Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
DSŁ
|

Rafako na krawędzi. Skarb Państwa może stracić miliard złotych

75
Podziel się

Największy w Europie producent kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki ma wielkie problemy. Rafako bez nowego inwestora, który dosypie pieniędzy do firmy, może nie przetrwać. To problem m.in. dla państwowych spółek.

Rafako na krawędzi. Skarb Państwa może stracić miliard złotych
Widok zakładu Rafako z lotu ptaka. (Rafako, Rafako)
bDJpySuZ

Branża energetyczna się rozwija i rozbudowuje, ale jeden z głównych graczy na polskim rynku, który projektuje i buduje związaną z tym infrastrukturę (ostatnio np. blok elektrowni w Jaworznie), ma nie lada problemy.

Przez lata długi Rafako wobec kontrahentów narosły tak mocno, że konieczna okazała się interwencja sądu w Gliwicach, który miesiąc temu wydał postanowienie o zatwierdzeniu układu z wierzycielami.

bDJpySvb

W ten sposób kontrahenci będą mogli liczyć na zwrot choć części należnych im pieniędzy. O ile oczywiście wcześniej spółka nie stanie się niewypłacalna. A jak donosi Business Insider, Rafako już w marcu może stracić płynność finansową i stanie przed widmem bankructwa.

Zobacz także: Znana sieć restauracji na krawędzi. "Kilka tygodni"

Serwis dotarł do analizy firmy doradczej PwC, który wyliczyła, że z uwagi na powiązania właścicielskie oraz operacyjne ewentualna upadłość Rafako oznaczałaby straty wielu prywatnych firm - w wysokości blisko 300 mln zł. Do tego nawet miliard złotych mogą stracić spółki Skarbu Państwa.

bDJpySvh

Na razie Rafako czeka na wsparcie z Agencji Restrukturyzacji Przemysłu. Mowa o 50 mln zł finansowej kroplówki, która pozwoli przeżyć kolejne tygodnie.

Misji ratunkowej podjął się niedawno nowy prezes. Funkcję objął pod koniec stycznia Radosław Domagalski-Łabędzki. Był on m.in. wiceministrem w rządzie Beaty Szydło i prezesem państwowego KGHM-u.

Już na starcie dostał za zadanie pozyskać inwestora strategicznego, który m.in. dosypałby pieniędzy. Sprawa jest w toku. Na razie oficjalnego kandydata, który byłby blisko podpisania umowy, nie ma.

Według PwC, dla zachowania płynności, potrzeba na tę chwilę blisko 120 mln zł. W innym przypadku zagrożone są nie tylko należności kontrahentów, ale i wypłaty pracowników Rafako.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJpySvC
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(75)
taki zwykły J...
2 tyg. temu
A to niespodzianka. Jak to możliwe, że największy w Europie producent upada. Zły zarząd, ludzie bez wiedzy i kompetencji wskazani z palca ... Przypadek? Nie sądzę
Ha ha ha
2 tyg. temu
Są na minusie? A ile co miesiąc przeżerają tłumy zasłużonych wiernych funkcjonariuszy pozatrudnianych na często wykreowanych specjalnie dla nich stanowiskach?
Henryk
2 tyg. temu
Podobno rząd nic nie robi w kwestii eliminowania z rynku kotłów na węgiel.
bDJpySvD
ktos
2 tyg. temu
Nie ma Agencji Restrukturyzacji Przemysłu tylko Agencja Rozwoju Przemysłu
Poznanianka
2 tyg. temu
Giełda:"Rafako na krawędzi. Skarb Państwa może stracić miliard złotych. Największy w Europie producent kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki ma wielkie problemy. Rafako bez nowego inwestora, który dosypie pieniędzy do firmy, może nie przetrwać". Problemy RAFAKO rozpoczęły się przed laty, gdy firma związała się z PBG Wysogotowo pod. Poznaniem , kolosa na glinianych nogach, wyrosłego na przekrętach z PIECOBIOGAZ. Do firmy tej prezesa Jerzego Wiśniewskiego (zmarł niedawno) przeszedł Jerzy Ciechanowski prezes doprowadzonego do upadku MAXER SA, dawniej znakomitego ENERGOPOL-7 POZNAŃ SA, wyrzucony przez Zbigniewa JAKUBASA.Ten z kolei nabył wcześniej ENERGOPOL Warszawa, również wybujały na przekrętach . Zobaczcie, jak bogate są internetowe info PBG i Energopolu W-wa. Ciechanowski odszedł niedawno w niesławie z RAFAKO. Studenci będą książki pisać o tej transformacji
...
Następna strona