Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PKN Orlen chce przejąć Energę. Transakcja niekorzystna dla Skarbu Państwa

Największa europejska agencja ratingowa wzięła pod lupę planowane przejęcie Energi przez PKN Orlen. Oceniła, że dla paliwowego koncernu nie będzie problemem sfinansowanie inwestycji. Zwraca za to uwagę na niekorzystne dla Skarbu Państwa warunki transakcji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek i premier Mateusz Morawiecki. (Fot: Mateusz Grochocki/East News)

EuroRating zakłada, że ogłoszenie przez PKN Orlen wezwania na akcje Energi zostało ustalone z inwestorem kontrolującym obie spółki, tj. ze Skarbem Państwa. Tym samym nie powinno być przeszkód dla sfinalizowania przejęcia większości udziałów.

Eksperci zwracają jednak uwagę na fakt, że w przypadku odpowiedzi Skarbu Państwa na wezwanie, państwo pozbędzie się większościowego pakietu (52 proc.) akcji Energi po cenie zbliżonej do historycznego minimum jej giełdowych notowań na rzecz spółki, w której Skarb Państwa posiada tylko 27,5 proc. akcji. Agencja oceniła zatem tę transakcję jako niekorzystną dla obecnego głównego właściciela.

EuroRating nie spodziewa się przy tym, żeby - przy uwzględnieniu bardzo niskiej oferowanej ceny (7 zł za akcję) - prywatni inwestorzy Energi odpowiedzieli masowo na ogłoszone wezwanie. Tym samym agencja szacuje, że płockiemu koncernowi (bez istotnego podwyższenia ceny) nie uda się przejąć istotnie więcej akcji niż minimum skutkujące dojściem wezwania do skutku (66 proc.).

Orlen rozwija detal. W przyszłym roku otworzy 45 nowych stacji

Jak cała transakcja wpłynie na kondycję finansową Orlenu? EuroRating potwierdził rating kredytowy PKN Orlen na poziomie BBB. Utrzymana została stabilna perspektywa ratingu. Tym samym eksperci neutralnie oceniają plany paliwowego koncernu.

Wyliczyli, że łączny koszt przejęcia wszystkich akcji Energi, przy założeniu dojścia wezwania do skutku po ustalonej obecnie cenie na poziomie 7 zł za akcję, wyniósłby maksymalnie 2,9 mld zł.

EuroRating oszacował, że PKN Orlen może sfinansować taki wydatek w dużym stopniu (lub nawet w całości) z posiadanych środków pieniężnych. Agencja nie spodziewa się zatem wzrostu zadłużenia płockiego koncernu wynikającego bezpośrednio z ewentualnego przejęcia Energi.

Agencja oceniła, że również po uwzględnieniu pełnej konsolidacji Energi w księgach PKN Orlen profil kredytowy spółki przejmującej nie ulegnie istotnym zmianom. Energa jest bowiem podmiotem kilkukrotnie mniejszym (zarówno pod względem przychodów, jak i wartości aktywów oraz kapitału własnego), a ponadto ogólne ryzyko kredytowe gdańskiego koncernu energetycznego utrzymywało się w ostatnim czasie się na zbliżonym poziomie.

Jedynym znakiem zapytania jest przyszłość inwestycji w Elektrownię Ostrołęka. EuroRating spodziewa się, że po ewentualnym przejęciu większościowego pakietu akcji Energi projekt budowy nowego bloku energetycznego zostanie zmieniony na elastyczny blok gazowy lub zostanie całkowicie anulowany.

"W sytuacji, gdyby po przejęciu przez PKN Orlen kontroli nad Energą budowa bloku C w Ostrołęce miałaby być kontynuowana w dotychczasowym kształcie, mogłoby to mieć negatywny wpływ na profil kredytowy grupy PKN Orlen. Oznaczałoby to bowiem realizację dużej inwestycji w aktywo o prawdopodobnie ujemnej długoterminowej rentowności" - czytamy w raporcie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pkn orlen, energa, eurorating, rating, skarb państwa, akcje, wiadomości, giełda
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-12-2019

maxio123Biznes po PiSowsku, państwowa spółka kupuje państwową spółkę i obje na tym tracą. A najwięcej tracą podatnicy których pieniędzmi bawią się … Czytaj całość

10-12-2019

markDwóch prawdziwych geniuszy ekonomicznych, jeden wyciągnął ORLen na wyżyny, drugi cały kraj. Lemingi mogą jedynie POskamleć.

10-12-2019

dickoułomki ekonomiczne na zdjęciu i wszystko jasne...

Rozwiń komentarze (19)