Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prezydent podpisał ustawę ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem

7
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem, poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Prezydent podpisał ustawę ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem

"Mam nadzieję, że już w najbliższych dniach umożliwi ona działanie wszystkim tym, którzy odpowiadają za szpitale - po to, żebyśmy byli jeszcze lepiej przygotowani" - powiedział Duda, cytowany w komunikacie. Prezydent odwiedził dziś szpital w Nysie.

Ustawa wprowadza możliwość wydawania przez wojewodę poleceń organom administracji, osobom prawnym oraz organom samorządu terytorialnego. Katalog podmiotów obowiązanych do realizacji poleceń wojewody może zostać, na wniosek prezesa Rady Ministrów, rozszerzony m.in. o przedsiębiorców.

Wprowadza możliwość zlecania pracy zdalnej w okresie kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego i dodatkowy 14-dniowy (tyle wynosi maksymalny czas inkubacji wirusa) zasiłek opiekuńczy dla rodziców, w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola czy szkoły. Zwalnia też przedstawicieli służb medycznych z kontroli na lotniskach.

Dopuszcza też pomijanie prawa zamówień publicznych, prawa budowlanego i prawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Wprowadza też możliwość czasowego ograniczenia lub zawieszenia przez ministra właściwego do spraw oświaty nauki w szkołach na określonym obszarze (w zależności od stopnia zagrożenia koronawirusem).

Organy administracji będą też mogły nakładać na szpitale i przychodnie konkretne zadania (np. zmian w strukturze organizacyjnej, przekazania produktów leczniczych, wyrobów medycznych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz aparatury i sprzętu medycznego). Ustawa została przyjęta na okres 6 miesięcy.

Rząd ma obowiązek przedstawienia sprawozdania z funkcjonowania ustawy po trzech miesiącach jej obowiązywania.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(7)
Peter
4 lata temu
On nawet nie wie co podpisał. Podpisuje jak leci.
Żmija
4 lata temu
Myślałem, ze podpisze w szpitalu zakaźnym;) a szkoda;)
bubel
4 lata temu
W Chinach zakupiono 1300 mobilnych kreWatorlów do p4lenia ci4l
Przedsiebiorc...
4 lata temu
A ZUS zaplaca ????
Fabricio
4 lata temu
Kandydat Duda sam jest chodzącą zarazą niszczącą Polskę . Czy są jakieś środki chroniące normalnych Polaków przed nim.