Notowania

chemia
19.07.2019 08:55

PKN Orlen spodziewa się porównywalnej marży downstream r/r w II poł. 2019

PKN Orlen zakłada, że w II połowie 2019 roku poziom marży downstream koncernu będzie porównywalny ze średnią za 2018 rok, podała spółka.

Podziel się
Dodaj komentarz

Koncern spodziewa się wzrostu marży rafineryjnej wraz z dyferencjałem Brent-Ural, w efekcie rosnącego zapotrzebowania na średnie destylaty oraz spadku popytu na ropę Ural, na skutek zbliżającego się wprowadzenia regulacji IMO od 2020 r. Od 1 stycznia przyszłego roku Międzynarodowa Organizacja Morska (IMO) wprowadza nowy globalny limit na emisję tlenków siarki, jej zawartość w paliwach bunkrowych nie będzie mogła przekraczać 0,50%, w porównaniu do 3,5% obecnie.

"Pozytywny wpływ wzrostu marży rafineryjnej z dyferencjałem Brent-Ural zostanie zniwelowany poprzez spadek marż petrochemicznych w efekcie uruchomienia nowych mocy petrochemicznych opartych głównie na tańszym wsadzie" - czytamy w prezentacji wynikowej.

W ocenie spółki, czynnikiem wspierającym poziom marży downstream będzie oczekiwany dalszy wzrost konsumpcji paliw i produktów petrochemicznych na rynkach macierzystych. Orlen spodziewa się dalszego wzrostu popytu na benzynę i olej napędowy w Polsce, stabilizacji popytu na benzynę oraz nieznacznego wzrostu zapotrzebowania na ON w Czechach, Niemczech i na Litwie.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Tagi: chemia, farmacja, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz