przedsiębiorstw, która wzrosła m/m o 10 pkt" - czytamy też w raporcie.

W maju prognoza sześciomiesięczna sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw m/m poprawiła się o 4 pkt, jednak r/r jest niższa o 18 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych m/m spadła o 2 pkt, a r/r jest wyższa o 7 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju m/m jest wyższa o 2 pkt, a r/r jest spadła o 16 pkt, podano także.

Sondaż został przeprowadzony 7-18 maja br. W badaniu wzięło udział 120 placówek bankowych, reprezentujących wszystkie typy banków krajowych.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz