Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

PGE rozmawia z Energą i Eneą. Może pomóc w budowie bloku w Ostrołęce

4
Podziel się:

Polska Grupa Energetyczna (PGE) rozpoczęła z Energą i Eneą rozmowy, dotyczące projektu budowy bloku 1 000 MW w Ostrołęce. Obecnie za budowę bloku odpowiadają te dwie ostatnie spółki.

PGE może pomóc Enei i Enerdze w budowie bloku w Ostrołęce
PGE może pomóc Enei i Enerdze w budowie bloku w Ostrołęce (WP.PL)

"Zarząd PGE Polska Grupa Energetyczna informuje, że w odpowiedzi na zaproszenie od spółek Energa S.A. oraz Enea S.A., w dniu 7 stycznia 2019 r. spółki rozpoczęły rozmowy mogące skutkować zaangażowaniem PGE w projekt budowy bloku 1 000 MW w Ostrołęce, który realizowany jest obecnie przez spółki Energa i Enea" - czytamy w komunikacie.

Pod koniec grudnia 2018 r. Energa i Enea deklarowały zaangażowanie finansowe dla realizacji budowy. Enea miała wyłożyć 1 mld zł, a Energa nie mniej niż 1 mld zł. Inni inwestorzy - w pozostałym zakresie koniecznym do pokrycia nakładów finansowych projektu. Przed nowym rokiem poinformowano także, że harmonogram oraz warunki zaangażowania finansowego poszczególnych podmiotów w projekt zostaną uzgodnione do dnia 28 stycznia 2019 r.

Zobacz także: Zobacz też: Nadchodzi złota era gazu. To będzie najważniejsze paliwo dla zielonej gospodarki

W lipcu br. walne zgromadzenie wspólników Elektrowni Ostrołęka sp. z o.o. wyraziło zgodę na zawarcie umowy z konsorcjum GE Power i Alstom Power Systems jako generalnym wykonawcą Elektrowni Ostrołęka C. Wspólnikami Elektrowni Ostrołęka sp. z o.o. są Energa i Enea, które mają po 50 proc. udziałów. Konsorcjum zaoferowało cenę 6,023 mld zł brutto.

Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach grupy wynosi ok. 1,34 GW.

Podstawą działania grupy kapitałowej Enea jest wydobycie węgla kamiennego oraz wytwarzanie, dystrybucja i handel energią elektryczną. Sieć dystrybucyjna grupy, zlokalizowana w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce, obejmuje 20% powierzchni kraju. Spółka jest notowana na GPW od 2008 r.

Grupa kapitałowa PGE natomiast jest liderem sektora z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz ok. 12-proc. w OZE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(4)
Amper
5 lata temu
No i PGE wstawi jeszcze swoją klikę "multi-specjalistów" znających sie na budowach spodków kosmicznych
fbfsdb
5 lata temu
Węgiel jest najlepszym opałem, zawiera 100% węgla. Inne surowce energetyczne zawierają go mniej. Węgiel, gdy odpowiednio się go wykorzysta, jest znacznie mniej szkodliwy niż np. gaz. Potrzeba tylko wdrożyć nowe technologie węglowe, które w Polsce zostały opracowane już za Gierka, ale nikt nie pozwolił ich wprowadzić w życie. Gadanina o szkodliwości węgla, to nie dbałość o środowisko, ale polityka. To jest tylko polityka, gdy państwa, które wyeksploatowały już swój węgiel próbują utrudniać jego eksploatację tym, którzy jeszcze go posiadają. W ten sposób niszczą konkurencję, która miałaby fory z uwagi na tańszą energię z węgla. Bogaci nie mają już tanich surowców, więc zmuszają resztę świata do pozyskiwania energii drogo, tak samo drogo jak oni sami.
dwk
5 lata temu
Dziś gdy zamyka się elektrownie opalane węglem np.; Niemcy my budujemy i to bloki 1000 MW, daleko od kopalni.: 1. koszty transportu 2. mało regulacyjne przy zróżnicowanym zapotrzebowaniu i powodujące perturbacje systemu KSE przy awaryjnym odstawieniu bloku. A co z emisją i kosztami, czy naszym zdrowiem. Ale kto to liczy. Ważne aby górnicy nie palili opon w Warszawie.
In Carbo Lux ...
5 lata temu
PiS obiecał elektoratowi, że będzie obalał wiatraki i wznosił kominy!