Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Polski lek na COVID-19. Szpital w Lublinie złożył wniosek o rozpoczęcie badań klinicznych

24
Podziel się:

Blisko dwa miesiące temu Biomed-Lublin chwalił się, że ma lek na koronawirusa. Czas na weryfikację. Szpital kliniczny, z którym współpracuje firma, złożył wniosek o rozpoczęcie badań klinicznych dotyczących immunoglobuliny.

Polski lek na COVID-19. Szpital w Lublinie złożył wniosek o rozpoczęcie badań klinicznych
Preparat Biomedu-Lublin będzie teraz podlegał szczegółowym badaniom. (Wrocławski Park Technologiczny)

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie złożył wniosek do prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych o rozpoczęcie niekomercyjnych badań klinicznych nad preparatem opracowanym przez Biomed-Lublin.

Polska spółka biotechnologiczna wchodzi więc w fazę badań dotyczących wytwarzanego przez siebie preparatu - immunoglobuliny anty SARS-CoV-2. Pochodzi ona z osocza dawców po przebytym koronawirusie i docelowo ma być stosowana jako lek u pacjentów z COVID-19.

"Niekomercyjne badania kliniczne w ramach projektu rozpoczną się po pozytywnym rozpatrzeniu wyżej wspomnianego wniosku przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych" - czytamy w komunikacie.

Zobacz także: Tyle zarabiają inni Polacy. W nowym programie WP wszystkiego się dowiesz

Biomed już we wrześniu chwalił się, że wstępne badania potwierdzają skuteczność preparatu.

- Mamy lek, polski lek na COVID-19, który działa. Ponieważ lek powstał dzięki ofiarności polskich ozdrowieńców, to Polacy będą go otrzymywali jako pierwsi - zapowiadał dr Czelej, który jest jednym z inicjatorów projektu.

Komentatorzy ciągle jednak przestrzegają przed hurraoptymizmem, bo lek nie został jeszcze dopuszczony do obrotu. Wciąż jest w fazie testów. Nawet w optymistycznym scenariuszu przez wiele miesięcy może trwać ta procedura.

Szpital kliniczny w Lublinie nie jest jedyną placówką, z którą pracuje Biomed. Niedawno spółka informowała o współpracy z Wojskowym Instytutem Higieny i Epidemiologii. Ma on m.in. specjalistyczne laboratoria do badań, którymi może się pochwalić tylko kilka podmiotów w Polsce.

Biomed-Lublin Wytwórnia Surowic i Szczepionek jest polską firmą farmaceutyczną działającą od 1944 roku. Firma zajmuje się produkcją preparatów leczniczych (leki na receptę, wyroby medyczne oraz odczynniki laboratoryjne, stosowane w laboratoriach biochemicznych i medycznych).

Spółka jest notowana na głównym rynku warszawskiej giełdy od 2015 roku. W tym roku jej akcje wystrzeliły w górę do rekordowych poziomów w związku z pracami nad lekiem na koronawirusa. Najnowsze informacje pozytywnie wpłynęły na notowania. W poniedziałek rano kurs Biomedu poszedł w górę około 4 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(24)
Maja
2 lata temu
Polacy powinni go otrzymać jako pierwsi i ostatni,bo leku jest bardzo mało ,a chorych bardzo dużo.Ale jak układy to będzie on tak samo niedostępny jak szczepionka przeciw grypie w tym roku.
Maja
2 lata temu
Polacy powinni go otrzymać jako pierwsi i ostatni,bo leku jest bardzo mało ,a chorych bardzo dużo.Ale jak układy to będzie on tak samo niedostępny jak szczepionka przeciw grypie w tym roku.
ZuluGula
2 lata temu
W Lublinie to mogą jedynie wodę święconą ulepszyć tak aby działała również na covid19.
Www
2 lata temu
Prędzej wymrzemy nim polscy urzędnicy kiwną palcem, a znając życie znajdzie się wielu sceptyków dla których argumenty i dowody na skuteczność będą bez znaczenia. Wicie, rozumiecie, procedury.
Ble
2 lata temu
O niech jeszcze zaczną płacić dawcom, albo przynajmniej zaoferują darmowe badania. Typowy model biznesowy w Polsce, wykorzystać i wziąć za to pieniądze
...
Następna strona