Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Oczy świata na Australię. Może wstrząsnąć cenami gazu na świecie

57
Podziel się:

Groźba strajku w głównych australijskich zakładach LNG ponownie wywołała obawy o globalne dostawy surowca - ostrzega Bloomberg. Australia to główny producent tego surowca, dlatego przerwy w dostawach mogą zachwiać kruchą równowagą na rynkach.

Oczy świata na Australię. Może wstrząsnąć cenami gazu na świecie
Terminal LNG. Zdjęcie ilustracyjne (GETTY, Future Publishing)

Agencja Bloomberga zwraca uwagę, że na razie na półkuli północnej popyt na LNG "jest wciąż niewielki", bo do rozpoczęcia sezonu grzewczego zostało jeszcze kilka miesięcy. Mimo to, ekstremalne zjawiska pogodowe i perspektywa przedłużającego się zamknięcia elektrowni, spowodowały gwałtowny wzrost cen gazu na rynku hurtowym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosja odcięła gaz. Stąd Polska będzie go teraz czerpać?

Groźba strajku w Australii. Obawy o światowe dostawy gazu

Teraz doszły do tego kolejne obawy, wywołane sporem o wynagrodzenia i warunki pracy w australijskich zakładach Chevron Corp. i Woodside Energy Group. Obie te firmy odpowiadają za ponad 10 proc. światowych dostaw skroplonego gazu ziemnego.

"Podczas gdy właściciele zakładów zarobili miliardy dolarów na zawirowaniach, które doprowadziły ceny gazu do rekordowych poziomów zeszłego lata, ich pracownicy również zażądali wyższych wynagrodzeń, a związki zawodowe mają kontynuować negocjacje we wtorek" - czytamy.

Wpływ zawirowań w jedne firmie na światowe dostawy obrazuje sytuacja z rynku amerykańskiego. Bloomberg przypomina, że wielomiesięczna przerwa w zakładach Freeport LNG w Teksasie — spowodowana wybuchem i pożarem w czerwcu 2022 r. - "wstrząsnęła rynkami".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
surowce
rynki zagraniczne
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(57)
Polak mały
3 miesiące temu
Orlen cały czas sprowadza gaz LNG z Rosji bo nie jest on objęty sankcjami. Głupa przegrywają bo cena poszła bezpodstawnie w górę. Ropę też do niedawna sprowadzali że wschodu a nibykurki były pozakręcane. Oszuści i złodzieje jak nie skłamią to prawdy nie powiedzą
Z Rosji !
4 miesiące temu
Orlen sprowadza gaz skroplony
szef
4 miesiące temu
jako szef Woodside Energy przedłużające się negocjacje ze związkami zawodowymi, a nawet strajki, są mi, i nie tylko mi, na rękę, wywinduje to ceny gazu i zwiększy moje, i nie tylko moje zyski
geolog
4 miesiące temu
Złoczew gigantyczne zasoby węgla brunatnego Uniejów Ozorków źródła geotermalne wszystko zablokował rząd PO i PSL u
PRAWDA
4 miesiące temu
W Legnicy do miasta Głogów czeka wydobycie węgla brunatnego gigantyczne złoża węgla brunatnego 15 miliardów ton węgla brunatnego wystarczyłoby zbudować elektrownie o mocy 20 GW produkująca 140 TRH energii elektrycznej, w Gubin Mosty czekają na wydobycie 4,2 miliardy ton węgla brunatnego i budowa elektrowni na węgiel brunatny o mocy 5 GW produkującej 35 TRH energii elektrycznej
...
Następna strona