Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rząd chce przyjąć nowelę ws. przyszłorocznej waloryzacji emerytur, rent w IV kw.

1
Podziel się

Rząd chce w IV kw. przyjąć nowelę ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), zakładającą podniesienie najniższej emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy do 1,25 tys. zł, a renty z tytułu częściowej niezdolności do 937,5 zł. Wszystkie emerytury i renty zostaną podniesione wskaźnikiem waloryzacji, nie mniej niż o 50 zł, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Rząd chce przyjąć nowelę ws. przyszłorocznej waloryzacji emerytur, rent w IV kw.
bEgwgkKZ

"W 2021 r., analogicznie jak w poprzednich latach, proponuje się modyfikację obecnie obowiązujących zasad waloryzacji, polegającą na:

- podwyższeniu najniższych świadczeń odpowiednio do:

- 1250 zł w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej,

bEgwgkLb

- 937,50 zł w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy,

- zastosowaniu ustawowego wskaźnika waloryzacji, przy zapewnieniu minimalnej gwarantowanej podwyżki świadczenia na poziomie 50 zł" - czytamy w uzasadnieniu.

Zgodnie z projektowaną regulacją wszystkie emerytury i renty zostaną podwyższone wskaźnikiem waloryzacji, z gwarantowaną kwotą podwyżki 50 zł.

Planowane jest też wprowadzenie przepisu na wypadek, gdyby okazało się, że rzeczywisty wskaźnik waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych (który znany będzie dopiero w lutym 2021 r.) będzie wyższy od wskaźnika 104,16% zapewniającego kwotę podwyżki waloryzacyjnej na poziomie 50 zł w odniesieniu do najniższych świadczeń. Wówczas waloryzacji świadczeń w 2021 r. dokona się w oparciu o rzeczywisty wskaźnik waloryzacji, określony w art. 89 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych podano także.

bEgwgkLC
forex
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Jurgen
7 miesięcy temu
Po 25 latach pracy renta z częściowej niezdolności do pracy renta 900 zł socjalna dla nieroba 1260zl ale panstwo