Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
07.03.2020 18:34

Prezydent podpisał ustawę ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem, poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Mam nadzieję, że już w najbliższych dniach umożliwi ona działanie wszystkim tym, którzy odpowiadają za szpitale - po to, żebyśmy byli jeszcze lepiej przygotowani" - powiedział Duda, cytowany w komunikacie. Prezydent odwiedził dziś szpital w Nysie.

Ustawa wprowadza możliwość wydawania przez wojewodę poleceń organom administracji, osobom prawnym oraz organom samorządu terytorialnego. Katalog podmiotów obowiązanych do realizacji poleceń wojewody może zostać, na wniosek prezesa Rady Ministrów, rozszerzony m.in. o przedsiębiorców.

Wprowadza możliwość zlecania pracy zdalnej w okresie kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego i dodatkowy 14-dniowy (tyle wynosi maksymalny czas inkubacji wirusa) zasiłek opiekuńczy dla rodziców, w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola czy szkoły. Zwalnia też przedstawicieli służb medycznych z kontroli na lotniskach.

Dopuszcza też pomijanie prawa zamówień publicznych, prawa budowlanego i prawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Wprowadza też możliwość czasowego ograniczenia lub zawieszenia przez ministra właściwego do spraw oświaty nauki w szkołach na określonym obszarze (w zależności od stopnia zagrożenia koronawirusem).

Organy administracji będą też mogły nakładać na szpitale i przychodnie konkretne zadania (np. zmian w strukturze organizacyjnej, przekazania produktów leczniczych, wyrobów medycznych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz aparatury i sprzętu medycznego). Ustawa została przyjęta na okres 6 miesięcy.

Rząd ma obowiązek przedstawienia sprawozdania z funkcjonowania ustawy po trzech miesiącach jej obowiązywania.

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-03-2020

Taiwan vs PiS-landTaiwan, położony 120km od Chin kontynentalnych i tylko 29 zarażonych. ALE: tam władze wydają 10 MILIONÓW MASECZEK DZIENNIE. A u nas 2 miliardy zł na … Czytaj całość

07-03-2020

fuberCo ma wspólnego omijanie prawa budowlanego i o ochronie zabytków z korona wirusem? Jak ktoś wie to może mi wytłumaczyć? Czy może ktoś z ważnych … Czytaj całość

07-03-2020

FabricioKandydat Duda sam jest chodzącą zarazą niszczącą Polskę . Czy są jakieś środki chroniące normalnych Polaków przed nim.

Rozwiń komentarze (7)