Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|

PGE chce pozyskać 3 miliardy złotych z rynku

10
Podziel się:

Polska Grupa Energetyczna planuje emisję nowej serii akcji, w ramach której pozyska 3,2 mld zł. Pieniądze mają posłużyć sfinansowaniu projektów w obszarze OZE, źródeł niskoemisyjnych i sieci.

PGE chce pozyskać 3 miliardy złotych z rynku
PGE chce pozyskać 3 mld zł z emisji akcji na m.in. rozwój OZE (Adobe Stock, cronislaw)

Jak poinformowało PGE, planowana nowa emisja pozwoli na przyspieszenie realizacji projektów w latach 2022-2026 w obszarach sieci dystrybucyjnych, źródeł odnawialnych i dekarbonizacji. We wtorek jej zarząd podjął decyzję o emisji, zgodę musi jeszcze wydać NWZA.

PGE chce pozyskać 3 mld zł m.in. na rozwój OZE

W przypadku sieci chodzi m.in. o zwiększenie udziału linii kablowych, przyspieszenie procesu wprowadzania inteligentnych liczników oraz wzrost efektywności procesów przyłączeniowych nowych odbiorców oraz źródeł energii. Z kolei w kwestii odnawialnych źródeł energii PGE planuje przyspieszenie programu rozwoju mocy fotowoltaicznych oraz zdobyć środki na akwizycje projektów lądowych farm wiatrowych oraz farm PV.

Zobacz także: Za oknem niska temperatura. O tym musisz pamiętać, by zaoszczędzić na ogrzewaniu

W obszarze dekarbonizacji PGE planuje zdobyć pieniądze na sfinansowanie projektu bloku gazowo-parowego w Rybniku oraz dekarbonizację ciepłownictwa w Zgierzu, Kielcach i Bydgoszczy.

"Zależy nam na intensyfikacji realizacji ambitnych celów transformacyjnych, które wyznaczyliśmy w strategii Grupy PGE. Wymaga to dodatkowych środków na rozwój. Pozyskany kapitał przeznaczymy na rozwój kapitałochłonnych projektów inwestycyjnych. Chcielibyśmy, żeby w ofercie przede wszystkim wzięli udział nasi dotychczasowi najwięksi inwestorzy" - powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski, cytowany w komunikacie spółki.

Według firmy proponowane pozyskanie kapitału w formie emisji akcji serii E stanowi najbardziej optymalną formę pozyskania środków finansowych. Proponowana uchwała przewiduje, że obecni akcjonariusze, którzy spełnią określone w uchwale kryteria i na koniec dnia rejestracji na Walne Zgromadzenie będą posiadać więcej niż 0,10 proc. akcji w kapitale zakładowym spółki, będą mogli skorzystać z prawa pierwszeństwa przydziału.

Przeprowadzenie emisji akcji serii E z wyłączeniem prawa poboru może umożliwić zmaksymalizowanie uzyskanych na ten cel środków finansowych, a także ograniczyć koszty zaznaczyła PGE. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które ma zatwierdzić decyzję o emisji, zwołano na 7 marca 2022 r.

wykres dla: PGE

PGE przypomniała, że jej długotrwały cel to neutralność klimatyczna do 2050 r., a do 2030 r. wzrost udziału energetyki odnawialnej w portfelu wytwórczym do poziomu 50 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
oze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
***** ***
2 lata temu
Wielkie mi halo 3mld, a co się stało z 56mld ze sprzedaży praw do emisji. W/g PIS wystarczyło tylko nie kraść
Robert B
2 lata temu
Jestem mocno rozczarowany tą decyzją. Rozważam uczestnictwo w walnym zgromadzeniu celem wyrażeniu sprzeciwu dla tej decyzji. Jesteśmy w dobie kryzysu energetycznego, jest to dobry czas na szukanie inwestycji, natomiast OZE zawsze traktowałem jako dobra luksusowe w tej branży. Szczególnie dla naszego położenia geograficznego nie powinno to być priorytetem. Jeżeli w kryzysie spółka ma zamiar inwestować w OZE, to niech robi to za swoje pieniądze, a nie moje. Szczególnie, że w ostatnim czasie przydomowa fotowoltaika w Polsce przeżyła ogromny rozkwit, energia ta nie jest magazynowana ani produkowana przez cały rok, więc nie rozwiąże problemów naszej energetyki. Gdyby temat dotyczył budowę elektrownii atomowej w Polsce, to moja wypowiedź miałaby zupełnie inną narrację. Niestety, jeżeli dojdzie do emisji tych akcji, będę rozważał wycofanie się z dalszego inwestowania w PGE. Szkoda, że zdrowa spółka i dobrze prosperująca spółka wyjeżdża nagle z takim syfem.
polki
2 lata temu
Ponad 10 lat temu wyemitowali akcję po 23 zł sztuka, dziś warte po 7 zł i to jest przykład gospodarowania. Jak mozna takim ufać, pensja średnia w PGE ok 8000 tys zł a dywidendy od lat nie ma. Najłatwiej wyzebrać na naiwnych ale już ich chyba nie będzie
jeż
2 lata temu
Przez ostatnie lata pokazali jakie mają zyski. Średnia pensja w PGE to ok. 8000 zł a naród doją na lewo i prawo. Co chwile jakieś dodatkowe opłaty za ten sam prąd. Sami niech sobie wykupią akcje, sami niech sobie budują wiatraki, sami sobie niech wypłacają dywidendę której nie będzie.
permanentny
2 lata temu
PGE okrada ludzi.ma nietrafione inwestycje.wypłaca zyski akconariuszom czego nie powinien robic skoro ma słabą kondycje finansową.Obywatelom podwyżki a udziałowcom wyplacą zyski jak co rok.Tak się naciąga naiwnych i wyprowadza pieniądze z firmy.