Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Saudi Aramco idzie na maksa. Tworzy historię bijąc Alibabę, Apple i Microsoft

7
Podziel się

Tak tworzy się historia na światowych giełdach. Po latach zapowiedzi w końcu gigant naftowy Saudi Aramco wejdzie na giełdę. Znalazł inwestorów na swoje akcje i to po maksymalnej cenie. Pod względem wartości oferty i wyceny całej firmy nie ma sobie równych.

Gigant naftowy z Arabii Saudyjskiej budzi emocje inwestorów.
Gigant naftowy z Arabii Saudyjskiej budzi emocje inwestorów. (East News, JOE KLAMAR/AFP/East News)
bEhfgMyd

Saudyjski koncern paliwowo-chemiczny Saudi Aramco jest największym na świecie producentem ropy naftowej. Pod względem dziennej produkcji zaspokaja ponad 10 proc. światowego zapotrzebowania na ten surowiec. Gigant od lat zapowiadał, że wejdzie na giełdę, ale z różnych powodów odkładał ten krok. Teraz jest na ostatniej prostej.

Z informacji agencji Reuters wynika, że koncern Saudi Aramco ustalił już ostateczną cenę akcji, które sprzeda inwestorom w swojej pierwszej ofercie publicznej (IPO). Okazało się, że zainteresowanie jest tak duże, że spółka poszła na maksa i przyjęła najwyższą możliwą cenę - około 8,5 dolara za sztukę.

bEhfgMyf

W sumie ze sprzedaży akcji Saudi Aramco ma zainkasować blisko 25,5 mld dolarów. To rekord. O około pół miliarda wyprzedzi tym samym chińską Alibabę, która do tej pory była numerem jeden pod względem wielkości oferty.

Zobacz także: Co z cenami ropy? Będzie nowy jej największy producent na świecie

Agencja Bloomberg podkreśla, że naftowy gigant pod względem wartości biznesu bije na głowę Apple i Microsoft. To jedyne firmy, które do tej pory na giełdzie miały kapitalizację przekraczającą bilion dolarów. Przy ustalonej w IPO cenie maksymalnej akcji szacuje się, że Saudi Aramco jest warte około 1,7 bln dolarów, a więc 500 mld dolarów więcej.

bEhfgMyl

Pierwszy raz od dekady największa światowa firma jest spoza USA.

Oferta publiczna Saudi Aramco jest częścią ambitnego planu rządu Arabii Saudyjskiej, znanego jako Wizja 2030, by zdywersyfikować gospodarkę, odrywając ją od uzależnienia od ropy naftowej.

bEhfgMym

Koncern Saudi Aramco, gdy zapowiadał ofertę publiczną posiadał zapasy ropy na poziomie blisko 260 mld baryłek. Ponad 10-krotnie więcej niż amerykański Exxon Mobil. Produkował 10 mln baryłek surowca dziennie, podczas gdy rosyjski Rosneft około 5 mln, a Exxon 4 mln.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhfgMyG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Tata
2 lata temu
Podpucha, tam już źródełko wysycha
Pani
2 lata temu
To i tak za późno ropa idzie do lamusa. A cena już nie gwarantuje poziomu wyceny
Taki. Trik
2 lata temu
Ropa już nie tak ważna trzeba sprzedać biznes. To kryje się pod słowem dywersyfikacja w tym przypadku. Firmy zaczynają stawiać na alternatywne paliwa i niekoniecznie ropę
bEhfgMyH
Kreativ
2 lata temu
Elektryk wchodzią środowisko alarmuje to trzeba zarobić a akcjach bo potem będzie bankrut
zeb
2 lata temu
teraz amerykanie kupią kilka akcji i us armia będzie mogła legalnie interweniować w Arabii Saudyjskiej gdyby interesy amerykańskich inwestorów byłyby zagrożone a będą bo to pewne jak amen w pacierzu