Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm przeciwny powrotowi do stawek VAT 7% i 22% w 2021 r., jak chciał Senat

2
Podziel się:

Sejm odrzucił poprawkę Senatu do nowelizacji ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19, zakładającą powrót do 7% i 22% stawki podatku ot towarów i usług (VAT) w 2021 r.

Sejm przeciwny powrotowi do stawek VAT 7% i 22% w 2021 r., jak chciał Senat

Za odrzuceniem poprawki opowiedziało się 231 posłów, 222 było przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Sejm przyjął nowelizację, utrzymującą podwyższone stawki 8% i 23% w przyszłym roku, ale Senat przegłosował wykreślenie tego zapisu. Następnie Sejm odrzucił poprawkę Senatu.

Zgodnie z zapisem przyjętym przez Sejm, powrót do stawek 22% i 7% ma nastąpić w roku następującym po roku, w którym łącznie zostaną spełnione dwa warunki: stosowana będzie stabilizująca reguła wydatkowa (SRW), a także osiągnięte zostaną określone wskaźniki - relacja państwowego długu publicznego netto do PKB nie większa niż 43% oraz suma corocznych różnic pomiędzy wartością relacji wyniku nominalnego do PKB oraz poziomem średniookresowego celu budżetowego nie mniejsza niż 6%.

Według obecnie obowiązujących przepisów, podwyższone o 1 punkt procentowy stawki podatku VAT obowiązują do końca roku następującego po roku, w którym zostały spełnione określone warunki makroekonomiczne.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika jednak, ze względu na włączenie tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) do wyniku sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) deficyt w tym ujęciu wzrośnie w tym roku do 12% PKB wobec prognozowanych w kwietniowej aktualizacji programu konwergencji (APK) 8,4% PKB. Wczoraj wiceminister finansów Sebastian Skuza mówił, że może to być ok. 11%

W przyszłym roku - jak wynika z przyjętych projektów nowelizacji ustawy budżetowej na rok 2020 oraz projektu budżetu na 2021 r. - ma wynieść 6% PKB. Z kolei dług publiczny w tym roku - według polskiej metodologii - 50,5% PKB, a w przyszłym roku - 52,9% PKB. Według definicji unijnej, na koniec tego roku dług sektora instytucji rządowych i samorządowych ma wynieść 62,2% PKB, a w przyszłym - 64,7%

Stawki VAT zostały podwyższone o 1 pkt proc. (z 22% na 23% i z 7% na 8%) w 2010 roku. Podwyższona stawka miała początkowo obowiązywać od 1 stycznia 2011 do 31 grudnia 2013 roku. Jednak od tego czasu termin jej obowiązywania był kilkakrotnie przedłużany. Utrzymanie stawek VAT na obecnie obowiązującym poziomie ma zapobiec - jak wynika z oceny skutków regulacji (OSR) - spadkowi wpływów do budżetu w roku przyszłym w wysokości 9,9 mld zł.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
ZK590
4 lata temu
szkoda, że Tusk nie podniósł VAT do 25%. Można by teraz jeszcze bardziej hojnie nagradzać popierających ++++.
Zlodzieje
4 lata temu
Dojna Zmiana w rozkwicie