Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|

Producenci słodkich napojów tracą. Inwestorzy przestraszyli się, że Ameryka chce iść na dietę

8
Podziel się:

Coca-Cola i PepsiCo tracą na amerykańskiej giełdzie. Wahnięcie jest na tyle duże, że pakiet akcji, które posiada Warren Buffet, staniał o miliard dol. Skąd pesymizm inwestorów? Powodem jest wzrost popularności leku na otyłość. Ozempic może sprawić, że Ameryka przestanie pić tyle słodkich napojów.

Producenci słodkich napojów tracą. Inwestorzy przestraszyli się, że Ameryka chce iść na dietę
Warren Buffett posiada spory pakiet akcji Coca-Coli (Wikimedia Commons, Public Domain)

Akcje dwóch największych producentów napojów tracą na amerykańskiej giełdzie. Coca-Cola wyceniana jest na ok. 52 dolary, co oznacza spadek o blisko 5 proc. PepsiCo zatrzymała się na 160 dolarach, co przekłada się na nieco większą stratę.  

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Nie powinniśmy odtrąbiać sukcesu". Widmo inflacji wciąż wisi nad Polską

To wahnięcie z uwagi na skalę kapitalizacji jest jednak dotkliwe dla akcjonariuszy. Wystarczyło na przykład, by pakiet akcji Coca-Coli, którą posiada słynny amerykański inwestor Waren Buffett, stracił na wartości miliard dolarów.

Coca-Cola i PepsiCo tracą. Warren Buffett to odczuł

Przyczyna gorszych wycen jest dość nieoczekiwana. Rosną bowiem m.in. notowania producenta leku Ozempic. Środek zawierający semaglutyd jest coraz częściej przepisywany przez lekarzy. W roku 2023 liczba recept na preparat wzrosła 40-krotnie - donosi CNN. Producenci podobnych medykamentów również zyskują.

Wzrosła obawa, że amerykańscy konsumenci zmienią nawyki. Preparat zmniejsza bowiem apetyt. Inwestorzy boją się więc, że wraz z liczbą osób próbujących rewolucyjnego sposobu na odchudzanie, spadnie spożycie słodkich napojów.

Ozempic coraz popularniejszy

Przedstawiciel sieci Walmart w rozmowie z agencją Bloomberg przyznał, że jego firma przeprowadziła wewnętrzne badania. Wynika z nich, że klienci, którzy stosują leki takie jak Ozempic, faktycznie kupują nieco mniej żywności. Dyrektor handlowy spółki zastrzegł jednak, że za wcześnie, by z tego typu anonimowych ankiet wyciągać poważniejsze wnioski.

Morgan Stanley w sierpniowym raporcie stwierdza, że coś jednak może być na rzeczy. "Leki przeciwko otyłości mogą doprowadzić do trwałej zmiany zachowań w sporej grupie demograficznej" - napisali eksperci banku.

Novo Nordisk, producent Ozempicu, odnotowuje wyraźne wzrosty na giełdzie. Wartość firmy zwiększa się cały bieżący rok - w styczniu walory wyceniane były na niespełna 70 dolarów, dziś to blisko 90 dolarów.

Według przewidywań analityków wartość segmentu napojów bezalkoholowych w USA osiągnie w 2023 roku 328 mld dol. Roczny wzrost ma wynosić 2-3 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
mewa
6 miesięcy temu
Gdy chciałam schudnąć pierwszym krokiem było odstawienie coli, teraz kupuję głównie mineralną cisowiankę albo wyciskam soki z owoców, warzyw i ziół.
DAVE
7 miesięcy temu
A co to za problem dla tego ze zdjęcia? Przekupi media jak to zwykle robią i zaraz będą gadać że napoje słodkie są zdrowie! I tyle.
Karol
7 miesięcy temu
Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych nie przejdą na dietę, póki mają taki system ochrony zdrowia jak mają. U nich jak jesteś niezdrowo otyłym świniakiem to twój problem. W europie otyłość jest problemem społecznym bo leczenie osób otyłych jest finansowane przez społeczeństwo.
Kapitan Plane...
7 miesięcy temu
Przecież są napoje z normalnym cukrem tyle ze nie nazywaja sie "zero". Aspartam ktory mial byc jego zamiennikiem w wiekszej ilości szkodzi zdrowiu. Czy to jie jest tak z autami elektrycznymi? Niby zero emisji itd. a później czy nie bedzie to szkodliwe?
Wetfbd
7 miesięcy temu
Super! Niema co truć ludzi !