Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Kopalnia w Turowie. PGE ma kolejny problem. Koncesja na wydobycie do 2044 roku może zostać uchylona

441
Podziel się:

Postępowanie przed TSUE to nie jest jedyny problem spółki PGE GiEK w sprawie kopalni w Turowie. Sąd bowiem nakazał minister klimatu i środowiska Annie Moskwie dopuścić do postępowania koncesyjnego organizację Greenpeace. Ekolodzy nie zgadzają się z przyznaniem kopalni odkrywkowej prawa do wydobycia do 2044 roku i chcą, by kopalnia w Turowie działała maksymalnie do 2030 roku.

Kopalnia w Turowie. PGE ma kolejny problem. Koncesja na wydobycie do 2044 roku może zostać uchylona
Kopalnia w Turowie. PGE GiEK ma problemy administracyjne także w Polsce (WP, Łukasz Kuczera)

Postępowanie przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie jest jedynym problemem spółki PGE GiEK. Okazuje się, że w kwestii dalszej działalności kopalni w Turowie pojawiają się także problemy administracyjne po stronie polskiej.

Spór o Turów. Greenpeace będzie mieć głos w sprawie koncesji

Decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego minister klimatu i środowiska Anna Moskwa musi dopuścić Greenpeace do postępowania koncesyjnego - informuje organizacja w komunikacie prasowym. Tym samym ekolodzy zyskują możliwość skutecznego zaskarżenia decyzji o przyznaniu koncesji odkrywce.

W kwietniu Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało koncesję kopalni na wydobycie węgla brunatnego do 2044 roku. W czerwcu natomiast Greenpeace odwołała się od tej decyzji, jednak resort odmówił organizacji udziału w postępowaniu na prawach strony. Z tą decyzją nie zgodził się sąd.

Zobacz także: Spór o Turów. Elektrownia zawierzona opiece Matki Bożej. Prof. Belka: To aż przykre

Anna Moskwa zatem pochyli się nad decyzją wydaną w kwietniu. Obecna minister tym razem będzie jednak musiała uwzględnić wszystkie argumenty podnoszone przez Greenpeace. Ekolodzy są zdania, że kopalnia oraz elektrownia Turów nie mogą działać dłużej niż do 2030 roku.

- W dobie pogłębiającego się kryzysu klimatycznego decyzja o tym, by wydobywać węgiel do 2044 roku to jak polewanie benzyną płonącego domu. Ministra klimatu i środowiska Anna Moskwa powinna uchylić koncesję na wydobycie węgla w odkrywce Turów. Odejście od węgla do 2030 roku ma szansę uchronić fundusze na sprawiedliwą transformację regionu turoszowskiego - komentuje Anna Meres, koordynatorka kampanii klimatycznych z Greenpeace Polska.

Spór o Turów. Czesi nie chcą kopalni przy granicy

Spór o kopalnie w Turowie dotychczas związany był głównie z Czechami, którzy zwracają uwagę na negatywne oddziaływanie odkrywki na życie mieszkańców przygranicznych miejscowości. Sprawa trafiła do Trybunału Sprawiedliwości UE, a ten, w ramach tzw. środków tymczasowych, nakazał wstrzymanie wydobycia. Polska nie dostosowała się do tego nakazu, przez co musi płacić 500 tys. euro kary dziennie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(441)
Ale tą
2 lata temu
działkę z Turowa pinokio też przepisał?
Jak się trakt...
2 lata temu
Greenpeace już pokazał Putin. Wszystkich zgarnęli i wywieźli na Syberię. Przez miesiąc nikt nie wiedział gdzie byli!
wrr
2 lata temu
to niexch tzw eKOlodzy wypłacą stosowne odszKOdoanie z tego tytułu
komuna
2 lata temu
to jakiś chyba żart co te sądy sobie myślą, proponuję dopuścić jeszcze do postępowania misia coralgola
Arek
2 lata temu
Całe to społeczeństwo to wielkie oszołomstwo. Prąd tani to TAK- elektrownie NIE. A co prywatna organizacja Greenpeas ma do elektrowni ...niech sobie jadą do chin protestować
...
Następna strona